Sinop Şehitler Çeşmesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Sinop Şehitler Çeşmesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sinop Şehitler Çeşmesi (Merkez)

  Reklam  Sinop Şehitler Çeşmesi (Merkez)

  Forum Alev


  Şehitler Çeşmesi (Merkez)


  Sinop Meydankapı Mahallesi, Tersane Caddesi üzerinde, Hacı Ömer Camisi’nin doğusunda bulunan Şehitler Çeşmesi kitabesinden öğrenildiğine göre 30 Kasım 1953’te Rus donanmasının Sinop’a yapmış olduğu baskın sırasında şehit olan Türk askerlerinin ceplerinden çıkan paralarla yaptırılmıştır.

  Talik yazılı Kitabe:

  “Uğur mükâfat mevfuru din ve devleti Aliyede garkı deryayı rahmet
  ve cem nüş Kevseri-i şadet olan şühedayı binanın Tervihi ruhu
  latifeleri çinsaye-i ihsanı Hazreti şahanede canibi eshab
  Hayrattan işna kılınan çeşme-isari teberrut asardır.
  Mehmet Zeki sene 1274 (1858) el Mevla uy gaffare lu hu.”

  Meydan çeşmesi olarak yapılan bu çeşme 3.80x3.80 m. ölçüsünde kare planlıdır. Kesme taştan yapılan çeşmenin üzeri kubbe ile örtülmüştür. Çeşmenin kuzey ve batı cephelerini birleştiren köşelere zemin kaidesi ve bir de silme yerleştirilmiş, taş duvar örgüleri de bunun üzerine yapılmıştır. En altta dar bir sıra, onun üzerinde de daha geniş iki taş sırası ile duvarlara hareketlilik kazandırılmıştır. Kesme blokların bitiminde çeşmenin dört cephesini çevreleyen bir silme, onun üzerine de madalyonlar halinde bezemelere yer verilmiştir. Üst kısmında dışarıya taşkın, eğimli ve silmeli bir saçaklık bulunmaktadır. Üst köşelere de küçük birer küre yerleştirilmiştir.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Sinop Şehitler Çeşmesi (Merkez)

  Reklam  sinop şehitler çeşmesinin yapımı ile ilgili anlatılan olaylar çok hüzün vericidir.ozamanın mücadelesinde şehit olan askerlerimizin cebinden çıkan paralarla yaptırılmış olması önemli bir yapı olduğunu göstermektedir+ Yorum Gönder
sinop şehitler çeşmesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi