Alfabetik sırada köpek ırkları burada...

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Bölümünden Alfabetik sırada köpek ırkları burada... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 145
  hasantek
  Üye
  İskoç Geyik Tazısı

  Temel Özellikleri
  Sadık, sakin, duygulu ve itaatkardır. ürkeklik eğilimi vardır. Yazar Sir Walter Scott geyik tazısını, “dünyanın en mükemmel yaratığı” sözleriyle tanımlamıştır.

  Neler Yapar?
  Açık arazide geyik ve çakal avında kullanıldı. çevik ve çok hızlıdır, avı izler, kovalar, yakalar ve zapteder.

  Kökeni
  Bilinmemektedir.

  Familya: Avı işaret eden köpek, güneyli (sighthound; avı işaret eden köpek)
  Diğer Adları: Deerhound, Geyik Avcısı, Scottish Deerhound
  Rengi: Gri-mavi, koyu gri, sarı ya da kızıl
  Çıkış Yeri: İskoçya
  Çıkış Tarihi: Orta çağ
  Orjinal İşlevi: Erkek geyik avı
  Günümüzdeki İşlevi: Bahis ve oyun amaçlı yarışmalar
  Ortalama Ömür: 8-11 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 39-50/34-43 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 76-81/71-81 cm

 2. 146
  hasantek
  Üye
  İskoç Terrier


  Temel Özellikleri
  Kısa bacakları olan sağlam görünüşlü ve dayanıklı bir köpektir. "Küçük paket içindeki büyük köpek" olarak tanımlanabilir.

  Canlı, çoşkulu, gururlu, bağımsız, zeki ve vakurdur. Birlikte yaşadığı ailenin tüm üyelerine bağlanır. Yabancılara karşı kayıtsızdır. "Her yere gidebilen ve her şeyi yapabilen köpek" olarak da anılır. Eleştiriye ve övgüye çok duyarlıdır, bu nedenle kibarca eğitilmesi gerekir.

  Sağlıklı olabilmesi için sık sık uzun yürüyüşlere çıkarılması gerekir. Yılda iki kez tüyleri kırpılmalıdır. Güzel görünüşünün korunması için de sık sık yıkanmalıdır.

  Neler Yapar?
  Tehlike karşısında cesur ve avına karşı amansızdır. Uzun süre inlerindeki hayvanları avlamak için kullanıldı. Tilki, su samuru ve porsuk avında uzmanlaşmıştır.

  Ancak eşsiz görünüşü sayesinde (romantik sakalı, büyük ve görünüşü canlı kafasıyla) eşsiz ve çok sevilen bir insan dostudur. çocuklarla iyi geçinebildiği ve ancak gerektiğinde havladığı için değerlidir.

  Ev bekçiliğinde başarılıdır. çekici görünüşü nedeniyle iskoç viskileri, tebrik kartları, oyuncaklar ve tılsımların üzerinde resimleri vardır.

  Kökeni
  1800'lerde İskoçya'da geliştirildi, ancak günümüzde biçimi ve büyüklüğüyle bildiğimiz cinsin gelişimi 1890'lara uzanır. Bu tarihe kadar Aberdeen Terrieri olarka biliniyordu. Aberdeen, yetiştirildiği kasabanın adıdır.

  Familya: Terrier
  Diğer Adları: Aberdeen Terrier, Scottish Terrier, İskoç Teriyeri
  Rengi: Siyah, buğday rengi, herhangi bir benekli renk
  Çıkış Yeri: İskoçya
  Çıkış Tarihi: 1800'ler
  Orjinal İşlevi: Küçük haşere ve fare avı
  Günümüzdeki İşlevi: Köpek yarışmaları
  Ortalama Ömür: 11-13 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 9-10/8-10 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 23-28/23-28 cm

 3. 147
  hasantek
  Üye
  İspanyol Mastiff


  Temel Özellikleri
  Sert, dayanıklı ve kırsal görünüşlü bir köpektir. Neşeli, itaatkar, efendisine karşı duygulu, ancak yabancılara karşı kuşkucudur. Eğitilebilir bir köpektir, birçok işin üstesinden gelebilir.

  Neler Yapar?
  Tipik bir muhafız köpeğidir, özellikle kırsal kesimde, fabrikalarda ya da işyeri avlularında kullanılır. Ancak başka görevler için de mükemmel bir köpektir. çoban (Kurtlara karşı amansızdır!), özellikle vahşi domuz avcısı, araba çekicisi görevleri sayılabilir. Askeriye tarafından cephaneliklerin korumasında da kullanılmıştır.

  Kökeni
  İspanya'nın Estramadura bölgesinde yaşar. Aslında Estramadura ya da La Mancha Mastiff'i olarak da bilinir.

  Familya: Mastiff
  Diğer Adları: Mastin Espanol, Mastin de Espana, Mastin de la Mancha, Mastin de Extremadura, Mastin de Leon
  Rengi: Kırmızımsı kurt rengi, açık kahverengi, beyaz-altın, beyaz-gri veya bu renklerle çizili.
  Çıkış Yeri: İspanya
  Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar.
  Orjinal İşlevi: çoban köpeği (sığır çobanı), muhafız köpek, vahşi domuz avcısı, yürk arabası çekicisi
  Günümüzdeki İşlevi: Bekçi, koruma köpeği, çoban köpeği (sürü koruma)
  Ortalama Ömür: 10-14 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 50-60/45-55 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 65-70/60-65 cm

 4. 148
  hasantek
  Üye
  İsveç Çoban Köpeği


  Temel Özellikleri
  İsveç çoban Köpeği cesur, aktif, sadık ve bağımsızdır. Kırsal kesimden kente getirildiğinde yeni hayata uyum güçlükleri gösterebilir ve sinirli olabilir.

  Neler Yapar?
  Sürülerin korunmasında kullanılır. Hiç yorulmaksınız gece ve gündüz, sığırlar üzerindeki otoritesini koruyabilir. İnsanı eğlendiren görünüşü, sıcaklığı ve canayakınlığı sayesinde küçük çocukların çok sevdiği bir dost olabilir.

  Kökeni
  Bu cinsi 20 Ekim 1948'de tanıtan resmi İsveç Köpek Klubü'ne göre, İsveç çoban Köpeği doğal olarak oluşmuş ve gelişmiştir. Gal corgisi ile olan benzerliklerine rağmen, başka ülkelerdeki benzer cinslerle karıştırmamak gerekir.

  Familya: Kuzeyli (çoban köpeği)
  Diğer Adları: Vastgötaspets, Swedish Vallhund
  Rengi: Gri, sırtta koyu, ense ve omuzlar daha açık, kızılımsı.
  Çıkış Yeri: İsveç
  Çıkış Tarihi: 1948
  Orjinal İşlevi: Sürü koruma, çoban köpeği
  Günümüzdeki İşlevi: çoban köpeği, insana eşlik den köpek
  Ortalama Ömür: 10-15 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 9-14/8-13 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 33-40/30-38 cm

 5. 149
  hasantek
  Üye
  İsveç Geyik Avcısı


  Temel Özellikleri

  Tilki benzeri, fakat iri bir köpektir. Tüyleriyle olduğundan daha cüsseli görünür. Dengeli, gururlu ve itaatkar bir köpektir. Evde yaşamaya uygun değildir.

  Bu cins köpekler sıcak iklimlerde egzamaya yakalanabilirler, dikkatli olunmalıdır.

  Neler Yapar?

  Bir zamanlar iri boynuzlu geyik avı ve ayı avında kullanılırdı, ama daha sonra zerdeva, kakım ve orman tavuğu gibi daha küçük av hayvanlarının yakalanmasında kullanılmaya başlandı.

  Karların üzerine kayarcasına ilerler, avını bulur, yolunu keser ve onu avcıya doğru sürer. çoban köpeği, ev bekçisi, kızak köpeği olarak da kullanılır. Orduda çeşitli görevler de üstlenmiştir.

  Kökeni

  Muhtemelen Yontmataş çağı'nda insanın yanında yer alan ilk köpeklerdendir, belki de ilkidir.

  Familya: Koku avcısı
  Diğer Adları: Swedish Elkhound
  Rengi: Açık ve koyu gri.
  Çıkış Yeri: İsveç
  Çıkış Tarihi: Yontmataş çağı
  Orjinal İşlevi: Koklayarak iz sürer, iri boynuzlu geyik ve ayı avı
  Günümüzdeki İşlevi: Koklayarak iz sürer, zerdeva, kakım, orman tavuğu gibi küçük hayvan avı; çoban köpeği, ev bekçisi, kızak köpeği
  Ortalama Ömür: 10-13 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 28-32/27-31 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 58-63/55-60 cm


 6. 150
  hasantek
  Üye
  İtalyan Tazısı


  İtalyan Tazısı, sivri burnuna doğru zarifçe uzayan başı ile İngiliz Tazısı'nın (Greyhound) ince kemikli minyatür versiyonu gibidir. Koyu renk bir burnu, ince dudakları ve makas şeklinde kapanan dişleri vardır. Daha iri kuzenleri gibi karın içe çekik ve sırt kavislidir. Dar ve küçük kulakları geri kıvrılır; ancak köpek dikkat kesildiğinde başın üzerinde dik durur. Boyun ince ve uzundur. İfade dolu gözleri iri ve koyu renklidir. İnce ve düz kuyruğu ucu hafif bir kıvrımla son bulur. İtalyan Tazısı, gri, krem, kızıl, sarı, siyah ya da gri renklerinde olmak üzere kısa ve bakımı kolay bir tüye sahiptir. Göğüs ve ayaklarda beyaz lekeler görülür. Beyaz köpeklerde renkli lekeler olabilir. Benekli tipi de mevcutsa da tüm ülkelerde henüz kabul görmemiştir. İtalyan Tazısı adımlarını yüksekten attığı bir yürüyüşe sahiptir.

  Karakteri
  İtalyan Tazısı kibar, çekingen ve sevgi dolu bir köpektir. Sahiplerine çok bağlıdırlar ve yabancılara karşı mesafelidirler. Oyuncu ve zeki olan bu ırk, sahibi tutarlı olduğu sürece kolay eğitilir. Genellikle yaramazlık yapmayı severler ve bunun da farkındadırlar. İşler kötü gittiğinde bunun komik yanını görmeyi başarmak önemlidir; ancak bu onların sizden faydalanmalarına izin vermeniz anlamına gelmemelidir. Bu ırk huzursuz ve çekingen olabilir. Bundan dolayı ona kibar davranılmalıdır. Çevrede gürültücü çocukların olmadığı sessiz evlerin köpeğidir. Yine de saygılı çocuklar ve diğer hayvanlarla iyi anlaşır. Stresli ortamlara titreyerek tepki verebilir. Oldukça sessiz ve sahibine bağlıdır. Bu ırkın tuvalet eğitimi güç olabilir. Korkutulduklarında ısırabilirler. Çok hızlıdırlar. Genç İtalyan Tazısı oldukça aktiftir. Tel çitlere tırmanabilir ya da merakından yüksek mobilyaların üzerine çıkabilir. İri köpekler için pek iyi oyun arkadaşı değildirler. Diğer İtalyan Tazıları ile iyi geçinirler. Dişiler iyi annedirler.

  Yaşam Ortamı
  İtalyan Tazısı apartman yaşamı için uygundur. Ev içinde aktifseler de bahçesiz bir evde de yaşayabilirler. Soğuk havaya karşı hassastırlar ve kışın bir süveter giydirilmesi tavsiye edilir.

  Egzersiz İhtiyacı
  İtalyan Tazıları uzun yürüyüşlerden ve serbestçe koşuşturmaktan hoşlanan aktif köpeklerdir. İtalyan Tazıları birbirlerini kovalayarak ve çarpışarak oynamaktan hoşlandıklarından diğer İtalyan tazıları ile oynarlarken olası sakatlıkları engellemek için oyunları yakından takip edilmelidir. Diğer iri köpek ırkları ile oyun tavsiye edilmez. İtalyan tazısı kısa mesafelerde iyi bir koşu arkadaşı olsa da yürüyüş için daha uygundur.

  Bakımı
  İtalyan Tazısı tüy bakımı en kolay köpeklerden biridir. Tüm yapılması gereken bir havlu ya da süetle tüylerin ovulmasıdır. Sadece gerektiğinde banyo yaptırılmalıdır. Banyodan sonra köpek çok iyi kurulanmalıdır. Dişlerin düzenli olarak kontrol ve bakımının sağlanması gerekir. Bu ırk neredeyse hiç tüy dökmez.

  Kökeni
  İtalyan Tazısı, çok eski bir Greyhound/Tazı'dır. Bugünün İtalyan Tazısı'na çok benzeyen bir köpek 6000 yıllık bir Mısır mezarında bulunmuştur. Greyhound gibi bu ırk da Avrupa'ya Fenikeliler tarafından getirilmiştir. Irk daha sonra Romalılarca geliştirilmiştir. Kanıt olarak Pompei'deki lav akıntısı içinde küçük bir Greyhound bulunmuştur. 16. yüzyıl boyunca bu narin köpek Avrupa asilleri arasında popüler olmuş ve sık sık resmedilmiştir. Irk, Çariçe Katerina, İngiliz Kralı I. James, Danimarka Kraliçesi Anne, Kraliçe Viktorya ve diğerleri tarafından çok sevilmiştir. Prusyalı Büyük Frederik İtalyan Tazısını o kadar çok sevmiştir ki onu da savaşa götürmüş ve öldüğünde Sands Souci Sarayının bahçesine kendi elleriyle gömmüştür. 1991'de , Frederick'in ailesi onun ölürken ki dileğini yerine getirmiş ve kemiklerini küçük İtalyan tazısının yanına Sans Souci'ye transfer etmişlerdir. 19. yüzyılda Afrikalı bir kabile şefi tek bir İtalyan Tazısı için 200 baş sığır vermeyi teklif etmiştir.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Küçük
  Yükseklik Erkekde 30 - 38 cm
  Yükseklik Dişide 30 - 38 cm
  Kilo Erkekde 3 - 5 Kg
  Kilo Dişide 3 - 5 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
  Tüy Yapısı Tek tabakalı, Düz, Parlak.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
  Tüy Dökümü Tüy dökmez
  Taşıdığı Renkler Gri, Krem, Kızıl, Sarı, Siyah.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, Çekingen, Sevecen, Sahibine bağlı, Oyuncu, Zeki.
  Kötü Huyları Korkutulduklarında ısırabilirler.
  Yetenekli Olduğu Görevler Avcı, Bekçi, İz sürücü
  Yaşadığı iklim Sıcak İklim
  En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Diz kapağı Çıkığı, Kırıklar, Progressif Retinal Atrofi ( PRA ), Epilepsi.
  Yaşam Süresi 10 - 12 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Oyuncak
  Diğer İsimleri Piccolo Levrieri Italiani
  Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 10), KC (GB), UKC
  Kökeni İtalya

 7. 151
  hasantek
  Üye
  İzlanda Köpeği


  Temel Özellikleri
  İzlanda Köpeği, Spitz ailesine mensuptur. Canlı, duygulu, aktif, zeki ve zarif köpektir. Karakteri 18 aylıkken gelişmeye başlar, ancak efendisiyle çok yakın ilişkiye ihtiyaç duyar.

  İzlanda Köpeği, kökeninden ötürü fazla yemek yemez, fakat balığa düşkündür.

  Neler Yapar?
  İzlanda Köpeği, çok çeşitli görevlere uyum sağlar. çoban köpeği, bekçi köpeği ya da arkadaş olarak kullanılabilir. Bir tavlada atlarla birlikte gayet iyi yaşar.

  Kökeni
  Bu cins, İzlanda'ya yerleşen sömürgecilere eşlik eden köpeklerden türetilmiştir. Bir distemper salgınıyla neredeyse yok olan bu köpek, İzlandalı ve İngiliz köpek yetiştiricileri tarafından yeniden üretilmiştir.

  Familya:Spitz (sığır çobanı)
  Diğer Adları:Icelandic Sheep Dog, Islandsk Farehond, Friaar Dog, Islenkur Fjárhundur, Icelandic Dog
  Rengi:Kestane, açık kahverengi, gri, kirli beyaz, beyaz lekeli siyah ya da tamamen siyah
  Çıkış Yeri:İzlanda
  Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar
  Orjinal İşlevi: çoban köpeği (sığır çobanı)
  Günümüzdeki İşlevi:çoban köpeği (sığır çobanı), savunma, bekçi, koruma, insana ellik eden köpek, arkadaş köpek
  Ortalama Ömür:10-14 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 11-14/9-11 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi:33-41/30-38 cm

 8. 152
  hasantek
  Üye
  Jack Russell Terrier

  Jack Russell, Amerikan Köpek Kulübü tarafından yakın zamanda tanınmıştır. Bu küçük, sağlam yapılı ve atletik köpek Tilki Terrieri'nin daha az rafine haline benzemektedir. En az % 51'i beyaz olmak kaydı ile özellikle baş ve kuyrukta kızılımsı siyah, ten rengi ve kahverengi lekeler görülür. Kafatası kulak arasında genişçedir ve buruna doğru sivrilir. Alın çıkıntısı belirgin; ancak çok keskin değildir. Burun siyah ve gözler koyu renkli ve badem şeklindedir. V şeklindeki kulaklar öne doğru kıvrıktır. Jack Russell esnek bir vücuda ve ortalama bir insanın elleriyle kavranabilecek nispeten dar bir göğse sahiptir. Bu onun avın peşinden kovuklara girmesine yardımcı olur. Kesik kuyruğu sırtta dik taşınır.

  Karakteri
  Jack Russell Terrier hareketli ve yaşam dolu bir ırktır. Gözü pek ve kesinlikle korkusuzdur. Oyun oynamaya bayılır. Onu kızdırmayan ya da vurmayan çocuklarla arası iyidir. Çok zekidir; ancak inatçı ve başına buyruktur. Eğitimi güç olabilir. Jack Russell diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir. Bu nedenle yavruyken çok iyi sosyalleştirilmelidir. Bazıları bu nedenle başka köpeklerce öldürülmüştür. Güçlü bir av güdüsüne sahiptir ve diğer küçük ev hayvanları ile güvenilmemelidir. Kovalamaya ve keşfetmeye bayılır. Tasmasız serbest bırakılmamalıdır. Jack Russell kazmayı ve havlamayı sever. Yeterince meşgul edilmezse huzursuzlanır ve eşyalara zarar verici olabilir.

  Yaşam Ortamı
  Jack Russell Terrier yeterli egzersiz imkanı sağlandığında apartman hayatına da uyum sağlar. Ev içinde oldukça hareketlidir.

  Egzersiz İhtiyacı
  Jack Russell Terrier kolay adapte olur ve küçük bir bahçede de kendini eğlendirebilir. Ancak en çok koşup oynarken ya da avlanırken mutludur.

  Bakımı
  Hem düz hem de tel tüylülerin bakımı kolaydır. Düzenli tarama tüylerin genel bakımını sağlayacaktır.

  Kökeni
  Jack Russell Terrier, 19. yüzyılda Jack Russel adında bir rahip tarafından geliştirilmiştir. Bu ateşli küçük terrier özellikle tilki avında kullanılmaktaydı. Üreticiler çalışma kapasitesine bağlı üretim yaptıklarından dış görünüş çeşitlilik gösterir. Eski İngiliz avlarında Jack Russell Terrier atlara ayak uydurabilecek kadar uzun bacaklı olması gerekirdi. Enerjik ve oyuncu Jack Russell iyi bir aile köpeği olabilir.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Küçük
  Yükseklik Erkekde 25 - 38 cm
  Yükseklik Dişide 23 - 36 cm
  Kilo Erkekde 7 - 8 Kg
  Kilo Dişide 6 - 8 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
  Tüy Yapısı Tek tabakalı, Düz, Yumuşak.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Beyaz, Baş ve Kuyrukta, Kızılımsı Siyah, Ten, Kahverengi lekeli.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, korkusuz, Oyuncu, Zeki, İnatçı.
  Kötü Huyları İnatçı, Başına buyruk.
  Yetenekli Olduğu Görevler Avcı, Bekçi, İz sürücü
  Yaşadığı iklim Ilıman İklim
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Lens Çıkığı, Diz kapağı çıkığı, Glaukom, Ataksi, Legg - Calve Perthers, Sağırlık.
  Yaşam Süresi 15 Yıl ve Üzeri

  Diğerleri
  Irk grubu Terrier
  Diğer İsimleri Russell Terrier, Parson Jack Russell Terrier
  Bağlı Olduğu klüp AKC, FCI (Group 9), KC (GB), UKC
  Kökeni İngiltere

 9. 153
  hasantek
  Üye
  Japon Chin

  Japon Spaniel 'ine aynı zamanda Japon Chin'i de denir. Basık ve geniş yüzü ve yumuşak uzun tüyleri ile gösterişli bir spanieldir. Sık yelesi göğsü ve boynu kapsar. Alın oldukça yuvarlak ve alın çıkıntısı belirgindir. Burun iri ve burun delikleri geniştir. Burun kanalları çok kısadır. Siyah ve beyaz Japon Spaniellerin burnu da siyahtır. Diğer köpekler de burun rengi kürkteki lekelerin rengine uygundur. Çıkık ve anlamlı gözleri koyu renkli ve badem şeklindedir. Dişler birbirinin tam üzerine gelecek şekilde ya da hafif alttan konumlu kapanır. Ters V şeklindeki kulaklar tüylerle kaplıdır. Vücut yüksekliği ve uzunluğu aşağı yukarı aynıdır. Ön bacaklar yere dik basar ve ince kemiklidir. Kürkü çoğunlukla siyah olmakla beraber kızıl, sarı, ve kaplan desenli lekelerle beyazdır. Tüylü kuyruğu sırtta kıvrılır. Daha küçük köpekler daha çok tercih edilir. Japon Spanieli zarif adımlarını yüksek atan bir yürüyüşe sahiptir.

  Karakteri
  Japon Spanieli neşeli ve mutlu bir köpektir. Zeki ve sevgi doludur. Sahibine çok düşkündür. Irk herkesi sever gibidir. Kibar tavırları ile çocuksuz evlere en uygun köpeklerden biridir. Evde çocuklarınız varsa ona karşı saygılı ev nazik olmaları öğretilmelidir. Diğer köpekler ve ev hayvanları ile araları iyidir. Japon Spanieli ilgi odağı olmayı sever. Fazla havlamaz. Çoğu kucak köpeğinden daha iyi eğitim alır. İyi bekçi köpekleridir.

  Yaşam Ortamı
  Japon Spanieli apartman yaşamı için uygun bir seçimdir. Ev içinde orta derecede hareketlidir ve bahçesiz de yapabilir. Aşırı iklim değişikliklerine karşı hassas olabilir.

  Egzersiz İhtiyacı
  Japon Spanieli çok fazla egzersize gerek duymaz; ancak düzenli yürüyüş ve oyun fırsatını değerlendirmekten hoşlanacaktır.

  Bakımı
  Günde bir kaç dakika uğraş kürkün güzel görünümünü korumaya yeter. Düğümler nazikçe fırçalanmalı ve tüyler hafif dik duracak şekilde kabartılmalıdır. Gözler günlük temizlenmeli ve kulaklar herhangi bir enfeksiyon belirtisine karşı sık sık kontrol edilmelidir.

  Kökeni
  Adına rağmen Japon Spaniel'i muhtemelen Kore'ye ait bir köpektir. Irk daha sonra Japonya'da geliştirilmiş ve 1700'lerde Avrupa'ya tanıştırılmıştır. Japon saraylarının popüler köpeği olmuş ve kraliyet ailesine ait bir hediye aracı olarak el değiştirmiştir. Irkın popülaritesinde patlama Japonya'yı dünya ticaretine açma misyonunu başarı ile tamamlayan Commodore Perry tarafından 1853'de Kraliçe Viktorya'ya hediye edilmesi ile gerçekleşmiştir. Japon Spaniel'i AKC tarafından 1977'de Japon Chin'i olarak değiştirilmiştir.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Oyuncak
  Yükseklik Erkekde 18 - 28 cm
  Yükseklik Dişide 18 - 28 cm
  Kilo Erkekde 4 Kg' a kadar
  Kilo Dişide 4 Kg' a kadar

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
  Tüy Yapısı Çift tabakalı, Düz, İpeksi.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir. Gözler günlük temizlenmeli, Kulaklar sık kontrol edilmelidir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Beyaz, Siyah, Kızıl, Sarı, Kaplan desenli.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, Neşeli, Zeki, Sevecen, Sahibine çok düşkün, İlgi odağı olmayı, Kucakta olmayı sever.
  Kötü Huyları -
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Kucak köpeği.
  Yaşadığı iklim Ilıman İklim
  En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Göz Problemleri, Solunum Problemleri, Epilepsi, Horlama, Hapşırma.
  Yaşam Süresi 10 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Oyuncak
  Diğer İsimleri Japanese Chin, Chin
  Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 9), KC (GB), UKC
  Kökeni Japonya

 10. 154
  hasantek
  Üye
  Kangal  Ağız ve burun yapısı kısadır ancak çene kuvvetlidir. Dişler sivri ve sağlam, dudakları sarkıktır. Göz, kulak, ağız etrafı ve burun üstüne kadar siyahtır. Tüyler genel olarak fazla uzun değildir ve sert yapıdadır. Dip kısımlarında oldukça sık olan alt tüyler ve kısa üst tüyler ile desteklenmiştir.
  Kirli beyaz, açık sarı, boz, kahverengi veya kırçıl renkte olabilir. Gözler küçük ve yuvarlak biçimde olup altın ve kahverengi arasında bir renktedir. Göz etrafı siyahtır. Bakışlar canlıdır. Kulaklar uca doğru üçgen şeklinde, uçları yuvarlak, kafasına yapışık ve sarkıktır. İri kafa yapısı önden bakıldığında aslanı andırır. Göğüs geniş ve omuzlar adalelidir. Boyun hafifçe eğik, güçlü ve adaleli, orta boydadır. Ön göğüs arka bölgeye göre daha geniş ve güçlü yapıdadır. Gövde kaslı ve kare şeklindedir. Gögüs dirsek hizasına kadar derindir. Karın hafifçe içine çekiktir. Ön bacaklar arka bacaklara göre daha güçlüdür. Bacaklar hafif ayrık, düz, kalın ve kemiklidir. Ayak bilekleri kuvvetli ve uzundur. Ayaklar iri yapılı, kuvvetli, parmaklar bombeli ve genellikle siyahtır. Kuyruk yüksek olup, rahat durumda iken düşük ve kıvrık, dikkat kesildiğinde veya tehlike hissettiğinde sırt üzerinde kıvrık ve yüksek tutulur.

  Karakteri

  Kangal çoban köpekleri, cesur, hızlı, çevik, zeki ve ön sezileri kuvvetlidir. Kadın ve çocuklara karşı uysal bir tavrı olmasına karşın kötü niyetli yabancılara karşı oldukça tehlikeli olabilir. Sahibine aşırı bağlıdır. Öğrenme yetileri çok güçlüdür kolay eğitilebilirler. Kangal çoban köpekleri görevlerine çok sadıktırlar. Bu sadık yapıları onlara yüzyıllardır Anadolu da aranılan sürü bekçisi olma özelliğini kazandırmıştır. Kangal köpeğinin sürü koruma özelliği genetik yapısıyla ilgilidir. Buna rağmen, bir Kangal köpeği sürü koruma işini anne ve babası ile sürüye giderek öğrenir. Kangal çoban köpeği cesaretini ve o inanılmaz gücünü kurt boğan tek ırk olarak dünya literatürlerine geçirmiştir. Kan asaletine çok sadıktırlar. Doğada serbest iken başka bir köpek ırkı ile çiftleşmezler. Genellikle anne-babadan doğan kardeşlerin de birbirleriyle çiftleşmedikleri tespit edilmiştir. Kangal'lar bu üstün özelliklerinden dolayı ırk vasıflarını korumuş ve saf kalmayı başarmışlardır.

  Yaşam Ortamı

  Sert ve kuru iklimleri severler. İri cüsseleri nedeniyle ev içinde yaşam Kangallara göre uygun değildir. Açık arazilerde daha özgür ve mutludur.

  Egzersiz İhtiyacı

  Kaslı, güçlü ve heybetli yapısını koruyabilmesi için egzersiz yapabilmek onun en doğal hakkıdır.

  Bakımı

  Tüm ırklar gibi yılda iki kez tüy değiştirirler. Temizliğine düşkündür. Hergün fırçalama faydalıdır.

  Kökeni

  Yapılan tüm araştırmalara rağmen Kangal ırkının kökenine ait yazılı bir bilgiye ulaşılamamıştır.
  Asurlular ve Babiller döneminde yaşadığı ve 17.yy da Anadoluya geldiği görüşü yaygındır. Evliya Çelebinin, seyahatnamesinde Anadoluda yaşayan güçlü ve aslana benzeyen bir köpekten bahsetmesi bu görüşü desteklemektedir.

  Boyut ve Ağırlık

  Irk boyutu Dev
  Yükseklik Erkekde 74 - 81 cm
  Yükseklik Dişide 71 - 79 cm
  Kilo Erkekde 50 - 60 Kg
  Kilo Dişide 41 - 49 Kg

  Tüy Özellikleri

  Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
  Tüy Yapısı İki tabakalı, Düz, Sık, Sert, Alt kürkü üst tabakadan daha sık.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir, Kuru şampuan uygulanabilir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Kirli beyaz, Açık Sarı, Boz, Kahverengi, Kırçıl.

  Irk Özellikleri

  Kişilik Uysal, Zeki, Cesur, Hızlı, Çevik, Sahibine bağlı.
  Kötü Huyları -
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Çoban, Sürü köpeği
  Yaşadığı iklim Soğuk İklim
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça çıkığı, Entropion, Erken yaşlarda Parvo viral hastalıklara hassasiyet.
  Yaşam Süresi 11 - 12 Yıl

  Diğerleri

  Irk grubu Çoban
  Diğer İsimleri Çoban Köpeği, Karabaş, Anatolian Shepherd
  Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 2), KC (GB), UKC
  Kökeni Türkiye


 11. 155
  hasantek
  Üye
  Kars çoban Köpeği

  Temel Özellikleri
  Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı, Iğdır bölgelerinde yetişen, saflığı tescil edilmiş, bölge şartlarına uyumlu, çok iyi koruyucu özelliğe sahip, uyumlu, zeki, akıllı ideal bir çoban köpeğidir.

  Baş oldukça büyük, geniş ve iri yapılı (ayı baş) ve siyah; burun içi, orta uzunlukta, küt ve siyah; ağız büyük, kuvvetli çene yapısında ve dudaklarının iç tarafı siyah renkte; gözler kahverenginin değişik tonlarında, alın düz, kulaklar sarkık, geniş ve derin, kuyruk uzun tüylü, iri ve sırta yukarıya doğru kıvrımlı; bacaklar kuvvetli, iri pençeli ve güçlü; tüyleri karışık ve kabarık görünümlü, baş kulak, göğüs altından arkaya doğru olan kısım siyah ağırlıklı, diğer yerler sarıdan kirli sarıya kadar değişen mat renkte ve siyahla yer yer karışmış durumda; ayaklarda sarının tonları hakim ve yukarıya doğru siyahlık artıyor.

  Neler Yapar?

  çok iyi koruyucu özelliğe sahip ve uyumludur; düşmana karşı hırçındır, pençelerini rahatlıkla kullanabilir. Pençe vurma özelliği vardır. çene yapısı kuvvetlidir.

  Akıllı, zeki, koruma içgüdüsü gelişmiştir. Soğuk ve çevre şartlarına karşı adaptasyonu kuvvetlidir.
  Eve (çiftliğe, vs.)ait herşey ve herkes, her ne pahasına olursa olsun koruma alanına dahildir. (çocuklar, kediler, kuşlar, diğer köpekler, evin kendisi). Gene de tek başına ufak çocuklarla bırakılmamalıdır. Aile dışındakilere (misafir dahi olsalar) karşı temkinlidir ve dostça yaklaşmaz.

  Kars çoban Köpeği de herkesin köpeği olamaz, olmamalıdır. Kendisiyle vakit geçirecek eğitmeni, lideri olabilecek güçlü ve sağlam karakterde sahiplerle gerçek anlamda kişilğini bulabilir.

  Tarihçesi

  Yüzyıllar önce sürüleri, Kafkasya'dan dağlarla ve Karadeniz'le Hazar denizi arasındaki bölgelerde diğer insanlardan ve hayvanlardan koruyan ve en aşağı 600 yıllık bir geçmişe sahip bir ırktır.

  Kuzeydoğu Türkiye'de çok yüksek dağlarda veya aşağıda vadilerde sığır veya at çobanlığı yapan kıymetli bu köpek konsültasyon sonuçlarında resmi otoritelerce Türkiye'de Kars çoban Köpeği olarak adlandırılmıştır.

  Türkiye orijinli Kangal, Akbaş, Kars çoban, Türk tazısı ve çatalburun köpekleri ırk özellikleri belirlenen köpek ırklarıdır. Bu ırklar ile ilgili bilimsel çalışmalar sürmekte, ayrıca konuya duyarlı kesimlerce kurumsal bazda sahiplenilmektedir.

  Kars Türk çoban Köpeğinin yurtdışına çıkarılmasında Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının izni aranır.

  Familya: çoban
  Diğer Adları: Kars Dog, Kars Sheepdog, Ardahan Sheepdog, Kackar Mastiff, Kars Kopegi, Turkish Caucasian Sheepdog
  Rengi: Gri, kahve ve siyah tonları, üzeri benekli lekeler olabilir.
  Çıkış Yeri: Türkiye
  Çıkış Tarihi: 1800'ler
  Orjinal İşlevi: Koruma
  Günümüzdeki İşlevi: Bekçilik, sürü koruma
  Ortalama Ömür: 10-12 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 75-110/60-100 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 70-100/65-90 cm


 12. 156
  hasantek
  Üye
  Katalan Çoban Köpeği


  Temel Özellikleri

  Zeki, itaatkar, aktif ve çalışkandır. Kolay eğitilir. Başka hayvanlarla birlikte olduğu zaman enerjik, insanlarla birlikte olduğu zaman nazik ve arkadaş canlısıdır.

  Neler Yapar?
  Katalan çoban Köpeği, çeşitli faaliyet alanlarında dikkat çekecek kadar başarılı olmuştur. çobanlık sırasında gerek atlardan gerek koyunlardan saygı görür. Polis faaliyeti ve belirli bir mülkün korunması amacıyla eğitilebilir. Ayrıca insana arkadaşlık eden köpek olarak mükemmeldir.

  Kökeni
  Katalan çoban Köpeği, fiziksel olarak Pyrenees çoban Köpeği'yle benzer özellikler gösterir. Bu nedenle bu köpeğin, sığır çobanlarıyla birlikte İspanya'ya göçtüğü ve cinsinin kendine özgü niteliklerini ve kişiliğini daha sonra kazandığı düşünülür.

  Katalan çoban Köpeği, Katalonya ortamına daha uygundur. Kayalık bölgelerde sürülerle ve onu iyi değerlendirebilecek insanlarla birlikte yaşar.

  Familya: çiftlik köpeği, çoban köpeği
  Diğer Adları: Perro de Pastor Catalan, Catalonian Shepherd, Catalan Sheepdog
  Rengi: Gri-siyah, tüylerin uçları krem rengi
  Çıkış Yeri: İspanya
  Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar
  Orjinal İşlevi: çiftlik köpeği, sığır çobanı
  Günümüzdeki İşlevi: çoban köpeği, koruma, arkadaş köpek
  Ortalama Ömür: 10-13 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 17-19/15-17 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 45-50/43-48 cm

+ Yorum Gönder
kavalye köpek,  golden retriever,  uzun kısa köpek,  doberman kulak kesilmeden ve kuyruk kesilmeden büyümüş hali,  iskoç kurt köpeği
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi