Taceddin Paşa (Kurşunlu) Camisi (Vezirköprü)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Taceddin Paşa (Kurşunlu) Camisi (Vezirköprü) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Taceddin Paşa (Kurşunlu) Camisi (Vezirköprü)

  Reklam  Taceddin Paşa (Kurşunlu) Camisi (Vezirköprü)

  Forum Alev


  Taceddin Paşa (Kurşunlu) Camisi (Vezirköprü)
  Samsun Vezirköprü ilçesi, Çanaklı Mahallesi’nde bulunan bu camiyi Taceddin Paşa 1494 yılında yaptırmıştır. Cami 1943 depreminde yıkılmıştır.

  Osmanlı Erken Dönem Mimarisinde kullanılan yan mekânlı veya Tabhaneli, Ters T planlı olarak yapılan cami, kesme taştan yapılmıştır. Art arda yerleştirilmiş iki kare mekân ve yan kanatlardan meydana gelen caminin bölümleri kasnaklı kubbelerle örtülmüştür. Önüne de beş bölümlü, üzeri kubbeli altı sütunun yuvarlak kemerlerle bağlandığı bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Ancak 1945 depreminde yan mekânlar dışındaki bölümleri yıkılmış üzeri de çatı ile örtülmüştür.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü 1989 yılında caminin restorasyonuna başlamış ve 1998 yılında da ibadete açılmıştır. Son onarım sırasında caminin üzerini örten çatı kaldırılmış ve buraya yüksek kasnaklı aynı eksende iki kubbe yapılmıştır.
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Taceddin Paşa (Kurşunlu) Camisi (Vezirköprü)

  Reklam  Köprülüler döneminde çok önemli bir yer lan Vezir köprü ilçesindeki tarihi eserlerin bir çoğu Osmanlı İmparatorluğu zamanında yapılmıştır.Depremde yıkılan cami restore edilerek yeniden açılmış ve mimari yapısı korunmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi