Yukarıovacık Köyü Hamamözü Amasya

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Yukarıovacık Köyü Hamamözü Amasya ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Yukarıovacık Köyü Hamamözü Amasya

  Reklam  Yukarıovacık Köyü Hamamözü Amasya

  Forum Alev
  Amasya
  Bilgiler
  Nüfus 252 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 05720
  Alan Kodu 0358
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Amasya
  İlçe Hamamözü

  Yukarıovacık, Amasya ilinin Hamamözü ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Yukarıovacık köyümüzün yaklaşık 300 yıllık bir geçmişi vardır. Geçmişte, hayvanların su içmesi için yapılan olukların çok olduğu söylenir. Oluk: Çeşme önünde su birikmesi için tahtadan yapılan dikdörtgen ve çukur yapı. Bu oluklara "yalak" denir. Köyümüz de bu yalakların çok olması sebebiyle geçmişte "Yalaklı" olarak anılırmış. Köyün tüzel kişiliğinin kazanılmasıyla ismi "Ovacık" olarak değiştirilmiştir. Bu köye yakın olan başka bir köyede ovacık ismi verildiği için, ayırımın kolay olması sebebiyle Yukarı ve Aşağı diye ikiye ayrılmıştır. Konum itibariyle yukarıda olan köye "Aşağıovacık" aşağıda olan köyede "Yukarıovacık" ismi verilmiştir. Sebebi ise zamanında köyümüzde yaşayan Nene Hatun adında sözü geçen bir zat-ı muhterem "Benim köyümün adı aşağı olamaz" diyerek köyümüzün adını Yukarıovacık koydurmuştur (Tabii bu bir rivayet).
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında kısa bilgiler şöyledir: Gelenek ve göreneklerimiz Anadolu kültürünü yansıtmaktadır. Köyde düğünlerimiz 3 gün sürmektedir. 1. gün köy sakinleri toplanır ve düğün sahibine yardımcı olunacak konuları, gelecek misafirlerin ağırlanması gibi organizasyonlar yapılır. Buna "danışık" denir. 2. gün öğleden önce damat hamama götürülür. Öğle yemeğinde köyümüze has yemek olan "keşkek" dağıtılır. Öğleden sonra damat donatılır ve akşam kına gecesi yapılır. 3. gün gelin alma işlemide yapılarak düğün bitirilir. Düğünlerde genel olarak Çorum halayı, sarıkız, misket, halay, çifte telli, genç osman, izmirde balayı gibi oyunlar oynanır. Yemeklerden daha önce bahsettiğim gibi keşkek yemeği ünlüdür. Ayrıca "pancar çorbası" ve "toga çorbası" ünlü yemeklerdendir.
  Coğrafya

  Amasya iline 85 km, Hamamözü ilçesine 10 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, köyümüz Karadeniz Bölgesinde olmasına rağmen Karasal İklim hakimdir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 300


  2000 252
  1997 237
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - ALİ ALAÇAM
  2004 - ALİ KASIRKA
  1999 - ALİ KASIRKA
  1994 - AHMET ALAÇAM
  1989 - AHMET ALAÇAM
  1984 - AHMET ALAÇAM

  Altyapı bilgiler


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. GSM operatörlerinden Turkcell'in şebekesi mevcuttur.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Yukarıovacık Köyü Hamamözü Amasya

  Reklam  amasya her ne kadar karadenizde yer alsada coğrafi olarak ve kültür olarak pek benzerlik göstermez .bu köy nufusu çok az olan bir köy haliyle eğitim taşımacılıkla sağlanıyor ptt sağlık ocağı gibi yerlerde yok+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi