Kısırlaştırma Operasyonu ve Yararları

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Bölümünden Kısırlaştırma Operasyonu ve Yararları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Kısırlaştırma Operasyonu ve Yararları

  Reklam  Kısırlaştırma Operasyonu ve Yararları

  Forum Alev
  kısırlaştırma operasyonu
  Kısırlaştırma Operasyonu ve Yararları  Kısırlaştırma operasyonu hem dişi hem de erkek kedilere genel anestezi altında uygulanmakta olan bir operasyondur. Dişi kedilerde iç genital organların (uterus, yumurtalık ve ovaryumlar) erkek kedilerde ise testislerin çıkartılmasıdan ibaret radikal bir operasyondur. Operasyon geri dönüşsüzdür. Yani kısırlaştırılan kedi, yavru yapabilme fonksiyonlarını kaybeder. Bu operasyonlar sonrası dişi kediler ortalama 7-10, erkek kediler ise 4-7 günde iyileşme gösterirler.


  Kısırlaştırma operasyonun yararlarını şöyle maddeleyebiliriz:

  1- İstenmeyen gebelikleri sonlandırılması,

  2- Populasyonu dengelenmesi,

  3- Üro-genital hastalıkların, özellikle de tümoral oluşumlarının riskinin azalması,

  4- Saldırganlıklarının azalması. (Kısırlaştırılan kediler genellikle daha iyi huylu olurlar),

  5- Çiftleşme dönemindeki bahçede beslenen dişi ve erkek kedilerin kaçmalarının önlenmesi,
  (kaçtıklarında trafik kazaları, başka hayvan saldırıları, köpeklerin saldırıları gibi çeşitli yaralanmalar ve zehirlenmelere maruz kalırlar).

  6- Evde beslenen kedilerin çiftleşmek uğruna kapıdan, balkondan, pencereden kaçmalarının önlenmesi,
  (Kızgınlık döneminde evde beslenen dişi ve erkek kediler, çiftleşmek amacıyla pencere ya da balkondan aşağı atlayabilirler. Buna bağlı çok ciddi yaralanmalar, kırıklar ve ölümler meydana gelebilir.)

  7- Başka kedilerle çiftleşme eylemi esnasında çeşitli enfeksiyon ve paraziter hastalıkların bulaşmasının önüne geçilmesi,

  8- Evde çeşitli noktalara işemelerin sonlanması,
  (Erkek kedilerde koku bırakma eylemi biter, dişi kedilerde özellikle gece miyavlamaları kesilir)

  9- Kızgınlık dönemlerinde yaşanan iştahsızlık veya çok nadir rastlansa da aşırı yemek yeme durumunun sonlanması,

  Kediler, özellikle de bahçe ve sokak aralarında yaşayanlar, kısırlaştırma operasyonundan sonra risk faktörleri ile daha az muhatap olacaklarından yaşam kaliteleri artacaktır.
  Kediler ev ve bahçelerde çok rahatça beslenebilen hayvanlardır. Beslenme ve bakımları çok kolay olduğundan evlerde birden fazla kedi beslenebilir. Sokakta yaşayan kedilerin bakım koşulları, evdekilerden daha ayrıcalıklıdır çünkü her türlü risk faktörü ile her zaman burun buruna yaşarlar. Bu hayvanların beslenmeleri bir şekilde çözümlense de asıl sorun hızlı ve çok üremelerindedir.


  Ev kedilerinin populasyonu daha kontrollüdür; yavru alınmayacaksa kısırlaştırmak en uygun çözümdür. Yavru alınacaksa, ilk birkaç çiftleşme sezonu boş geçirdikten sonra vet hekim kontrolünde hormon kullanabilirler.*** (Çünkü ilk östrus siklusundan sonra kullandırılacak hormon etkili olmayacaktır). Yavru alındıktan sonra kedinin yaşı 6-8’e gelmeden kısırlaştırılması kedinin sağlığı açısından önemlidir. Ev dışında yaşayan kedilerin kısırlaştırılması kedi cinsel ve bedensel ergenliğe ulaşınca hemen yapılmalıdır.
  Az sayıda kedinin her türlü bakımları daha kolay ve daha çözümcüldür.

  Bir çiftleşme sezonunda ve bir batında yaptıkları yavru sayısı göz önünde alırsak 1 yıl içindeki kedi nüfusunun nasıl hızlı çoğaldığını görürüz.
  Bir çiftleşme sezonunda bir erkek kedi ile bir dişi kediyi ele alalım;
  Dişi kedi çiftleşti ve gebe kaldı ve 60 gün süre ile çiftleşmeyecek. Bu durum doğumdan sonraki 30.güne kadar sürecek. Yani toplam 90 gün kadar dişi kedi çiftleşmeyecek. Aynı zamanda bu dişi kedi ile çiftleşen erkek kedinin, dişi kedimizin bloke olduğu (gebelik ve süt verme dönemi dahil) 90 gün boyunca günde en az bir çiftleşme yaptığını varsayarsak bu, 90 adet dişi kedi ile çiftleşmesi demektir. 90 dişi kedinin de sadece bir yavru yaptığını farzedersek 90 gün sonra 180 adet kedimiz olacaktır. Popülasyonumuz hızla iki katına çıktı bile.

  Özellikle bahçede beslenen kedilerin kısırlaştırma işlemleri planlanırken birazcık gerçekçi düşünebilirsek popülasyon sınırlamasını daha kolay yapabiliriz. Böylece mevcut kedilere hem beslenme hem de sağlık açısından daha fazla yararlı olabiliriz.

  Kısırlaştırma zamanının doğru seçimi nasıl yapılmalıdır?


  Dişi kedi seksüel erginliğe 4-6 ay içinde ulaşır. Bu ilk kızgınlık evde yaşayan kedilerde genelde pek anlaşılmaz ve sessiz geçer. Ev dışındaki kedilerde sessiz geçen östrüs siklusu gebelik ile sonlanabilir. İlk kızgınlık dönemindeki çiftleşmelerde ev kedileri ve özellikle ırk kedilerde gebelik oluşmayabilir. Sokak kedilerinin üreme performansı evde yaşayan kediler ve ırk kedilerden daha yüksektir.

  Evde yaşayan ve ırk erkek kediler, ilk cinsel olgunluğa 8-14 ayda ulaşırlar. Sokakta yaşayanlar ise daha erken yani 8-10 ayda cinsel olgunluğa ulaşırlar.

  Dişi kedide cinsel ve bedensel olgunluğun tamamlanmasından hemen sonra eğer yavru alınmayacaksa kısırlaştırılma için uygun zamandır.

  Erkek kedilerde en az bir yaşını geçince kısırlaştırılması kedinin operasyon sonrasındaki yaşam kalitesini arttıracaktır.

  Veteriner Hekim Zehra SATILUŞAĞI
 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: Kısırlaştırma Operasyonu ve Yararları

  Reklam  Kısırlaştırma operasyonları genelde kedinin doğal ihtiyaçları sonucunda oluşacak sorunları önceden kesmek için bazı kişiler tarafından yapılmaktadır. Fakat bir çoğuna göre onların doğasını bozmak zararlıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi