Düzcespor Düzcede Spor

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Düzcespor Düzcede Spor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MaviAdam
  Özel Üye
  Reklam

  Düzcespor Düzcede Spor

  Reklam  Düzcespor Düzcede Spor

  Forum Alev
  Düzcespor

  Düzcede SPOR

  İlkçağlarda Kesin olarak bilinmemekle birlikte İlkçağlarda At Yarışlarının yapıldığı, bunun yanı sıra askerler arasında Güreş, Boks gibi sporların yaygın olduğu görülür. Osmanlı Devrinde Osmanlı Döneminde Düzce'de yaşayanlar arasında Cirit, At yarışı, Okçuluk, Güreş en çok rağbet gören sporlar arasındaydı. Özellikle At yarışı ve Okçuluk gibi Ata Sporlarımızın Düzce'de geniş kitleler tarafından yapıldığı ve hatta bu tür yarışlara Düzce dışından da katılımların olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

  İlkçağlarda Kesin olarak bilinmemekle birlikte İlkçağlarda At Yarışlarının yapıldığı, bunun yanı sıra askerler arasında Güreş, Boks gibi sporların yaygın olduğu görülür.

  Osmanlı Devrinde Osmanlı Döneminde Düzce'de yaşayanlar arasında Cirit, At yarışı, Okçuluk, Güreş en çok rağbet gören sporlar arasındaydı. Özellikle At yarışı ve Okçuluk gibi Ata Sporlarımızın Düzce'de geniş kitleler tarafından yapıldığı ve hatta bu tür yarışlara Düzce dışından da katılımların olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

  Cumhuriyet Öncesi Düzce'de spor tarihi gerek yazılı ve gerekse yaşayanların aktardığı bilgilerle 1910'lu yıllarda net olarak bilinmektedir. 1913 yılında Muallim Kavalalı Ali Bey tarafından ilk futbol takımının kurulduğu ve kurulan bu takım da o dönemin Mülki Amirlerinin yanı sıra Öğrencilerin forma giydiği Futbol Takımında bulunan kişilerin kendi aralarında yaptıkları maçları çok sayıda izleyicinin takip ettiği biliniyor.

  Cumhuriyet Dönemi 1920'li yıllarda Futbolun yanı sıra Atletizm, At Yarışları Düzce'de en çok ilgi toplayan spor dallarının başında geliyordu. Jandarma Komutanı, İbrahim Fırat, Yağcı Hüseyin, Yekta Bey ve Kınıca Vahit gibi o dönemin renkli simalarının önderliğinde kurulan Atletizm Takımının büyük başarılar elde ettiği, yarışların sadece Düzce'de değil zaman zaman komşu kentlerde de yapıldığı biliniyor. 1925'li yıllarda Çerkez ve Abaza topluluklarının başını çektiği at yarışları tüm Türkiye tarafından bilinmekteydi. Çilimli'li Mehmet Ağa, Necip Kadir Güney, Karaköylü Kasapoğulları dönemin en ünlü at yarışçılarıydı. Melen boyu, Uzun Mustafa Çayı, Akarsu boylarında yapılan bu at yarışlarından elde edilen bu gelirlerle Cami, Okul, Kütüphane gibi halkın yararlanacağı önemli hizmetler yapılmıştır. 1948-1949 yıllarında Düzce İçme Suyu Şebekesi yararına yapılan yarışlarla Düzce'nin içme suyu projesi gerçekleşti. O dönemde yarışların kıran kırana geçtiği, Düzce'deki at yarışlarına Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden yarışmacıların geldiği, Düzceli at yarışçılarının da diğer bölgedeki yarışlara katıldığı biliniyor.

  Düzce'de Futbol ve At Yarışlarından sonra en çok sevilen ve rağbet gören spor kuşkusuz güreşlerdir. Uzun Mustafa Çayırında yapılan Yağlı ve Karakucak Güreşleri bir anlamda Kırkpınar öncesi antreman niteliği taşıyordu. Kırkpınar'da mücadele edecek olan Pehlivanlar önce Düzce'deki sınavları geçiyor ve ardından Kırkpınar'da mücadele ediyordu. Defalarca Kırkpınar Başpehlivanlığını kazanmış Tekirdağ'lı Hüseyin, Çolak İsmail ve Ordulu Mustafa'nın yanı sıra Olimpiyat ve Dünya Şampiyonluğunu Hamit Kaplan, Haydar Zafer bu yarışlarda mücadele eden Düzceli'lerdir. 1958-1959 yıllarında Nurettin Zafer'in öncülüğünde Düzce Gençlik Kulübü bünyesinde kurulan Serbest Güreş Takımı Türkiye çapında önemli dereceler elde etmişti.

  1954-1955 Yıllarında Düzce'de Voleybol Sporunun da sevildiğini görüyoruz. Ruhi Gürel, Sami Bozkurt kendi aralarında kurdukları takımlarla bu sporun Düzce'de yaygınlaşmasında önemli rol oynadılar. Bu arada Fransızca Öğretmeni Hadi Kolman, Beden Eğitimi Öğretmeni Ahmet Yenal bu sporun okullarımıza girmesinde ve yaygınlaşmasında yoğun çaba sarfettiler. Cumhuriyetin ilk yıllarında Düzce'de Bisiklet sporunun hız kazandığını görüyoruz. Bolu Caddesinden başlayıp Civit'te sona eren bisiklet yarışlarına 20-30 kişinin katıldığı, halk evleri tarafından organize edilen atletizm yarışlarının da Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren geleneksel hale geldiğini görürüz. Düzce'de sporun 1950 sonrasında çeşitlilik kazandığı, hem takım sayısının arttığı hem de sporla uğraşan insanların sayısının arttığını biliniyor. Cumhuriyetten günümüze kadar geldiğimizde Düzce'de Futbol, Güreş, At Yarışı, Voleybol, Bisiklet, Basketbol, Masa Tenisi, Vücut Geliştirme, Atıcılık, Hentbol, Taekwon-do, Bilek Güreşi, Satranç, Boks, Atletizm, Bilardo hem ferdi hem kulüp olarak yapılan sporlar güncelliğini koruyor.

  DÜZCESPOR

  Düzce Spor 1967 yılından önce I. Amatör Futbol Kulübü olarak kurulmuş daha sonra 1967-1968 yıllarında profesyonel kulüp olma hüviyeti kazanmış, ilk kulüp başkanı Atıf Bilgin'in başkanlığında III. Türkiye Profesyonel Futbol Ligine çıkmış, aynı sezon sonunda II. Türkiye Profesyonel Ligine çıkarak 69-70 yıllarında III. Lige düşmüş, 76-77 sezonunda II. Lige çıkmış, 88-89 sezonunda III. Lige düşmüş, 93-94 sezonunda II. Lige çıkmış, 97-98 sezonunda III. Lige düşmüş, 99-2000 sonunda depremler nedeniyle o sene lige katılmamış. Bugün ise 2002-2003 sezonunda III. Türkiye Profesyonel Futbol Liginde 3. grupta mücadelesini sürdürmektedir.

  MİLLİ SPORCULARIMIZ

  Nurettin ZAFER Güreş-Olimpiyat, Avrupa Şampiyonu, Ölü
  Haydar ZAFER Güreş-Avrupa Şampiyonu, Balkan Şampiyonu, Ölü
  Ramazan TOPAL Dünya Gençler Şampiyonu
  Deniz AYDOĞDU Bilek Güreşi-Türkiye Şampiyonu
  Mehtap ÇALIŞKAN Karete Türkiye Şampiyonu
  Figen SÜER Karete Türkiye Şampiyonu
  Elif AY Karete Türkiye Şampiyonu, Balkan 2.si
  Yılmaz HELVACIOĞLU Judo- Dünya Gençler Şampiyonu
  Öznur AYDIN Jimnastik- Türkiye 3.sü
  Servet SİVRİKAYA Atıcılık Dünya 2. Avrupa Şampiyonu, Balkan Şampiyonu
  Muzaffer BALKANCI Atıcılık- Türkiye Şampiyonu
  Beytullah BALKANCI Atıcılık Dünya Şampiyonu
  Emre AK Masa Tenisi- Türkiye Şampiyonu
  Teoman YAMAN Masa Tenisi- Türkiye Şampiyonu
  Murat GÜL Motokros- Türkiye Şampiyonu
  Oya DEMİRAĞ Satranç- Türkiye 3.sü
  Ali EMRE Vücut Geliştirme- Türkiye Şampiyonu
  Cem KUL Bilek Güreşi
  Erol KÖSEER Futbolcu
  Furkan YAVUZ Futbolcu
  Tolga YILMAZ Futbolcu
  Nurettin KOÇ Futbolcu
  Şenol Futbolcu
  Osman BAYRAKTA Futbolcu
  Emre BAYKAL Futbolcu
  Burak BOZ Futbolcu
  Engin BAYEV Basketbolcu
  Ekrem KURTULUŞ Atletizm-Masterler
  Mekki KESKİN Milli Hakem
  Mehmet ARSLAN Milli Karete Hakemi
  Hatun ALBAYRAK Milli Karete- Body Hakemi  ÖZEL TURNUVALAR

  Gerek kulüp sayısı gerekse lisanslı sporcu sayısı bakımından Türkiye'de önemli bir yere sahip olan Düzce'mizde her yıl geleneksel olarak yapılan özel turnuvalar spora olan ilginin artmasında önemli rol oynuyor. Birçok kentin aksine özellikle yaz aylarında düzenlenen çeşitli turnuvalar sadece Düzce'de değil aynı zamanda Türkiye'de ses getiriyor. İşte ilimizde yapılan ve yapılmakta olan bazı turnuvalar.

  Bataklı Çiftlik Turnuvası

  Her yıl geleneksel olarak yapılan Bataklı Çiftlik Köyü Voleybol Turnuvası belki de bu spor branşında Türkiye'de yapılan ilk ve tek turnuvadır. Köy halkı tarafından organize edilen sadece Düzce takımlarını değil çevre il ve ilçe takımlarının da iştirak ettiği turnuva için Bataklı Çiftlik köyündeki spor sahası her yıl çok sayıda sporsever tarafından dolduruluyor. Gece oynanan maçlar büyük bir zevkle izlenirken turnuva sonunda ödül töreni yapılan foklör etkinlikleri ile adeta bir şölene dönüşüyor. İki yıldır deprem nedeniyle yapılamayan turnuva yeniden devam edecektir.

  Halı Saha Turnuvaları

  Düzce'mizde bulunan halı sahalarda her yıl Haziran ayında çeşitli turnuvalar tertip edilmektedir. Bu turnuvalar içerisinde 9 yıl peş peşe yapılan Vilayet Kupası halı saha futbol turnuvası, Rotary minikler halı saha turnuvası, Müesseseler arası futbol turnuvası, Düzcespor halı saha turnuvası, Atatürk kupası turnuvası en önemli turnuvalardır. Bu turnuvalara sadece amatör sporcular değil profesyonel sporcularda iştirak ediyor.

  Karete Turnuvaları

  Düzce'mizde bir hayli gözde olan sporların başında gelen Karete'de hemen hemen her yıl 18 Temmuz Spor Salonunda turnuvalar tertip ediliyor. Bu turnuvalara yurdun değişik bölgelerindeki takımlar katılıyor.


  Satranç Turnuvaları


  Gerek müesseselerde, gerek okullarda ve gerekse kurumlar arasında her yıl satranç turnuvaları yapılıyor. Milli takıma sporcu verme başarısı gösterdiğimiz bu spor dalında katılımın her geçen yıl arttığı gözleniyor.

  Basketbol Turnuvaları

  Son üç yıldır yapılmamasına rağmen müesseseler arası basketbol turnuvası uzun yıllar ses getirdi. Düzce'de bulunan müesseselerin oluşturdukları takımlar 18 Temmuz Spor Salonunda centilmence mücadele ettiler.

  Bahar Kupaları

  Tüm Türkiye'de olduğu gibi İlimizde de en gözde spor dalı olan Futbol Bahar Turnuvaları 40 yıldır yapılmaktadır. Çeşitli köylerde düzenlenen bu turnuvalara katılım bir hayli fazladır. Bahar Turnuvaları adı altında tertiplenen bu tür organizasyonların sayısı her yıl 10'un üzerindedir.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Düzcespor Düzcede Spor

  Reklam  genellikle futbolda ilçe takımları büyük başarılara imza atarlar ve bulundukları ilin takımına göre daha üst liglerde mücadele ederler bu anlamda düzcespordan atılım bekliyoruz+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi