İnsan kaynakları üzerine makaleler

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden İnsan kaynakları üzerine makaleler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsan kaynakları üzerine makaleler 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: Başkalarına Bakarken Kendimize de Bakabilmek

  Bir Cuma sabahı kim için bu kadar anlamlı olabilirdi ki Ahmet’ten başka. Görüşme odasında anlatacaklarını ve sorulacakları heyecanla bekliyordu. Bir sürü şey vardı anlatmak istediği. Anlatacakları yaşadıkları mıydı? Yaşamak istedikleri miydi? Henüz karar verememişti. Önemli olan karşı taraf bunu anlamamalıydı.

  Nasıl göründüğümüzdü önemli olan, bunun için kitaplar okuyordu. Hiçbir kitap kendi doğasını keşfedip, ustaca açmayı öğretmemişti henüz, o nedenle o da görünmesi gerekenlere yoğunlaşmıştı. Bir arkadaşını aramıştı görüşmeye gelmeden. Arkadaşı ustaydı olmayanı olan gösterme konusunda. Biliyordu ki o bir şeye 10 metre diyorsa aslında emindi 1 metre olduğuna ya da o şeyin 1 metre bile olmadığına ama etkileniyordu anlam veremez bir şekilde.

  Ondan fikirler aldı. Kendini ifade etme, başarı ve sonuca ulaşmadaki hızını anlatacaktı. Buna başarı ve sonuç odaklılık diyecekti ki İnsan Kaynakları diline hiç de yabancı olmadığını hissetsin karşı taraf. Onların bildiklerinin sadece onlarda olmadığını bilmek iyi hissettiriyordu kendini. Görüşmeci karşısına oturdu. 10 yıldır yapıyordu bu işi, adamın gözünden anlarım ne olduğunu iddiasıyla yaşıyordu son beş yılını. Yetiştirmek üzere işe aldığı “İnsan Kaynakları Uzman Yardımcısı” ile sorular sormaya başladı. O andan itibaren tüm okunanlar, tüm alınan öğütler, tüm planlar birbiriyle savaşmaya başladı. Her söylenen sanki diğerine muhalifti.

  - Ben çok iş yaptım öğrenciyken hem çalıştım hem okudum. Buradan anlayabilirsiniz aynı anda birkaç işi yürütebileceğimi.
  - Hangi Bölümü bitirdiniz?
  - Beden Eğitimi Öğretmenliği.
  - 6 yıl sürmüş sanırım?
  - Ha evet istemeyerek girdiğim bir bölümdü. Üniversite bitirmek için bitirdim.

  Yetiştirilmek üzere alınan arkadaş tam acaba bu istemediği bölümü okuma konusundaki ısrarı sabır mı? yoksa istediği bölümü kazanabilme konusunda gayret gösterme cesaretsizliği mi? şeklinde değerlendirilmeli diye düşünürken, yöneticisi zaten kim kendi okuduğu mesleği yapıyor ki şeklinde atıldı. Aday iş deneyimlerini anlatmaya başladı.

  Her işten ayrılmasının nedenlerini kendince aklama yoluyla anlatıştı bu. Birinci işinden düşük ücret nedeni ile ayrılmıştı. İşe girerken bunu biliyordu, daha yüksek ücretli bir iş bulmak için bu fırsatı değerlendirdi aslında. Sonrasında da düşündüğü gibi bir fırsat yakaladı. Ücret iyiydi ama yöneticisi ile anlaşamadı. Onunla onun istediği gibi anlaşamıyorlardı, sürekli bir yetersizlik duygusu ile savaşma durumu yıpratmıştı onu. Oysaki diğer arkadaşları ve diğer yöneticiler onu bu sabrı için takdir ediyordu. Ama bununla yetinme isteği duymuyordu artık.

  Tam İK Müdürü ama sanırım bu dayanıklılığı uzun süre gösteremedin ki özgeçmişinde değişiklikler var, bunun nedeni neydi diye sorarken, uzman yardımcısı, kişi ayrılarak özgeçmişini mi bozmalı yoksa devam ederek kendi sinirlerini mi bozmalı yine karar veremedi.

  - Peki, ne bekliyorsun bizden?

  Neler bekliyordu aslında, kendimi geliştirebileceğim bir iş olması benim için önemli demekle yetindi. Bunu da öğrenmişti, böylelikle öğrenmeye ve gelişime açık olduğunu düşündürecekti. Aslında her soruya verdiği cevap özetle ve açıkça yalana olan açıklığıydı. İçinde savaşan düşünceler, ne başarı ne sonuç odaklılığıydı? Şu an kendi olma dışında her şeye odaklılıktı bu. Bunu sağlayan davranışta belki de değerlendiricilerin yarattığı algının da rolü vardı.

  Evet, kişiler doğal anlatımdan fazlasıyla uzaklaşabiliyordu, ya biz? Zaman zaman doğal bakmaktan uzaklaşabiliyor muyduk? Kimi zaman bu mesleğe yeni başlayan arkadaşların sorguladıkları detayları sorgulamayı bile profesyonelliğe yakıştırmıyor, genel yargılamalar yapmaktan kendimizi alamıyorduk. Bu işi yapanlarda aranması gereken en önemli özellik, standart bakışa yenilmemek olduğunu benimsemektir. Genel yargıları kabullenerek insanları değerlendirmemektedir. Açık anlatımı açık bakışla dinlemektir, değerlendirmektir. Ne dersiniz?+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi