Köpekler de Kalp Kurdu (Heartworm Disease)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Bölümünden Köpekler de Kalp Kurdu (Heartworm Disease) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Köpekler de Kalp Kurdu (Heartworm Disease)

  Reklam  Köpekler de Kalp Kurdu (Heartworm Disease)

  Forum Alev
  Köpekler de Kalp Kurdu (Heartworm Disease)

  Hastalık etkeni, bulaşma şekli ve yaşam döngüsü:
  Hastalığı oluşturan etken, Dirofilaria Immitis adı verilen bir parazittir. Hastalığı taşıyan sivrisinekler, köpeğinizi ısırdıkları anda, dirofilaria isimli parazitin larvalarını kas ve deri altı dokulara boşaltırlar. Bu larvalar yaklaşık 4-5 hafta kadar sonra kan dolaşımına girerler. 3-4 ay sonunda da kalbe ulaşırlar ve gelişimlerini burada tamamlarlar. 3-4 ay içinde yumurtlamaya başlarlar ve bu yumurtalardan oluşan larvalar tekrar kan dolaşımına katılır.

  Bu paraziti taşıyan köpekleri ısıran sivrisinekler kandaki larvaları alır, kan emme esnasında bu paraziti taşımayan köpeklere naklederler. Parazitin yaşam döngüsü bu şekilde devam eder, fakat döngü uzun sürdüğü için semptomlar çok uzun süreler, hatta yıllar sonunda ortaya çıkar.


  Hastalığın belirtileri:
  En sık görülen belirtiler;
  - halsizlik,
  - çabuk yorulma,
  - kuru bir öksürük,
  - solunum güçlüğü,
  - uyku hali,
  - kilo ve kondisyon kaybıdır.

  Beraberinde iştahsızlık, keyifsizlik, zayıflık, öksürük nöbetleri ve anemi de dikkati çeken semptomlar arasındadır.

  Ilerlemiş durumlarda ise depresyon hali, sarılık, bayılma nöbetleri ve taşikardi ortaya çıkar.

  Hastalığın kaynağı:
  Türkiye'de sık görülen bir hastalık olmamasına rağmen, kontrolsüz hayvan girişleri ile son yıllarda görülme sıklığı artmıştır. Hastalığın ana kaynağı; Avustralya, Güney Avrupa ve Amerika gibi ülkelerdir.

  Hastalığın kontrolü ve korunma:
  Toplumsal önlemler:
  Hastalıktan korunma da en önemli faktör; sivrisineklerle mücadeledir.
  Dış ülkelerden gelen hayvanların bu hastalıkla ilgili kontrol ve muayenelerinin yapılması, hastalığı tespit edilenlerin tedavilerinin yapılması, hastalığın ülkemizde yaygınlaşmaması için bir önlem olacaktır.


  Bireysel önlemler:
  Bazı ilaç firmalarının ürettiği, bu hastalıktan korunmayı da sağlayan spot on (yaygın bilinen şekliyle ense damlaları) ürünlerin düzenli olarak uygulanması, köpeğinizi bireysel olarak koruma altına almanızı sağlayacaktır. Bu ürünlerin düzenli ayda bir kullanımı ile %100 korunma sağlanmış olur.

  Hastalıktan korunmak mümkündür .Fakat hastalık oluştuğunda tedavisi zor ve masraflıdır. Bazen tedavi bile çözüm olmayabilir. Sonucu ölüme giden birçok vaka ile karşılaşılmıştır.

  Bu hastalık ile ilgili önlemleri ve kullanabileceğiniz korunma yöntemlerini mutlaka Veteriner Hekiminize danışınız!

  Teşhis ve tedavi:
  Heartworm testi ile köpeğinizin bu paraziti taşıyıp taşımadığının tespiti mümkündür. Hastalığın tedavisi ise; ancak bu hastalığa etkili ilaçların, kalpte ergin parazitler oluşmadan önce yani kanda larvaların bulunduğu dönemde kullanılmasıyla mümkün olmaktadır. Bu sebeple; semptomlardan herhangi birini gördüğünüzde, ihmal etmeden Veteriner Hekiminize danışmalı, gereken tetkik ve tedavileri uygulamakta vakit geçirmemelisiniz.

  Veteriner Hekim Özlem Banu Küçükoğlu
  Bahçeşehir ASYA Veteriner Kliniği
 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: Köpekler de Kalp Kurdu (Heartworm Disease)

  Reklam  Köpeklerde çok nadir görülen bir durum olsa da yakalanma ihtimalleri her zaman vardır. Köpekten köpeğe sivrisineklerin aracılığı ile geçerek kalp sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır.+ Yorum Gönder
köpeklerde kalp krizi belirtileri,  köpeklerde kalp kurdu belirtileri,  köpeklerde kalp kurdu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi