Bitki hücresinde sentrozom olmadığı halde nasıl bölünür

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Bitki hücresinde sentrozom olmadığı halde nasıl bölünür ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: bitki hücresinde sentrozom olmadığı halde nasıl bölünür

  Bitkilerde aslında bulunmayan şey sentrozom değil sentriyollerdir. Tohumlu bitkilerle bazı başka organizmaların sentrozomlarında sentriyol bulunmaz.
  Normalde sentriyollerin görevi hücre bölünmesi sırasında iğ iplikçiklerinin oluşumunu sağlayan merkezler olan sentrozomlara yardımcı olmaktır.
  Hayvan hücresinde sentrozomların her biri ikiye ayrılıp hücrenin kutuplarına giderken iğ ipliklerini meydana getiriler. Sentriyol içermeyen bitki hücrelerinde ise iğ iplikleri profaz evresinde çekirdeği çevreleyen “duru bölge”den meydana gelir. Sonuç olarak bölünme için esas olarak gerekli olan iğ iplikçiklerinin sentezi hayvan ve bitki hücrelerinde farklı yollardan da olsa yapılmış olur. 3. 3
  Ziyaretçi
  Bitki hücresinde iğ ipliklerini sitoplazma hazırlar. Bitki hücresinde hücre çeperi bulunduğundan boğumlanma görülmez. Hücrenin ortasında orta lamel denilen ara plak oluşumu başlar. Orta lamel hücrenin çeperine ulaşıncaya kadar büyür ve kalınlaşır. Böylece sitoplazma içindeki yapılar hemem hemen eşit olacak şekilde ikiye ayrılır. Zamanla orta lamel iki yavru hücrenin faaliyeti sonunda normal hücre çeperi halini alır. Sitoplazmanın da bölünmesiyle aynı genetik bilgiye sahip iki yavru hücre oluşur.
  ;D+ Yorum Gönder
bitki hücresi nasıl bölünür,  bitki hücresinde sentrozom olmadığı halde iğ iplikleri nasıl oluşur,  bitki hücrelerinde sentrozomun görevini kim yapar,  bitkilerde sentrozom olmadığı halde iğ iplikleri nasıl oluşur,  bitki hücresi sentrozom olmadan nasıl bölünür
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi