Kedi ve Köpeklerin Aşı Takvimi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Bölümünden Kedi ve Köpeklerin Aşı Takvimi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Kedi ve Köpeklerin Aşı Takvimi

  Reklam  Kedi ve Köpeklerin Aşı Takvimi

  Forum Alev
  Köpeklerimizin ve kedilerimizin sağlığı için koruyucu uygulamalar yapmalıyız. 1 yaşından küçük ve 8 yaşın üstündeki köpekler ve kediler viral hastalıklara karşı savunmasızdırlar. Bu nedenle aşı programlarının dikkatli olarak takip edilmesi gerekir.

  Viral hastalıkların özel bir tedavisi bulunmadığından bu hastalıklara yakalandıktan sonra ölüm oranı çok yüksektir.

  Aşılama programına başlamadan önce yavru kedi ve köpeklerin plasenta yoluyla ve emzirme döneminde aldığı iç parazitlerden arındırılmaları gerekmektedir. Bunun için öncelikle ağız yoluyla ya da enjeksiyonla anti paraziter ilaç uygulamaları yapılır. Bunun yanında aşı yapılacak hayvanın sağlıklı olması gerekmektedir.

  Köpeklerde
  gençlik hastalığı (distemper), kanlı ishal (parvoviral enterit), hepatitis ve leptospirosis hastalıklarına karşı karma aşı45 günlük iken yapılmalıdır. Daha sonra 2-3 hafta arayla aşı takvimi aşağıdaki gibi uygulanmalıdır;

  2. Karma aşı,
  Parainfluenza+Bordetella (Kennel Cough- Barınak öksürüğü),
  Corona virus
  Kuduz.

  Ergin bir köpekte ise senede bir defa olmak üzere Karma aşı, (3 yaşına kadar) Kennel Cough, corona ve kuduz aşıları tekrarlanmalıdır.

  Kedilerde ise aşılama aşağıdaki gibidir;

  7-9. hafta Karma Aşısı (3'lü ya da 4'lü )
  12. hafta Karma (2.aşı)
  13. hafta Lösemi (FeLV)
  16. hafta Lösemi (2.aşı)
  18. hafta Kuduz Aşısı

  Bu aşılar her yıl tekrarlanmalıdır.

  Aşı, hayvanın vücut ısısının yükselmesine, ateşinin çıkmasına neden olur. Bu normaldir. Kesinlikle ateş düşürücü ya da aspirin vermeyin.! Hayvanınız yemeden içmeden kesilirse derhal veterinerine başvurunuz.

  Paraziter Hastalıklar

  Köpeklerde ve kedilerde tenya ve askaridlere karşı ilaçlama programlarına uyulmalıdır. Başka hayvanlarla temasta bulunan, gözetimimiz dışında dışarıya çıkıp dolaşan, çiğ ve kontrolsüz yiyecek veya içeceklerle temas olanağı bulunan, avlanan köpeklerde parazitlerin bulunması muhtemeldir. Hayvanlardan insanlara geçebilen bu parazitlerden özellikle Ekinokoklar (tenyalar) bizim sağlımız açısından çok önemilidir. Tyler arkadaşımızın bahsettiği kistlerde bu parazitlerin yumurtalarıdır.

  Kedi ve köpeklerin tüylerinin yol açtığı sanılan bu hastalık aslında tamamen tüylerle beraber parazit yumurtalarının alınmasıyla oluşur. Eğer köpeğiniz ya da kediniz 3 ayda bir bu parazitlere karşı ilaç alıyorsa böyle bir hastalık riski yoktur. Düzenli olarak parazit ilacı alan bir köpeğin ya da kedinin tüylerini yutmanın yaratacağı tehlike insan saçını yutmak ile oluşacak tehlikeden farksızdır.

 2. 2
  elifizmir
  Özel Üye

  --->: Kedi ve Köpeklerin Aşı Takvimi

  Reklam  Kediler çok güçlü canlılar olsa da 9 canlı değillerdir. Onlar da bizim gibi hastalanırlar ve virüslerden, bakterilerden ciddi bir şekilde etkilenirler.

  Bazı virüs, bakteri türleri onlar için hayati bir tehdit kolaylıkla yaratabilir. Bunu engellemenin birincil yolu kedinizin sağlık ve bakımına gereken hassasiyeti göstermenizdir. Aşılama, kedinizin ve sizin sağlığınız için kritik önemdedir.

  Aşı, kedinizin ömrünü uzatır, bağışıklık sistemini güçlendirir, öldürücü ve tehlikeli hastalıklarla karşı koruma sağlar.


  Aşıya gitmeden önce ne yapmalıyım?

  Hamile kediler aşılamaya götürülmemelidir.

  Dişi kediler çiftleştirilmeden önce leukemia aşılaması yapılmış olmalıdır.

  Kediniz hasta olmamalıdır. (üşütme, ishal ya da diğer rahatsızlıklar vb.)

  Süt emen yavru kediler sütten kesilmeden aşıya götürülmemelidir. (Zira anne sütünün içinde yavruları hastalıklara karşı koruyan enzimler bulunmaktadır. Bu enzimler aşılamanın sağlayacağı gücü azaltır.)


  Aşı yapıldıktan sonra ne yapmalıyım?

  Kedinizi stres yaratacak etkenlerden uzak tutun. Mümkünse istirahat etmesini sağlayın. (Aşıdan sonra genel yan etkiler; hafif rahatsızlık, hafif ateş, iştah kaybı, aktivite kaybı)

  Aşıdan sonraki ilk saatler aşının yan etkilerini gözlemlemek açısından çok önemlidir. Kedinizde normal dışı gelişmeler ya da alerji söz konusu ise vakit geçirmeden veterinerinizle irtibata geçin. (Kedilerin çok da az olsa aşıya karşı reaksiyon geliştirmeleri mümkündür.)

  Aşı yerini ara ara kontrol edin. 10.000'de bir olmakla birlikte aşı yerinde tümör oluşma olasılığı vardır. Böylesi bir oluşum aşılanmadan 2 aya kadar sonra söz konusu olabilir.

 3. 3
  elifizmir
  Özel Üye
  Ne Zaman Yapılacak / Sağlık Kontrolü / Türü Açıklama
  6 Haftalıkken / Genel Kontrol / Kedinizin ilk genel sağlık kontrolü.

  9-10 Haftalıkken / Genel Kontrol / Karma Aşı, Leukemia Testi, Leukemia

  Leukemia testi yapılmadan leukemia aşısı yapılmamalıdır.

  12-14 Haftalıkken / Genel Kontrol / Karma Aşı, Leukemia, Kuduz

  Karma aşı ve leukemia aşısının devamı söz konusudur.

  6 Aylıkken / Genel Kontrol / Leukemia

  Leukemia aşısının devamı söz konusudur.

  12 Aylıkken / Genel Kontrol / Kedinizin genel sağlık kontrolü.

  16 Aylıkken / Genel Kontrol / Karma Aşı, Leukemia , Kuduz

  Kuduz için ilk aşılamanın başlangıcı


  Her Yıl; Karma Aşı, Leukemia, Kuduz
  Karma Aşı (FCV+FHV+FPV)


  Karma aşı aslında üç rahatsızlığa ("Feline Calicivirus", "Feline Herpes Virus" ve "Feline Panleukapenia Virus") karşı yapılan bir toplu aşıdır.  Feline Panleukapenia Virus, kediler için öldürücüdür. Virüs kedilerde "iştah kaybı" ve "kusma" ile kendini gösterebileceği gibi hiçbir belirti göstermeden de etkili olabilir. Bu virüs inanılmaz sıcaklıklarda, nemli ortamlarda bile yaşayabilen çok güçlü bir virüstür. O sebeple aşılama önemlidir.  Feline Calicivirus ve Feline Herpes Virus, kedilerde solunum yolu rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Kedilerdeki solunum rahatsızlıklarının % 80'inin arkasındaki bu virüsler bulunur. Nezleli kedilerden ya da nezleli insanlardan geçebilir. (Akan gözler, burunlar bu virüslerin dağılmasında etkendir.)  Özellikle nezleli ortamlarda kedilerin yiyecek kaplarının nezlenin etkisinden iyi korunması gerekir. Bu virüs ciddi solunum hastalıklarına sebep olur.  Her yıl tekrarlanmalıdır.
  Leukemia (Feline Leukemio Virus)


  Kedi Lösemisi olarak da bilinen leukemia hastalığı için aşılama iki ya da üç aşamalı olarak yapılmaktadır. Bununla birlikte kedinizi leukemia'ya karşı aşılatmadan önce leukemia testi yaptırmalısınız. Zira kediniz ne yazık ki leukemia ise bu durumda onun sağlığını daha da kötüleştirmeniz söz konusudur. Bu hastalığı taşımadığını test ile tespit ettikten sonra aşılamaya geçilmelidir.


  Her yıl tekrarlanmalıdır.  Kuduz (Rabies)


  Kuduz aşısı kedi besleyenler için aslında yasal bir zorunluluktur. Zira kediniz bir yabancıyı ısırdığında ya da tırmaladığında halk sağlığı kuralları açısından ısırılan/tırmalanan kişi kedinizin kuduz olup olmadığını teşhis ettirme hakkına sahiptir. Bu tür bir sıkıntıyı bertaraf etmenin en doğru yolu bir veteriner kliniğinde kedinizi kuduza karşı aşılatmak ve aşılandığının delilini teşkil eden karneyi de emin bir şekilde saklamaktır.

  Her yıl tekrarlanmalıdır.
 4. 4
  Toprak
  Özel Üye
  Asi Takvimi


  Yavru kediler için ölümcül olan ve tedavisi güç olan viral enfeksiyonlara karşı aşılama hayati bir önem taşır. Enfeskiyonlara yakalandıklarında bünyeleri yeteri keder kuvvetli olmadığı için yüksek oranda ölüm görülür.

  8 haftalıkken aşı programı başlar ve ilk karma aşısı yapılır. Daha sonra vücuttaki antikor titresini belirli bir düzeyde tutmak için 21 gün arayla antijenleri içeren karma aşılar tekrarlanır, böylece kedinizin bağışıklık sistemi istenilen düzeye gelir.

  İlerleyen haftalarda kuduz aşısı ve kist ilacı enjeksiyonuyla aşı programı tamamlanır. Bundan sonra aşıların bağışıklık seviyesini aynı tutmak için yıllık aşı tekrarların yapılması gerekir.

  Aşı, hayvanın vücut ısısının yükselmesine, ateşinin çıkmasına neden olur, bu normaldir. Kesinlikle ateş düşürücü, ya da aspirin vermeyin.! Kediniz, yemeden içmeden kesilirse derhal veterinerine başvurun.

  Aşılama Öncesi: Aşı programına başlamadan önce, kediniz genel sağlık muayenesi ile birlikte iç ve dış parazit yönünden bir veteriner hekim tarafından muayene edilmeli ve iç ve dış parazitlere karşı önlem almak için her 3 ayda bir kontrole gitmelidir.

  Aşılamaya, kediniz sütten kesildikten sonra başlanır. Aşı gününde kedinizin ateşi olmamasına, gözü ve burnunun akmamasına, ishali bulunmamasına dikkat edin. Diğer bir deyişle kediniz aşı öncesinde sağlıklı olmalıdır.

  7-9. hafta Karma Aşısı (3'lü ya da 4'lü )
  12. hafta Karma (2.aşı)
  13. hafta Lösemi (FeLV)
  16. hafta Lösemi (2.aşı)
  18. hafta Kuduz Aşısı


  Kuduz, Lösemi ve Karma aşılarının her yıl yapılması gereklidir. Bu aşıların her yıl aynı tarihlerde yapılmasına dikkat edilmelidir. Aşılar tamamlanıncaya kadar kedinizi sokağa bırakmayın ve başka kedilerle yakınlaşmasına izin vermeyin. Aşıları bittikten sonra sokakta diğer kedilerden mikrop kapmayacak kadar sağlıklı olacaktır.

 5. 5
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Köpekler de Aşı Programı

  6.HAFTA PUPPY DP ( Karma aşı - 6 haftalık yavru köpekler için )

  9.HAFTA DHP+L ( Karma aşı )

  12.HAFTA DHP+L ( Karma aşı )

  14- 15.HAFTA R + DRONCIT ( Kuduz aşısı + Kist ilacı enjectabl )

  NOT:Veteriner Hekiminiz bölgenizde risk oluşturan enfeksiyonları göz önünde bulundurarak karma aşı seçimini yapar ve uygular. Gerekli gördüğü aşıları program içine dahil eder ve aşı karnesine işler.
  Yavru köpekler için ölümcül olan ve tedavisi güç olan viral enfeksiyonlara karşı aşılama çok önemlidir. Enfeksiyona yakalandıklarında % 90 ölümle sonuçlanır.Aşı programına zamanında başlanıp, programa tam bir uyum içinde devam edildiğinde, dostunuzenfeksiyon riski ortadan kalkmış sağlıklı bir yaşama ilk adımını atmış olacaktır.Aşı programına başlamadan önce yavru köpeklerin anneden geçmesi olası bir parazit enfeksiyonuna karşı parazit tedavileri yapılmış olmalıdır.6-8 haftalıkken aşı programı başlar.6 haftalık köpek yavruları için hassasiyetle hazırlanmış özel karma aşılarla ( Puppy DP ) aşı programına başlamak gerekir. Böylece savunma sistemi antijenlerlekarşılaştığı ilk görevini bünyeyi sarsmadan başarıyla tamamlar ve viral enfeksiyonları tanıyarak antikor üretmeye başlar.Daha sonra vücuttaki antikor titresini belirli bir seviyeye getirmek için 21 gün arayla aynı antijenleri içeren karma aşıların tekrarı yapılır.Ancak 3.tekrarda bağışıklık istenilen düzeye gelir.Daha sonraki haftalarda aşı programı Kuduz aşısı ve Kist ilacı enjeksiyonuyla tamamlanır...

  Artık dostunuz, kendisi için hayati risk oluşturan enfeksiyonlara karşı savunma sistemini oluşturmuş olacaktır. Bundan sonra yapılması gereken senelik hatırlatma aşılarıyla bağışıklık seviyesini aynı düzeyde tutmaktır.Veteriner Hekiminizin belirlediği tarihlerde senelik hatırlatma aşılarını aksatmadanmutlaka yaptırmalısınız. Senelik hatırlatma aşıları daha önceki aşı programında yapılan temel aşıların( Karma , Kuduz ) tekrarı ve bölgenizde enfeksiyon riski Veteriner Hekiminiz tarafından belirlenendiğer aşılardan ( Öksürük, Tetanoz, Piroplasmose, Parainfluenza vb. ) ibarettir.Halkımız arasında kist aşısı olarak bilinen DRONCIT ( Bayer ) aşı değil parazit ilacıdır.Enjectabl ve
  tablet formları bulunur.DRONCIT 6 haftalık periyotlarla uygulanmalıdır.En uygun kullanım ilk 6 haftada enjeksiyon ( enjectabl form ), sonraki 6.haftada ağızdan ( tablet form ) kullanımıdır. Bu şekilde dostunuz en azından 3 ayda bir Veteriner Hekiminiz tarafından muayene edilerek tam bir sağlık kontrolünden geçmiş olacaktır.

  * Her Veteriner Hekim in uyguladığı aşı programı diğerleriyle aynı olmayabilir, biraz farklılıklar söz konusudur.
  * Veteriner Hekiminizin uyguladığı aşı programına tam ve eksiksiz uyum, aşı programından istenilen verimin alınması için şarttır.
  * Aşı programından önce ve aşı programı sırasında enfeksiyona açık olan yavru köpeğinizi enfeksiyon riski olan bölgelerden uzak tutmalısınız.Kesinlikle aşılı dahi olsa diğer köpeklerle temas ettirmeyiniz.Parklarda dolaştırmayınız.
  * Aşı yapıldıktan sonraki hafta içinde kesinlikle banyo yaptırmayınız.
  * Aşı dostumuzun vücut ısısının yükselmesine ( ateş ) neden olacaktır.Bu fizyolojik bir olaydır.Kesinlikle Asprin ve benzeri bir ateş düşürücü ilaç vermeyin.Veteriner Hekiminiz önerisi dışında kullanılan bu tip ilaçlar özellikle kedi ve köpekler için toksik etkili olabilir ve zehirlenmeye yol açabilir.Aşırı bir hassasiyet söz konusuysa Veteriner Hekiminize başvurunuz. Aşı sonrası istirahat yeterli olacaktır.
  * Aşılamadan sonra aşı bölgesinde oluşan hassasiyet ve deri reaksiyonları için Veteriner Hekiminize danışınız.
  *Aynı zamanda iki farklı aşının yapılması fazla yüklenme sonucu istenilen verimi düşüreceğinden tavsiye edilmez.Ancak aşıyla birlikte enjeksiyon tarzında kist ilacı " DRONCIT " uygulanabilir.  AŞI KARNESİNİN ANATOMİSİ
  *** Veteriner Hekim kaşe,diploma numarası ve imzası
  *** Aşı Etiketleri
  *** Aşı Tarihi
  *** Hangi enfeksiyonlara karşı aşılandığı
  *** İlk aşılama programı bittiğinde Veteriner Hekim in onayı,onay tarihi
  *** Veteriner Kliniğin veya resmi makamın kaşe yada onay pulu,onay tarihi

  NOT : Aşı karneleri firmalara göre çeşitli şekillerde olabilmekte fakat hemen hepsi aynı düzeni korur.+ Yorum Gönder
droncit aşısı nedir,  droncit nedir,  droncit aşısı,  droncit aşı,  yavru kediler ve köpekler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi