Yolaçan Köyü Taşova Amasya

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Yolaçan Köyü Taşova Amasya ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Yolaçan Köyü Taşova Amasya

  Reklam  Yolaçan Köyü Taşova Amasya

  Forum Alev
  Amasya
  Bilgiler
  Nüfus 287 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 05800
  Alan Kodu 0358
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Amasya
  İlçe Taşova
  Web Sitesi [2]


  Yolaçan, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi


  YOLAÇAN köyü 6 kabileden oluşup hala yolaçan soyadını taşımakta olan şahışlar bulunmaktadır bunları temsilen yolaçan ile hacıbey köyü arasında yatmakta olan horasan ehillerinden HÜSEYİN BABA tarafından kurulmuştur. Tarihi 200 yıla dayanmaktadır... Bunu takiben hala demir soyadlarını taşımakta olan şahısların dayanağı yolaçan köyü kabristanlığında yatmakta olan (oda horasan ehillerinden) Molla OSMAN ismiyle anılmakta olan şahıs tarafından 2. bir kabile kurulmuştur.(3. kabile oluşumu yine yolaçan köyü kabristanlığında yatmakta olan yemen ve çanakkale gazisi olan ÖMER baba ve kadir efendi kabilesi kurulmuştur)bu kabileyi hala devam ettirmekte olan şahıslar Gürel soyadını temsil etmektedir ve bir diğer kabile bu gün şenel soyadıyla bildiğimiz şahıslar tarih'de gazelli adıyla bilinen bu günki taşova Faravga bölgesinden Yolaçana yerleşmşlerdir.Yine bugün yıldız soy ismini tasımakta olan şahısların Giresun Topal Osman çetelerinden oplduğu tanımlanmaktadır.(BU KONU HAKKINDA HİÇBİR DAYANAĞI YOKTUR.FAKAT ÇETE OĞULLARI İSMİYLE ANILMAKTADIRLAR) En son yolaçana gelen GÜL soyadını taşıyan kişilerin SAMSUN ÇARŞAMBA ilçesinin HIZIRLI MAHALLESİNDEN TAŞOVA(YONNUS) ÇAKIRSU köyüne oradanda MOLLA AHMET isimli bir şahısın YOLAÇAN köyüne imam olarak gelmesiyle oluşmuştur.

  Yılmaz soy adlarını taşımakta olan şahısların çevre köylerden ŞAHİNLER(KUŞUF) köyünden Yolaçan da olan akrabaları köselere(imamlara) yani DEMİR soyadlı şahısların yanına gelmesiyle kalarak yerleşmişlerdir.Ayrıca Sevindik soyadlı kişilerin Babaları Mehmet sevindik(tabiricahise keloğlan) Gümüşhane ili Kelkit ilçesinden köyümüze gelerek yakınları yanına yerleşmesi sonucu yaşamlarına devam etmektedirler.TAŞ soyatlı kişilerin Babaları rahmetli Mehmet TAŞın 1915'li yıllarda ülkemizin büyük bir bozguna uğratıldığı zamanda kişilerin yer ve yurtlarından edilmesi suretiyle bu kişininde Annesinin sırtında bir şekilde ERZİNCAN ilinden gelmek suretiyle Yolaçan köyüne yerleşmiştir.BU BİLGİ BİRZAT MEHMET TAŞTAN ALINMIŞTIR.Mehmet Taş kimdir:İlçemiz esnaflarından Kadir Taş, (merhum)Mustafa Taş,Ahmet Taş,emekli HAVA ASB.BAŞ.CVŞ Osman Taş ın babalarıdır.
  Kültürü

  Yolaçan köyü 1945 yılı öncesi Tokat ili Erbaa ilçesine bağlı bulunduğundan Amasya ili Taşova ilçesi Durucasu köyünden itibaren Yeşilırmak vadisinde bulunan Taşova, Erbaa, Niksar, Reşadiye ilçesi kültürlerini içermektedir. Bu sayılan ilçe ve çevre köyleriyle hiç bir kültür farklılığı yoktur.
  Coğrafya

  Amasya iline 53 km, Taşova ilçesine 5 km uzaklıktadır. Batısı kendi mülkiyetine ait olan çam ormanıyla kaplıdır. Doğusu yine kendi mülkiyetine ait adıyla bilindiği gibi Yolaçan düzü Yeşil ırmak vadisini takip etmektedir. Güney batısında Hacıbey köyü, Şahinler köyü, Tokat ili Erbaa ilçesi, Karaağaç köyü bulunmaktadır. Kuzey doğusunda Taşova ilçesini takiben Çılkıdır, Gemibükü, Milkbükü. Tam doğusunda Erbaa ilçesine bağlı Çalkara köyü bulunmaktadır. Yolaçan köyü düz bir arazi yapısına sahiptir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 287
  1997 243
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Şakir Yolaçan
  2004 - Şakir Yolaçan
  1999 - Şakir Yolaçan
  1989 - Hüseyin Demir (Hurşit oğlu)
  1984 - Mustafa Gürel (Akgül oğlu Mustafa hoca)
  1980 - Mehmet Demir (Ali oğlu)

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Yolaçan Köyü Taşova Amasya

  Reklam  Yolaçan Köyü Taşova Amasyada bulunuyor nufusu çok az 280 ama köy yolları asfalt bunun yanında su şebekesi var postanesi var yani her şeyi var aslında bir köy için+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi