Tokat saat Kulesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Tokat saat Kulesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Tokat saat Kulesi (Merkez)

  Reklam  Tokat saat Kulesi (Merkez)

  Forum Alev


  Tokat saat Kulesi (Merkez)
  Tokat il merkezinde bulunan saat kulesi Mutasarrıf Bekir Paşa ile Belediye Başkanı Enver Bey’in çabaları ile 1902 yılında yaptırılmıştır. Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümünde Anadolu’daki diğer bazı saat kuleleri ile birlikte bu saat kulesi de yapılmıştır. Giriş kapısı üzerindeki mermer levha üzerinde yalnızca h.1317 (1901–1902) tarihi yazılıdır.

  Saat Kulesi kesme taştan, 33 m. yüksekliğindedir. Kare kaide üzerinde sekizgen gövdelidir. Bu gövdenin üzerindeki dışarıya doğru çıkıntılı silmelerle gövde üçe bölünmüştür. Bunun üzerinde de yine sekizgen, ancak daha dar biçimde üzeri kubbeli balkon çevresine dört yöne bakan yuvarlak saat kadranları yerleştirilmiştir.

  Kulenin girişi güney yönünde olup, aynı zamanda buraya dışarıya çıkıntılı, üzeri üçgen silme çatılı bir muvakkithane yerleştirilmiştir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Tokat saat Kulesi (Merkez)

  Reklam  Tokat ili merkezde bulunan saat kulesi Anadolu'da inşa edilen ve Abdulhamid'in tahta çıkışının 25 yılını kutlama adına yapılan kulelerden biridir.20.yüzyılın hemen başında yapılmıştır.+ Yorum Gönder
tokat merkez,  tokat saat kulesinin tarihçesi,  tokat saat kulesi vikipedi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi