Yolüstü Köyü Merzifon Amasya

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Yolüstü Köyü Merzifon Amasya ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Yolüstü Köyü Merzifon Amasya

  Reklam  Yolüstü Köyü Merzifon Amasya

  Forum Alev
  Amasya
  Bilgiler
  Nüfus 387 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 05300
  Alan Kodu 0358
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Amasya
  İlçe Merzifon
  Web Sitesi [2]

  Yolüstü, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı bir köydür.Gör köyü veya Körköyü diye bilinir. Köyün merkezinde arnavutların yerleştildiği bir eski ermeni kilisesi ve yüksek kerpiç duvarlı manastırın bahçesi vardır ki havuzlarının geçmişteki güzelliği anlatılamaz. Kilisenin okul olarakda kullanıldığı dönemde içindeki tünelin merzifon daki kaleye kadar yer altından uzaştığı söylenir. Eski ermeni yerleşim yeridir. Fatih zamanının meşhur Sulu manastırı burasıdır.  Tarihi

  Köyün, 1440 yıllarda Fatih Sultan Mehmet Amasya valisi iken, validesinin konaklamak amacı şuanki köyün bulunduğu bölgede mola verdiği, çok sulak ve yeşil bir arazi olduğun dan uşakları ile birlikte burada çiftlik kurduğu,uşaklarının bir bölümünün burada yerleştiği, hatta o dönemde taşan dağından çiftliğe su getirdiği (harman pınarı halen kullanılmaktadır.)köy tarihçesinde (muhtarlıkta tefaruatı ile mevcuttur)yazılıdır.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  sahipsizlik yüzünden köyde insan kalmadıki ne geleneği ne göreneği kalsın bu köyü yok etemeyin sahip çıkalım arkadaşlar.

  Coğrafya


  Amasya iline 46 km, Merzifon ilçesine 3,5 km uzaklıktadır. Sulak ve merzifonun ilk tarihi havuzları olduğu yerdir. Altı ve yer üstü sularının bolluğu nedeni ile GÖLKÖYÜ, daha sonra köyün ünlü hasbahçesi ve doğal güzellikleri nedeniyle gelde gör anlamında GÖRKÖYÜ olarak değişmiştir.Zamanla dil sürçmesi veya köy halkının telafuz ve lehçesi nedeni ile GÖRKÖYÜ (körköy)'ne dönüşmüştür, bir rivayete görede 1900 yılları başında köy muhtarlığına köyde yaşayan azınlıklardan seçilmesi ""körmüsünüzde muhtarlığı onlardan seçtirdiniz "" sözünden sonra halk arasında (körköyü) denmektedir. Hala eski havuzları(hasbahçe havuzu) durmaktadır. Meşhur çeşmeleri vardır. Köy korusu ve köy çayırı ile merzifon halkının, yaz ayların da mesire yeri olarak ziyaret ettiği yerlerdendir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 387
  1997 383
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  o yolüstü köyü kurudu ne bakan var nede gelip kollayan ne doğru dürüst su kaldı nede insanlar sahip çıkan yok nerde o eski köyüm inşallah bu yazımı okuyan devlet büyükleri sahip çıkarlar barajlarımıza sularımıza yeşilliğimize umutla bekliyoruz ama kimsenin umrunda değil belliki.

  Köyün neredeyse tüm topraklarına sahip olan zengin bir iki aile ile köyden çıkmış ve durumu iyi olanları muhtar tespit etsin. Bu kişilere köye düzenli aidat kesilmesi konusunu bildirsin ve makul, hayır denilemeyecek bir meblayı her ay aidat olarak istesin (Ben gönderirim istenirse). Ayrıca muhtar, belediyeyle anlaşarak mesire yeri olarak kullanılan koruluk ve çayıra paralı bir giriş, paralı araç park yeri yaptırsın ve piknik malzemesi satan küçük bir işletme kursun, kazanılan paranın köy ortak kasasına kalacağı. Köye mali getiri sağlasın. Sağlansın ki bu geliride köyün gereksinimleri için kullansın sevgili muhtar. Eski güzelliğine dönsün köyümüz.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet SAYAR
  2004 - Mehmet SAYAR
  1999 - Halil BOLAT
  1994 - Tahsin KARA

  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu vardır, ancak taşımalı eğitimden yararlanmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Yolüstü Köyü Merzifon Amasya

  Reklam  yolüstü o kadar çok varki neredeyse her ilde bir yolüstü köyü var Yolüstü Köyü Merzifon Amasyada bulunuyor iklim karadeniz iklimi ile yakın 400 nufuslu tarım ve hayvanclıkla geçim sağlanıyor+ Yorum Gönder
amasya merzifon yolüstü köyü alevimi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi