Kastamonu hangi bölgede

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Kastamonu hangi bölgede ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Kastamonu hangi bölgede

  Reklam  Kastamonu hangi bölgede

  Forum Alev
  Kastamonu hangi bölgede

  Kastamonu hangi bölgemizdedir, Kastamonu hangi bölge

  Kastamonu ili Batı Karadeniz bölgesinde 41 derece 21' kuzey enlemi i!e 33 derece 46' doğu boylamları arasında yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği 775m.dir. Yüzölçümü 13.108,1 km²dir. Bu ülke topraklarının %1,7’sini oluşturur.

  Kastamonu İli çoğunlukla engebeli arazilerden oluşmaktadır, ilin kuzeyinde Batı Karadeniz Dağları bulunmaktadır. Karadeniz sahiline paralel olarak İsfendiyar (Küre) Dağları il merkezinin kuzeyinde, güneyinde ise yine doğu batı uzantılı Ilgaz dağları yer alır.

  Türkiye’nin Karadeniz’e doğru uzanan çıkıntısının büyük bölümünü kapsar. Doğuda Çatalzeytin ilçesinin Sinop ile birleştiği noktadan, batıda Kerempe burnuna kadar kıyı düz bir şerit halinde uzanır. Kerempe Burnunda bariz bir çıkıntı meydana getirerek güney batı doğrultusunda Bartın il sınırına kadar kıyı devam eder. Karadeniz’e olan bu kıyının uzunluğu 170 km’dir.

  Kastamonu ili, Batı Karadeniz bölgesinde yer alan ve (saat yönünde) Sinop, Çorum, Çankırı, Karabük ve Bartın ile sınırı bulunan Karadeniz kıyısındaki il. İl'in merkez ile birlikte toplam 20 ilçesi mevcuttur. 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Kastamonu hangi bölgede

  Reklam  karadeniz bölgesi üç bölgeden oluşur her üç bölgeninde ortak özellikleri olmasına rağmen farklı kültürel yapıları vardır kastamonu batı karadeniz bölgesinde yer almaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi