Akita Cinsi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Bölümünden Akita Cinsi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Akita Cinsi

  Reklam  Akita Cinsi

  Forum Alev
  Akita Cinsi


  Kökeni: Japonya’ da Akita bölgesinde Honshu adasından gelir. Günümüzde Japonya’ nın milli köpeği olarak kabul edilir. İlk olarak İmpartorluk bekçi köpeği olarak evcilleştirilmiştir, dövüş köpeği, av köpeği, polis köpeği gibi bir çok alanda kullanılmıştır.

  Tanımı: Japon Spitz türünün en iri olanıdır. Güçlü ve etkileyici bir görüntüye sahiptir. Güçlü ve kaslı bir gövdesi, ağır ve güçlü bir kafası, kısa bir boynu vardır. Kafasının ön tarafındaki çukur tanımlayıcı bir özelliktir. Kulakları küçük ve diktir, öne doğru bakarlar. Gözleri koyu kahve, burnu genellikle siyahtır. Su geçirmez kürkü ve kedi benzeri patileri Akitayı iyi bir yüzücü yapar.

  Kişiliği: Çok sadık, zeki,cesur, korkusuz ve ailesine karşı inanılmaz koruyucudur. Kişiliğindeki tahmin edilmez iniş çıkışlardan dolayı, yavruyken çok iyi eğitilmeleri gerekir. Mükemmel bir bekçi köpeğidir, Japon anneler sık sık çocuklarını Akita gözetimine bırakırlar, ama kendi ailesine karşı bukadar koruyucu olan Akita diğer hayvanlara ve insanlara karşı oldukca saldırgandır. Kendi ailesi dışındaki çocukları ısırma ihtimali vardır. Bu yüzden sahibinin gözetimi olmadan yabancılarla yanlız bırakılması sakıncalıdır.

  Özelliği: Boyu: 66-71 cm Kilosu: 34-54 kg

  Gereksinimi: Apartman yaşamı için uygundur ama çok ağar olmasada düzenli egzersize ihtiyaç duyar. İdeal ortamı geniş bir bahçedir.
 2. 2
  RüzgarGülü
  Bayan Üye

  --->: Akita Cinsi

  Reklam  Akita İnu  Familya: Spitz, kuzeyli (avcı)
  Diğer Adları: Akita Inu, Japon Akita, Japon Kurdu
  Rengi: Herhangi bir renk, benekler olabilir.
  Çıkış Yeri: Japonya
  Çıkış Tarihi: 1600'ler
  Orjinal İşlevi: Büyük oyun avları, köpek dövüşleri
  Günümüzdeki İşlevi: Güvenlik
  Ortalama Ömür: 10-12 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 39-59/29-50 kg

  Boy Erkek/Boy Dişi: 64-71/58-66 cm


  Temel Özellikleri
  Eğer yeterince egsersiz yaptırılabiliyorsa apartmanda yaşayabilir. Evin içinde de aktif olabilmesine rağmen onun için en iyisi geniş arazili bir yuvadır.

  Güçlü, sağlam, vücudu orantılı, görünüşü çarpıcı bir köpektir. Zaman zaman hırçın olmakla birlikte uysal, dikkatli, duygulu, zeki ve cesurdur.

  Kalın ve kısa tüylerini, tel bir fırça ile sık sık temizlemek gerekir. çok mecbur kalınmadıkça yıkanılmamalıdır. çünkü yıkamak üzerinde bulunan su geçirmez tabakaya zarar verir. Yılda 2 kez yoğun olarak tüy değiştirirler.

  Neler Yapar?
  Akita sakin fakat bazen başına buyruktur. Ailesine karşı dikkatli ve sevecendir. Akıllı, cesur ve gözüpektir. Yavru iken zor eğitim alabileceği için bu konuda inatçı olunmalıdır.

  Akita birinci sınıf bir koruma köpeğidir. Japon anneler çocuklarını ve ailelerini rahatlıkla ona emanet etmektedirler. Akita'lar arkadaşlık açısından son derece güvenilir olmalarına rağmen diğer köpek ve hayvanlara karşı tahammülsüzlerdir. Bu yüzden başka hayvanların bulunduğu ortamlarda asla serbest bırakılmamalı ve tasmasız dolaştırılmamalıdırlar.

  Diğer kedi-köpeğe ve çocuklara karşı çok dikkatli ve çekingendir. Bununla beraber kendi ailesindeki çocuklara toleranslı, daima iyidir ve diğer çocukların aileye karışmasına oyun oynamasına izin vermek istemez. Bu durumda şakalaşılırsa ısırabilir.

  çocuklar sevecenliği bu köpekle öğrenebilir. Yemek konusunda bazen vahşileşebilmektedir. Fakat yavru iken verilecek eğitimle bunun önüne geçilebilir. İtaat eğitimi sırasında çabuk sıkılabilecekleri için bu konuda biraz ısrarcı olmak gereklidir. Akita her zaman ailesi ile birlikte olmak ister. İlginç bir ses tonu olmasına rağmen pek fazla havlamaz.

  Akita İnu, yüzyıllarca dövüş köpeği olarak kullanılmıştır. Bu nedenle soyu neredeyse tükenmeye yüz tutmuştur. Ancak, bu ulusal hazinenin yok olmasını istemeyen Japon hükümeti, bu köpeğin kanlı gösterilerde kullanılmasını yasaklamıştır. Büyük avlarda da kullanılmış bir köpektir.

  Günümüzde mülk ve kişisel güvenlikle beraber, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Avrupa'da insana eşlik eden köpek olarak da kullanılmaktadır.

  Tarihçesi
  Akita, Japonya'nın Honshu adasının Akita bölgesinden köken almaktadır. Yüzyıllar boyu değişmeden korunabilmiştir. Bugün Japonya nın saygıdeğer naturel abidesi gibi görülmektedir. İlk başlarda Japon imparatorunun koruma köpeği olarak kullanılmış, sonrasında dövüş, geyik ve ayı avı, kızak köpeği, polis ve askeri iş köpeği olarak kullanılmıştır.

  Akita çok iyi bir av yeteneğine sahiptir. Hatta yoğun kar altında bile av yapabilmektedir. Su kuşlarını takip edip sudan çıkarma konusunda çok iyidir. Bu köpeğin küçük heykelcikleri sağlığın da sembolü sayılmaktadır. Hasta olanlara bir an önce sağlıklarına kavuşmaları amacıyla hediye olarak verilmekte ve gönderilmektedir. II. dünya savaşı sırasında ilk olarak Amerika'ya götürülmüş ve oradan bütün dünyaya yayılmıştır.
+ Yorum Gönder
akita cinsi köpek özellikleri,  akita cinsi köpek,  çok güçlü köpekler,  honshu kurdu,  akita cinsi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi