Zonguldak Çitdere Tabiatı Koruma Alanı..

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Zonguldak Çitdere Tabiatı Koruma Alanı.. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Zonguldak Çitdere Tabiatı Koruma Alanı..

  Reklam  Zonguldak Çitdere Tabiatı Koruma Alanı..

  Forum Alev
  Tabiatı Koruma Alanları

  Konumu:

  Batı Karadeniz Bölgesinde, Zonguldak ili, Yenice ilçesi, Şekermeşe ve Dibekyanı mevkiinde yer almaktadır. Saha 72.15 Ha. dır.

  Ulaşım:

  Sahaya Zonguldak-Ankara devlet karayolu Yeniçe sapağından ayrılan 45 km.lik yol ile ulaşılabilir.

  Özellikleri:

  Çok çeşitli orman ağacı türlerinin bir arada bulunduğu eşsiz bir ekosistem özelliği, Istranca meşesi (Quercus hartwvissiana) nin dünyada eşine ender rastlanan boy ve çaptaki örneklerinin varlığı, aralarındaki nesli tehlikeye düşmüş veya düşebilir türlerinde yer aldığı eşsiz yaban hayvanları topluluğuna sahip olması özelliklerini oluşturmaktadır.  Istranca meşesi (Quercus hartwvissiana), kayın (Fogus orientalis), gürgen (Carpinos betilus), göknar (Abies bornmülleriana), dişbudak (Fraxinus excelsior), akçaağaç (Acer platano-ides),karaçam ((Pinus nigra), sarıçam (Pinus sylvestris), porsuk (taxsus baccata), ıhlamur (Tilia tomentosa),kayacık (Ostrya carpinifoliç), karaaağaç (Ulmus campestris), kuşburnu (Rosa canina), Üvez(Sorbus aucuparia) sahada bulunan ağaç türleridir.

  Başlıca hayvan türleri ise; geyik, karaca, ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, başak, yaban kedisi, tavşan, çulluk, tahta güvercin, alakarga, atmaca, ispinoz ve kara tavuktur.


 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Zonguldak Çitdere Tabiatı Koruma Alanı..

  Reklam  tabiatı koruma alanı ne demektirki her daim korunmalı tabiat burayı koruyun diğer yerler korunmasada olur der gibi Zonguldak Çitdere çok çeşitli ağaç,ağaçcık ve çalının yer aldığı nadir bir ekosis-tem özelliği taşıması, olağanüstü boy ve çapta porsuk , fındık ve dişbudak bulunması, aralarında nesli tehlikeye düşmüş ve düşebilir türlerinde yer aldığı eşsiz yaban hayvanları topluluğuna sahip oluşu özelliklerini oluşturmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi