Karabük Mağaraları

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Karabük Mağaraları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Karabük Mağaraları

  Reklam  Karabük Mağaraları

  Forum Alev
  Bulak(Mencilis) Mağarası (Merkez)


  Karabük Merkez ilçeye bağlı Bulak Köyü’nde bulunan Bulak (Mencilis) Mağarası, dünya mağaracılık literatürüne girmiş jeolojik bir oluşumdur. İl merkezine yaklaşık 8,5 km., Bağlar Değirmenbaşı’na da 5 km. uzaklıktadır.


  Mağaranın iki ayrı girişi bulunmaktadır. Girişlerden birinin ağzında su çıkışı, diğerinde de fosil bir ağız bulunmaktadır. Mağara 2.725 m. uzunluğunda olup, içerisinde 3, 5, 11 ve 15 m.lik dört iniş bulunmaktadır. Günümüzde mağaranın 350 m.lik kısmı aydınlatılarak turizme açılmıştır.  Ağzıkara Mağarası (Safranbolu)

  Karabük Safranbolu ilçesi Harmancık Köyü’nde bulunan Ağzı Kara Mağarası jeolojik bir oluşum olup, içerisi sarkıt ve dikitlerle kaplıdır. Bu mağara üzerinde yeterli bir araştırma yapılmamıştır.


  Ovacık Mağara ve Obrukları (Ovacık)

  Karabük Ovacık ilçesine bağlı Pürçükören Köyü, Abdullar Köyü, Akçapınar Köyü’nde mağaralar bulunmaktadır. Yeterince inceleme ve araştırması yapılmayan bu mağaraların turizme açılması yöreye önem kazandıracaktır.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Karabük Mağaraları

  Reklam  karabükte pek çok mağara varmış bulak mağarası özellikle 8 km uzunluğu ile oldukça ilgi çekici ayrıca ovacıkta bulunan mağaralar ve daha heniz araştırılmamış mağaralar oluşu ileride gezilecek yeni yerler olduğunu gösteriyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi