Alfabetik sırada köpek ırkları burada...

+ Yorum Gönder
11. Sayfa BirinciBirinci ... 8101112 ... Sonuncu8Sonuncu9
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Bölümünden Alfabetik sırada köpek ırkları burada... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 121
  hasantek
  Üye
  Reklam

  --->: alfabetik sırada köpek ırkları burada...

  Reklam  Gordon Seter


  Gordon Setter, İngiliz ve İrlanda Setterleri'nden ipeksi ve dalgalı kürkünün rengiyle olduğu kadar, daha güçlü beden ve daha belirgin dudak yapısıyla da ayrılır. Siyah ve pas renkli tek setterdir. Zarif tüylü kuyruğu ile yüksek ve atletik bir köpektir. Büyük belirgin burun delikleri ve oldukça belirgin alın çıkıntısı ile uzun ve gösterişli bir başı vardır. Uzun burun kısmı uca doğru incelmekten çok karemsidir. Dişler makas ya da eşit ısırışla kapanır. Ancak makas ısırış tercih edilir. Uzun; fakat hafifçe sivrilen kulaklar başın iki yanına yatıktır. Gözler oval ve koyu renklidir. Sırt çizgisi omuzlardan hafifce arkaya doğru eğim gösterir. Derin göğüs dirseklere kadar inmeli; ancak çok geniş olmamalıdır. Tüylü kuyruğu uca doğru zarifçe sivrilir. Ön bacaklar sağlam kemikli ve yere dik iner. Ayaklar kavisli parmaklarla kedivaridir. Bacaklar, karın altı, kulaklar ve kuyrukta yoğun tüylenmeyle birlikte yumuşak ve parlak tüyleri düz ya da hafif dalgalı olabilir. Kuyruk tüyleri, kuyruk ucuna doğru kademeli olarak kısalan tüylerle üçgen bir silüet oluşturur. Rengi her zaman belirgin pas rengi lekelerle siyahtır.

  Karakteri
  Gordon Setter, hem itaati hem de sadakati ile öne çıkar. Kendini adayan, kibar, nazik ve duyarlı bir köpektir. Çocuklarla arası mükemmel olan güvenilir arkadaşlardır. Zeki ve çalışkan, koku konusunda nadiren yanılan metodik avcılardır. Cesur, neşeli ve sevgi doludur. Bu ırkın çok egzersize ihtiyacı vardır aksi taktirde hiperaktif olabilir. Ailesine karşı sadık ancak yabancılarla iken mesafelidir. Diğer hayvanları kıskansa da genelde onlarla arası iyidir. Tek başına serbest dolaşma eğilimi olduğundan en ideali çitlerle çevreli büyük bir bahçede yaşamasıdır. Yavrular biraz sakar olabilir. Av kanından gelenler show kanına göre biraz daha küçük ve hafif olabilir. Bu köpeklerin kendilerine has mantıkları vardır ve bu nedenle erken yaşta eğitilmeye başlanmalıdırlar. Zaman zaman inatçılık edebilecekleri akılda tutulursa eğitimi güç değildir. Eğitimde tutarlı ve pozitif bir yöntem uygulayan bir sahibe gereksinimi vardır. Bu köpek dengeli bir erişkin olabilmesi için erken yaşlarda (2-4 ay) her türlü duruma ve canlıyla olumlu tecrübeler yaşatılarak iyi sosyalleştirilmelidir. Bir Gordon Setter yavruyken tanıştırıldığında kedilerle iyi geçinecektir. Evi yabancılar ziyaret ettiğinde bekle ve gör tutumu sergiler.

  Yaşam Ortamı
  Eğer bol bol egzersiz yapma imkanı sunulursa apartman hayatı için uygun olabilir.

  Egzersiz İhtiyacı
  Tüm Setterler sıkı egzersize gereksinim duyar. Mümkünse serbest koşu yapmak isterler. Günlük uzun ve yoğun hareket imkanı sağlanmazsa kontrolleri güçleşebilir.

  Bakımı
  Yumuşak, düz ve orta uzunluktaki kürkün düzenli taranması onun mükemmel görünümünün korunması için yeterlidir. Karışıklık ve düğümlere karşı dikkatli olunmalı ve tüy dökme mevsiminde ekstra ilgi gösterilmelidir. Parmak aralarındaki tüyler ve tırnaklar kısa tutulmalıdır. Bu ırk orta derecede tüy döker.

  Kökeni
  Gordon Setter, 1600'larda İskoçya'da geliştirildi ve 1700'lerin sonlarında Gordon'lu 4. Dük Alexander tarafından popülerleştirildi. Bu ırk mükemmel koku alma duyusu ile avın kokusunu aldığında yerini gösteren ve vurulan kuşu getiren iyi bir kuş avı köpeğidir. Gordon Setter diğer av köpeklerinle karşılaştırıldığında çok hızlı değilse de karada ve suda her türlü hava koşulu altında dayanıklı ve yorulmaz bir avcıdır. Benzer ırklar arasında en zeki ve çalışkanlarından biridir. Güzel ve sadık Gordon Setter ayrıca show ve ev köpeği olarak da kendini kanıtlamıştır.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Büyük
  Yükseklik Erkekde 61 - 69 cm
  Yükseklik Dişide 58 - 66 cm
  Kilo Erkekde 25 - 36 Kg
  Kilo Dişide 20 - 32 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
  Tüy Yapısı Çift tabakalı, Düz, Hafif dalgalı, Yumuşak, Parlak, İpeksi.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Makas traşı ve banyo ihtiyacı yılda 3- 4 kezdir. Parmak arası tüyler ve tırnaklar kısa tutulmalıdır.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Siyah - Ten, Siyah - Pas rengi.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, İtaatkar, Sadık, Cesur, Enerjik, Zeki, Çalışkan, Sevecen.
  Kötü Huyları Çok fazla egzersiz ihtiyacı vardır. Aksi taktirde hiperaktif ve inatçı olabilir.
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Avcı.
  Yaşadığı iklim Ilıman İklim
  En uygun yaşam alanı Büyük Boyutlu Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Mide dönmesi, Progresif Retinal Atrofi, Doğmasal kalp hastalığı.
  Yaşam Süresi 10 - 12 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Sportif
  Diğer İsimleri -
  Bağlı Olduğu klüp AKC, CKC, ANKC, KC, NAVHDA, AFDSB, UKC, FCI (Group 7)
  Kökeni İngiltere / Scotland ( İskoçya )

 2. 122
  hasantek
  Üye
  Grand Bleu de Gascogne

  Temel Özellikleri

  Güçlü, uzun bir başı vardır. İş başında cüretli, cesaretli ve inatçıdır. Avlanma faaliyeti dışında duygulu ve aristokratik bir görünümü vardır. çocuklarla iyi anlaşır, fakat apartman hayatına uygun bir köpek değildir. Dışarıda, geniş bir avlu veya arazide yaşamalıdır.

  Tüyleri uzaktan çok güzel ve parlak mavi renkte göründüğü için bu ismi almıştır. (Bleu: Mavi)

  Neler Yapar?
  Kurt avında ve tavşanların yerini keşfetmek için kullanılır. En iyi iz süren köpeklerden biridir. Koku alma duyusunun olağanüstü olmasının yanısıra, avın ne kadar uzaklıkta olduğunu belirtecek şekilde çeşitli tonlarda havlayabilir.

  Kökeni
  Fenikeliler tarafından Avrupa'ya getirilen bu köpek Gaul'da kendine yuva bulmuştur. Soyu yüzyıllarca Bloodhound kanıyla karışarak mükemmelleşmiştir. Fransa'da ve dünyanın birçok yerinde tazıların en soylusu ve en güçlüsü olarak tanınmıştır.

  Familya: Avcı
  Diğer Adları: Büyük Gascogne Mavi Tazısı
  Rengi: Beyaz zemin üzerine siyah. Kulak ve göz çevresi siyah. Bazen siyah benekli beyaz. Uzaktan mavi görünür.
  Çıkış Yeri: Fransa
  Çıkış Tarihi: Orta çağ
  Orjinal İşlevi: Kurt avı, tavşan yuvası keşfi, koklayarak iz sürer
  Günümüzdeki İşlevi: Av köpeği, koklayarak iz sürer
  Ortalama Ömür: 10-13 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 32-35/30-33 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 63-70/60-65 cm

 3. 123
  hasantek
  Üye
  Grand Gascon Saintongeois


  Temel Özellikleri

  Grand Gascon Saintongeois, çok iyi gelişmiş siyah burnu, uzun kulaklarıyla aristokrat görünümlü bir köpektir. Cüretli ve dirençlidir. Av alanı dışında çok duyguludur. çocuklarla iyi anlaşır, fakat apartman hayatına uygun bir köpek değildir. Dışarıda, geniş bir avlu veya arazide yaşamalıdır.

  Neler Yapar?
  Koku alma duygusu çok gelişmiştir. Estetik bakımdan güzeldir, ayrıca hızlı koşar. Sadece küçük hayvanların değil geyik ve kurtların avlanmasında da kullanılır. Mükemmel bir tazıdır, ancak günümüzde nadiren bulunur.

  Kökeni
  Baron de Virelade tarafından, Saintongeois, Gascon Bleu, Ari Geois gibi en iyi cins Fransız av köpeklerinin çiftleştirilmesiyle geliştirilmiştir. Kendisini yetiştiren kişinin Virelade'in ismiyle de anılır.

  Familya: Avcı
  Diğer Adları: Virelade
  Rengi: Siyah lekeli, dağınık siyah puanlı beyaz. Bazen siyah lekeler başın iki yanında, gözlerin çevresinde, yanakların gerisindedir.
  Çıkış Yeri: Fransa
  Çıkış Tarihi: Orta çağ
  Orjinal İşlevi: Koklayarak iz sürer, büyük oyun avları. Geyik, kurt avı.
  Günümüzdeki İşlevi: Av köpeği
  Ortalama Ömür: 10-13 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 30-32/28-30 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 63-70/60-65 cm

 4. 124
  hasantek
  Üye
  Great Dane

  Danua, güçle asalet ve zerafetin birleştiği dev bir ırktır. Belirgin bir alın çıkıntısı ve iri burun delikleri ile uzun ve dar bir başa sahiptir. Boynu uzun, kavisli ve adalelidir. Ön bacakları yere dik basar. Adaleli baldırları ve kısa tırnaklı yuvarlak ayakları vardır. Danua'nın orta uzunlukta bir kuyruğu vardır. Gözleri zeki ve canlı ifadelidir ve genellikle koyu renkli ve yuvarlaktır. İyi gelişmiş beyaz dişleri makas ısırışı ile kapanır. Tüm Danuaların kısa, kalın, parlak ve vücuda yapışık bir derisi vardır. Renkleri çeşitlilik gösterir. Danua, açık kahve, çizgili, siyah, mavimsi gri, alacalı ve siyah beyaz olabilir. Siyah Danualar, parlak siyah tüylere ve koyu renk gözlere sahipken, siyah beyaz olanlar açık renk gözlere sahip olabilir.

  Karakteri
  Danua, kibar bir devdir. Mağrur, iyi huylu ve sevgi doludur. Çocuklara karşı sabırlıdır. Herkesi sever ve insanların çevresinde olmaktan hoşlanır. Fazla havlamaz ve sadece gerektiğinde saldırganlaşır. Kontrollü, sorumluluk sahibi ve güvenilirdir. Cesur ve sadık Danua iyi bir bekçi köpeğidir. Erken yaşta doğru sosyalleştirilerek saldırganlaşması önlenmelidir. Asla ailesini korumaya cesaretlendirilmemelidir. Erişkinliğe ulaştığı 3 yaşından sonra o gerektiğinde harekete geçmeye zaten hazır olacaktır. Dev cüssesi nedeniyle kontrol edilebildiği küçük yaşlarda erkenden dikkatle eğitilmelidir. Bu dev köpeğe insanlarla özellikle de çocuklara yaslanmaması gerektiği öğretilmelidir. Bazı Danualar köpeklere karşı saldırgandır. Yavruluğundan itibaren birlikte büyütülürse diğer hayvan ve köpeklere karşı töleranslı olacaktır. Bu ırkın eğitimi biraz güç olabilir.

  Yaşam Ortamı
  Danuaya yeterince egzersiz sağlandığı takdirde apartmanda da yaşayabilir.

  Egzersiz İhtiyacı
  Danua bol harekete gereksinim duyar ve günde en az bir kez uzun bir yürüyüş yapmalıdır.

  Bakımı
  Kısa tüylerin bakımı kolaydır. Sert bir fırçayla taranması yeterlidir. Böylesine büyük bir köpeğin yıkanması güç olabileceğinden günlük tüy bakımı ile yetinilmelidir. Tırnaklar kısa tutulmalıdır. Irk orta derecede tüy döker.

  Kökeni
  MÖ 36 yıllarında bazı Yunan paralarının üzerine resmedilmiş köpek, bugünün Danua'sına çok benzemektedir. Danua köpek dünyasının Apollosu olarak tanınır. MS 407'de Almanya, İspanya ve İtalya'nın bir kısmı, yanlarında mastif benzeri güçlü köpeklerini de getiren Asyalılarca işgal edildi. Özellikle Almanya'da ayı ve yaban domuzu avında kullanılarak hayranlık kazanan bu köpekler için seçici üretim başladı. Köpekler İrlanda Tazısı ile çaprazlandı. Amaç, bugün Danua olarak tanınan güzel, büyük ve zarif bir köpek yaratmaktı. İngilizce "Büyük Danimarkalı" anlamına gelen "Great Dane" olarak tanınsa da bu köpeklerin Danimarka ile ilgisi yoktur. Irk "Alman Mastifi" olarak da bilinir. İz sürme, bekçi köpekliği ve araba çekimi Danuna'nın yetenekleri arasındadır.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Dev
  Yükseklik Erkekde 76 - 86 cm
  Yükseklik Dişide 71 - 81 cm
  Kilo Erkekde 54 - 72 Kg
  Kilo Dişide 45 - 59 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
  Tüy Yapısı Tek tabakalı, Yumuşak, Düz, Parlak.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Açık Kahve, Çizgili, Siyah, Mavimsi Gri, Alacalı, Siyah - Beyaz.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, Cesur, Sadık, Kibar, Mağrur, Güvenilir.
  Kötü Huyları Erken yaşta doğru sosyalleştirilerek saldırganlaşması önlenmelidir.
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
  Yaşadığı iklim Ilıman İklim
  En uygun yaşam alanı Büyük Boyutlu Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça diplazisi, Mide dönmesi, Tümörler, Kalp hastalıkları, Kuyruk yaralanmaları, Wobbler Sendromu ( CVI ).
  Yaşam Süresi 10 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu İş Köpeği
  Diğer İsimleri Deutsche Dogge, Danua
  Bağlı Olduğu klüp AKC, UKC
  Kökeni Almanya

 5. 125
  hasantek
  Üye
  Great Pyrenees


  Büyük Pirene, Pirene Dağ Köpeği olarak da bilinir. Tam erişkinliğe ulaştığında güçlü ve iri bir hayvandır. Uzun ve sert dış kürkü ya düz ya da hafif dalgalıdır. İç kürk ise sık ve yumuşaktır. Suya dayanıklı kürkü sert iklimlerde dışarda yaşayabilmesine imkan tanır. Tamamen beyaz olmasının yanı sıra başında, sırt ve kuyruk sokumunda kahverengi sarı ya da gri lekeler olabilir. Siyah bir burnu, zeki ve anlamlı bir ifade ile kahverengi gözleri vardır. Büyük Pirene açık rengi dışında büyük bir kahverengi ayıya benzer. Vücudu dikdörtgen yani vücut uzunluğu omuz yüksekliğinden biraz daha uzun ve sırt çizgisi düzdür. Göğsü geniştir. Uca doğru sivrilen burun kısmını hafif kubbemsi kafatası tamamlar. Belirgin bir alın çıkıntısı yoktur. Orta büyüklükteki kulakları sarkıktır. Dudaklar sıkıdır. Dişler ya makas ısırışı ile ya da tam birbirinin üzerine gelecek şekilde kapanmalıdır. Büyük Pirene ön bacaklarında tek, arka bacaklarında çifte mahmuz taşır. Uzun ve tüylü kuyruğu sakinken ucu hafif yukarı kıvrık halde topuklara değecek şekilde aşağıda taşınır. Köpek heyecanlandığında sırtta çember olur.

  Karakteri
  Büyük Pirene ailesine sadık, insan ya da köpek yabancılara karşı mesafeli güçlü bir koruyucudur. Kışkırtılmadığında sakin; ama ciddidir. Sevdikleri ile oldukça kibar bir doğası vardır. Kendini feda edecek kadar ailesine bağlıdır. Bağımsız ve inatçı olduğundan kendinden emin olmayan bir sahibi kontrol altına almak isteyebilir. Büyük Pirene eğitiminde sabır şarttır. Erken yaşta bu büyük köpek çok iyi sosyalleştirilmelidir. Erkekler diğer hayvanlara karşı saldırgan olabilir. Büyük Pirene köpek haricinde diğer ev hayvanları ile arası iyidir ve genelde kedileri sever. 2 yaşından önce olgunlaşmaz. Bazıları tasmasız başıboş dolaşma eğiliminde olabilir. Biraz fazla havlama eğilimindedir ve sıcak havada salyalı olabilir.

  Yaşam Ortamı
  Bu köpek apartman hayatına uygun değildir. Bol alana gereksinim duyar; ancak aile hayatına da iyi adapte olur. Ev içinde oldukça hareketsizdir ve orta büyüklükteki bir bahçe yeterli olabilir. Pirene serin havayı tercih eder.

  Egzersiz İhtiyacı
  Pirene bol egzersize gereksinim duyar. Çok yoğun olmak zorunda değildir; ancak düzenli olmalıdır.

  Bakımı
  Düzenli fırçalama uzun ve sık kürkünü iyi durumda tutar. Tüy dökme mevsiminde ekstra bakım şarttır. Dış kürk düğümlenmez ama iç kürk bu mevsimde dikkatle taranarak düzenli tutulmalıdır. Sadece gerektiğinde yıkanmalıdır. Bu köpek yılda bir kez yoğun bir tüy dökümüne girer.

  Kökeni
  Pirene Dağ Köpeği Macar Kuvasz ve İtalyan Maremmano-Abruzzese'den türemiştir. Pirene, St. Bernard ve Newfoundland'in aristokrat akrabası olarak görülür. Fransa'da koyun ve şatoların korunmasında güçlü bir tarihe sahiptir. Irk çok daha önceleri Sibirya ya da Asya'da geliştirilse de MÖ 1800'lerde Avrupa'da Pirene Dağ Köpeğine çok benzeyen köpek kalıntıları bulunmuştur. Avrupa'ya yerleştikten sonra Pirene, Fransız aristokrasisi tarafından şato bekçisi olarak seçildiğinde Orta Çağ'a kadar dağlarda kullanılmaya devam edilmiştir. 17. yüzyılın sonlarına gelindiğinde Fransız asilzadeleri birer tane almak için yarışmaya başlamışlardır. Sık kürkü ve dikenli tasması ile silahlanmış olarak Pirene Dağ Köpeği koyun sürülerini kurt ve ayılara karşı savunmuştur. Dağlarda yaşamaya alışık olmasına rağmen bu çok yönlü köpek çığ altında kalanları kurtarmak, araba çekmek, sırt çantası taşıyıcısı ve aile ve mülk koruyucusu olarak kullanılmıştır. Geçmiş tarihlerde karakteri çok daha az uysal olsa da artık güvenilir bir aile köpeğidir. Büyük Pirene, Newfoundland'ın üretiminde kullanılan köpeklerden biridir. AKC ırkı 1933'de tanımıştır.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Dev
  Yükseklik Erkekde 69 - 81 cm
  Yükseklik Dişide 63 - 74 cm
  Kilo Erkekde 45 Kg
  Kilo Dişide 38 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
  Tüy Yapısı Çift katmanlı, Suya dayanıklı, Sert dış kürkü, Düz yada Hafif dalgalı, İç kürkü, Sık, Yumuşak.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
  Tüy Dökümü Çok tüy döker
  Taşıdığı Renkler Beyaz, Baş, Sırt, Kuyruk sokumunda Kahverengi, Sarı, Gri lekeler olabilir.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, Kışkırtılmadığında Sakin, Ciddi, Sevdiklerine oldukça kibar, Sadık, Kendini feda edecek kadar ailesine bağlı, Bağımsızlığına düşkün, İnatçı.
  Kötü Huyları Fazla havlama eğilimi, Sıcak havada aşırı salyalı olabilir.
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Koruma
  Yaşadığı iklim Soğuk İklim
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça diplazisi, Mide dönmesi, Kalp hastalıkları, Sıcak havalarda deri problemleri.
  Yaşam Süresi 10 - 12 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu İş Köpeği
  Diğer İsimleri Chien des Pyrénées, Pyrenean Mountain Dog, Chien de Montagne des Pyrenees
  Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 2), KC (GB), UKC
  Kökeni Fransa

 6. 126
  hasantek
  Üye
  Greater Swiss Mountain Dog


  Greater Swiss Mountain Dog hem yük çekmede, hem de sürülerin güdülmesinde kullanılan bir ırktır. Buna uygun olarak büyük, kemik ve kas yapısı gelişmiş güçlü bir iş köpeğidir. Boyu yüksekliğinden hafifçe daha uzundur. Boyutlarına ve kilosuna göre köken aldığı dağlık topraklarda her türlü görevi yerine getirebilecek kadar çevik ve kıvraktır. Büyük ve çarpıcı bir köpek olan Greater Swiss Mountain Dog, çift katmandan oluşan kalın ve tricolor (üç renkli) bir kürke sahiptir. Kürkün ana rengi siyah, üzerinde parçalar halinde koyu kırmızı ve beyaz renkte alanlar mevcuttur. Bu alanların simetrik olması arzu edilir. Baş bölgesinde tipik olarak iki göz üzeri, yanaklar ve kulakların alt yüzü kırmızıdır. Vücutta göğsün iki yanı, bacakların bir kısmı ve kuyruk altı kırmızıdır. Beyaz renk baş bölgesinde alında ince bir bant halinde başlar ve burnun bir kısmını kapsar. Vücutta ise beyaz rengin dağılımı boyun ve göğüs bölgesi, bacakların bir kısmı ve kuyruk ucundadır. Boyunda beyaz renkte yaka veya beyaz parçalı alanlar olabilir. Kulakları üçgen şeklinde ve düşüktür. Gözleri kahverenginin çeşitli tonlarında, bakışları zeki ve canlıdır. Burun ucu ve dudaklar siyah renklidir.

  Karakteri
  Greater Swiss Mountain Dog güvenilir, sağlam, koruyucu ve bekçilik içgüdüleri kuvvetli bir köpektir. Agresif değildir. Çalışmayı ve memnun etmeyi sever, çocuklarla iyi anlaşır. Sadık ve yumuşak karakterli bir köpek olan Greater Swiss Mountain Dog genellikle diğer petlerle de iyi geçinir ve köpek agresyonu göstermez. Bölgesini sahiplenme içgüdüsü güçlü olduğundan yeni insanlarla tanıştırırken özen gösterilmesi gerekir, fakat ailenin kabul ettiği herkese kısa zamanda ısınır. Her zaman tetikte, cesur ve dikkatli bir bekçidir, bütün yabancılara ve seslere havlayarak tepki verir. Ailenin bir parçası olmayı ve insanlarla vakit geçirmeyi sever. Diğer ırklara göre fiziksel ve zihinsel açıdan biraz geç olgunlaşan Greater Swiss Mountain Dog'un yavruluktan çıkıp erginliğe ulaşması 2-3 sene alabilir.

  Yaşam Ortamı
  Yeterli egzersiz yaptırıldığı takdirde apartman dairesinde yaşayabilir. Serin iklimleri tercih eder. Küçük bir bahçe yeterlidir.

  Egzersiz İhtiyacı
  Orta derecede egzersize ihtiyaç duyar.

  Bakımı
  Bakımı kolay bir ırktır. Düzenli olarak fırçalanması yeterlidir. Yıl boyu orta şiddette tüy döker.

  Kökeni
  Greater Swiss Mountain Dog İsviçre Alplerinin köyleri ve tarlalarından gelmektedir. Bilinen dört Sennenhund ırkından en yaşlısı ve en büyüğüdür. Diğer Sennenhund ırkları Appenzell Cattle Dog, Entlebuch Cattle Dog ve AKC tarafından tanınmış diğer bir ırk olan Bernese Mountain Dog'dur. Sennenhund ırklarının Roman Mastifflerinden köken aldığı ve bu bölgeye 2000 sene önce geldikleri sanılmaktadır. Dört ırkın boyutları birbirinden farklıdır. Fakat renkleri ve kürk desenleri aynıdır. Greater Swiss Mountain Dog, St. Bernard ve Rottweilwer ırklarının oluşturulmasında kullanılmış, St. Bernard'ın popülaritesinin yükselmesiyle de bu ırk kaybolma noktasına gelmiştir. 1908 yılında Dr. Albert Heim tarafından tekar keşfedilmiş ve insanları üretimi konusunda teşvik ederek tekrar belli bir sayıya ulaşmasını sağlamıştır. Günümüzde İsviçre dahil olmak üzere tüm dünyada nadir rastlanan bir ırktır. Greater Swiss Mountain Dog 1910 yılında Swiss Kennel Club tarafından, 1995 yılında AKC tarafından resmi olarak kabul edilmiştir.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Dev
  Yükseklik Erkekde 60 - 72 cm
  Yükseklik Dişide 60 - 72 cm
  Kilo Erkekde 59 - 61 Kg
  Kilo Dişide 59 - 61 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
  Tüy Yapısı Çift katmanlı, Düz.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Tricolor (üç renkli) Siyah, Koyu Kırmızı, Beyaz, Bu alanların simetrik olması arzu edilir.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, Güçlü, Çalışmayı ve sahibini memnun etmeyi sever, Sadık, Bölgesini sahiplenme içgüdüsü yüksek.
  Kötü Huyları -
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Koruma
  Yaşadığı iklim Soğuk İklim
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Distichiasis (fazladan kirpik sırası), Epilepsi, Sindirim problemleri, Mide dönmesi, Kalp hastalıkları.
  Yaşam Süresi 10 - 11 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu İş Köpeği
  Diğer İsimleri Grosser Schweizer Sennenhund, Great Swiss Cattle Dog
  Bağlı Olduğu klüp AKC, CKC, FCI (Group 2), UKC
  Kökeni İsviçre

 7. 127
  hasantek
  Üye
  Grönland Köpeği

  Temel Özellikleri

  Son derece dayanıklı bir köpektir. Bütün kutup bölgeleri köpekleri gibi temel bir özellik olarak iyi huylu, sadık, canlı ve duyguludur. Genel olarak takım içinde iş gördüğü için, efendisiyle duygusal bir ilişki geliştirme fırsatı yoktur.

  Apartman hayatına uygun değildir.

  Neler Yapar?
  Son derece dayanıklı ve soğuğa dirençli olduğu için, kızak çekme görevine gayet iyi uyum sağlar.

  Kökeni
  Kökeni tam olarak bilinmemektedir. Kutup kurdundan türetilmiştir.

  Familya: Kuzeyli
  Diğer Adları: Greenland, Grünlandshund
  Rengi: Albino dışında diğer renkerin karışımı olabilir.
  Çıkış Yeri: Kutuplar
  Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar
  Orjinal İşlevi: Kızak köpeği
  Günümüzdeki İşlevi: Kızak köpeği, kızak köpeği yarışmaları
  Ortalama Ömür: 10-14 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 27-33/25-31 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 50-60/45-55 cm

 8. 128
  hasantek
  Üye
  Hanover Tazısı

  Temel Özellikleri

  Orta büyüklükte, biraz alçak ama güçlü bir köpektir. İtaatkar, iyi huylu ve duyguludur. Doğayı sever, apartman hayatına uyum sağlayamaz, ancak ev dışında yaşayabilir.

  Neler Yapar?
  Uzmanlığı avı arayıp bulmaktır. Avın varlığını sezer, izini sürer, bulur ve yardım etmesi için avcıyı çağırır. Bir zamanlar uzak ve ıssız arazilerde sürü köpeği olarak kullanılmıştır. Günümüzde tek ya da çift olarak aynı işi en iyi şekilde yapar.

  Kökeni
  19. Yüzyıl'da Saksonya'nın Hanover kentinde av meraklıları tarafından, 5. Yüzyıl'dan beri bilinen Alman tazılarıyla artık yetiştirilmeyen bir cinsin, Harz Tazısı'nın çiftleştirilmesiyle geliştirilmiştir.

  Familya: Koku avcısı, mastiff
  Diğer Adları: Hannoverischer Schweisshund
  Rengi: Gri kahverengi, kızıl kahverengi, sarı-kırmızı, sarı, toprak rengi, koyu sarı, siyaha yakın kahverengi. Gri kahverengilerde yüzde koyu kahverengi maske vardır.
  Çıkış Yeri: Almanya
  Çıkış Tarihi: 1800'ler
  Orjinal İşlevi: Avı arayıp, bulup, getiren köpek, ıssız arazilerde sürü köpeği.
  Günümüzdeki İşlevi: Avı arayıp, bulup, getiren köpek.
  Ortalama Ömür: 10-13 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 38-45/35-42 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 55-60/50-54 cm

 9. 129
  hasantek
  Üye
  Havanese


  Tüyleri doğal halde bırakılırsa Havanalı küçük; ama kaba bir görünüm çizebilir. Bacaklar güçlüdür ve serbest harekete izin verir. Koyu renk gözleri ve uzun kuyruğu ipeksi tüylerle kaplıdır. Sık tüyleri dalgalıdan kıvırcığa değişim gösterir. Alt kürksüz uzun tüyleri vardır. Havanalı, siyah rengi bazı ülkelerde kabul görmese de her renk olabilir. Bu mutlu küçük köpeğin yaylanan bir yürüyüşü vardır. Küçük olmasına rağmen sağlam bir yapıya sahiptir.

  Karakteri
  Havanalı kibar ve sadık doğal bir eşlik köpeğidir. Ailesine çok bağlanır ve çocuklarla arası mükemmeldir. Sevgi dolu ve zeki bir oyuncudur. Bu neşeli köpekler oldukça sosyaldir ve insanlar dahil diğer hayvanlarla da iyi anlaşır. İtaat eğitimini kolay alır. Meraklı bakışlarla yüksek bir yere çıkıp etrafı izlemekten keyif alır. Sahibinin ses tonuna karşı hassastır. Havanalı kolay öğrendiği ve öğrendiklerini göstermekten keyif aldığından sirk köpeği olarak oldukça popülerdir. Bazısı biraz fazla havlayabilir. Yine de gürültücü olmamayı öğrenmesi güç değildir. Bir alışkanlığa dönüşmeden küçük yaşta gereksiz havlamaması gerektiği öğretilmelidir. Havanalı iyi bekçi köpeğidir. Bazıları yabancılara karşı biraz utangaç olabilir.

  Yaşam Ortamı
  Havanalı iyi bir apartman köpeğidir. Ev içinde oldukça aktiftir ve bahçesiz bir evde de yaşayabilir.

  Egzersiz İhtiyacı
  Bu oyuncu küçük köpeğin egzersiz ihtiyacı orta derecededir.

  Bakımı
  Bakımı kolaylaştırmak için tüyler daha kısa kesilebilir. Tüyler uzun tutulacaksa haftada en az iki kez çok iyi fırçalanmalıdır. Parmak ve kulak içlerindeki fazla tüyler düzenli olarak küt uçlu bir makasla alınmalıdır. Alerjik bünyeliler için bu ırk uygun bir seçim olabilir.

  Kökeni
  Araştırmalar Havanalı'nın geçmişini 1500'lerin ortalarına kadar sürebilmektedir. Fransız, Küba ve Rusya devrimlerinin ardından Havanalı neredeyse yok olmak üzereydi. Bugün Küba'da da nadir bir ırk olmasına rağmen 1900'larda bir krizle yüz yüze kalmış ancak dikkatli üreticilerle eski popülaritesine yine ulaşmıştır. Bazı kaynaklar Havanalı'nın Bichon ailesinin bir üyesi olduğunu söylemektedir. Tüy yapısı ve kendine güvenen havası bu küçük beyaz köpeğin yüzyıllar önce İspanyollarla beraber olduğunu göstermektedir. Bu ırk İspanyollarla Küba'ya götürülmüş ve orada Bichon'dan belirli farklılıklar geliştirmiştir. Başka bir teori de Havanalı'nın ya Toy Poodle ile çaprazlanan Bolognese köpeklerinden ya da İspanyolların sahip oldukları Malta Terrieri'nden türediği üzerinedir.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Oyuncak
  Yükseklik Erkekde 20 - 28 cm
  Yükseklik Dişide 20 - 28 cm
  Kilo Erkekde 3 - 6 Kg
  Kilo Dişide 3 - 6 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
  Tüy Yapısı Tek tabakalı, Dalgalı, Kıvırcık olabilir, Sık.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Gerektiğinde tüyler kesilebilir, Parmak ve kulak içlerindeki fazla tüyler düzenli olarak küt uçlu bir makasla alınmalıdır.
  Tüy Dökümü Az tüy döker
  Taşıdığı Renkler Her renk olabilir, Bazı ülkelerde Siyah renk kabul edilmez.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, Kibar, Sadık, Ailesine çok bağlanır, Sevgi dolu, Zeki, Oyuncudur.
  Kötü Huyları -
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
  Yaşadığı iklim Ilıman İklim
  En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Genellikle sağlıklı bir ırktır, Prograsive Retinal Atrophy, Katarakt, Deri problemleri görülebilir.
  Yaşam Süresi 14 - 15 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Oyuncak
  Diğer İsimleri Bichon Havanais
  Bağlı Olduğu klüp AKC, FCI
  Kökeni Küba

 10. 130
  hasantek
  Üye
  Harrier


  Temel Özellikleri

  Canlı, gözalıcı ve neşelidir. Evde uyuması gerekir. İyi huyludur. Koklayarak iz sürer.

  Neler Yapar?
  İsmi bu cinsin özelliğini açığa vurur (harrier: tavşan tazısı). Ne yaban tavşanı, ne de tilki ondan kaçıp kurtulabilir. Olağanüstü bir koku alma duyusu vardır ve çok kurnazdır. çok dayanıklıdır. Kovaladığı bir av eninde sonunda gücünü tüketerek teslim olur.

  Kökeni
  Tilki tazısına benzer. Greyhound, bulldog ve tilki terrierinin çiftleştirilmesiyle geliştirildi.

  Familya: Koku avcısı
  Diğer Adları: -
  Rengi: Herhangi bir renk
  Çıkış Yeri: Büyük Britanya
  Çıkış Tarihi: Orta çağ
  Orjinal İşlevi: Yabani tavşan izi sürme
  Günümüzdeki İşlevi: Yabani tavşan ve tilki izi sürme
  Ortalama Ömür: 10-12 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 23-27/23-27 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 48-53/48-53 cm

 11. 131
  hasantek
  Üye
  Hırvat Çoban Köpeği


  Temel Özellikleri
  Dikkatli, kavgacı ve sürüsünü ne pahasına olursa olsun savunmasını sağlayan saldırganlık içgüdülerine sahip. İtaatkar ve eğitime uygun.

  Neler Yapar?
  Hırvat çoban Köpeği, özellikle sürüleri ya da belirli bir mülkü savunmak için kullanılır.

  Kökeni
  Yüzyıllar önce Doğu'dan getirilen Hırvat çoban Köpeği, Yugoslavya'nın yerlisi olmuştur.

  Familya: çoban köpeği (sürü köpeği)
  Diğer Adları: Hrvatski Ovcar
  Rengi: Siyah, beyaz lekeler olabilir.
  Çıkış Yeri: Yugoslavya
  Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar.
  Orjinal İşlevi: çoban köpeği, sürü koruma
  Günümüzdeki İşlevi: çoban köpeği, sürü koruma, bekçi ve savunma
  Ortalama Ömür: 10-14 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 14-20/14-20 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 40-50/40-50 cm

 12. 132
  hasantek
  Üye

  --->: alfabetik sırada köpek ırkları burada...

  Reklam  Hollanda Çoban Köpeği

  Temel Özellikleri

  Hollanda çoban Köpeği itaatkar, uysal daima dikkatli, kendi bölgesine bağlı ve yaptığı işi coşkuyla yapan bir köpektir. Az bakım ister; yorgunluğa ve kötü hava koşullarına karşı dirençlidir.

  Hollanda çoban Köpeği'nin üç türü vardır. Birincisi kısa tüylü (Hollanda’da çok yaygın), ikincisi sık tüylüdür (az görülür), uzun tüylü olan üçüncü türe çok az rastlanır.

  Neler Yapar?
  Hollanda dışında pek bilinmez. Burada çoban köpeği olarak taşıdığı yetenekleri ve hızlı refleksleriyle değerlendirilir.

  Kökeni
  Hollanda çoban Köpeği, Belçika çoban Köpeği'nden gelir. Bu türde sık sık kısa kuyruklu ve beyaz benekli yavrular dünyaya gelir. Bu yavrular taşıdıklar bu kusurlar nedeniyle köpek gösterilerine alınmazlar.

  Familya: çoban köpeği, çiftlik köpeği
  Diğer Adları: Dutch Shepherd
  Rengi: Gümüş, koyu gri, altın rengi çizgiler, sarı ve kızıl
  Çıkış Yeri: Hollanda
  Çıkış Tarihi: 1900'lar
  Orjinal İşlevi: Sığır, koyun çobanı, çiftlik köpeği
  Günümüzdeki İşlevi: çoban köpeği
  Ortalama Ömür: 10-12 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 29-31/28-30 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 58-63/53-57 cm

+ Yorum Gönder
11. Sayfa BirinciBirinci ... 8101112 ... Sonuncu8Sonuncu9
kavalye köpek,  golden retriever,  uzun kısa köpek,  doberman kulak kesilmeden ve kuyruk kesilmeden büyümüş hali,  iskoç kurt köpeği
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi