Lise tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Lise tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Lise tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: lise tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz

  (G-OYP) Genel Ortaöğretime Yerleştirme Puanı ile ilgili tercih yapabilmek için öncelikle bilinmesi gereken genel kurallar vardır.

  Anadolu lisesi tercihlerinde geçen yıllardan farklı olarak her adaya bu yıl 12 okul tercih etme hakkı tanınmıştır. (OKS 2008’de bu sayı 20 okul olarak belirlenmişti.) Bu yüzden okul tercihlerinde çok dikkatli davranmak gerekiyor. Puanınız tutuyor diye istemediğiniz bir okulu asla tercih etmeyiniz. Seçtiğiniz her okulu isteyerek seçmelisiniz ki, 12 tercihten hangisi gelirse gelsin gönül rahatlığıyla kayıt yaptırabilesiniz.  *Geçen yılki tercih ve yerleştirme sürecini kısaca özetlemek istiyorum.

  Bir defaya mahsus olmak üzere tercihlerimizi yapıyoruz ve yapılan tercihlerle okul müdürlüğüne (öğrencinin mezun olduğu ilköğretim okulu) gidilerek başvurumuzu yapıyoruz.

  Daha sonra yerleştirme sonuçları açıklanıyor. Kayıt süreci başlıyor. Böylece 1. Yerleştirmeler yapılmış oluyor. Sonra 1. Yerleştirme sonucu herhangi bir sebeple kaydolmayan, kaydını geri alan öğrenciler olduğu için kontenjanlarda boşluklar oluyor ve bu kontenjanlar ilan ediliyor www.meb.gov.tr ‘de .  Bu sefer 2. yerleştirmeler için başvurular alınıyor. Başvurularda daha tercih ettiğiz okul tercihlerini aynen kullanıyoruz, ikinci kez ayrı olarak tercih yapılmıyor, tercihler bir defaya mahsus yapılıyor ve bütün yerleştirmeler için aynı tercihleri kullanıyoruz. Yine sonuçlar açıklanıyor ve kayıt süreci başlıyor. Bunda da boş kalan kontenjanlar www.meb.gov.tr ilan ediliyor.

  Bu kez Tercihinde yükseltme adıyla üçüncü bir yerleştirme için başvurular alınıyor ve sonuçlar ilan ediliyor. Böylelikle Anadolu lisesi tercih ve yerleştirme işlemi tamamlanmış oluyor.  *Sınav kılavuzu baştan sona kadar dikkatle okunmalı, anlaşılamayan yerler danışman, rehber öğretmenlere sorulmalıdır.

  *Öğrenci kendi durumunun, tercih edileceği okulların başvuru şartlarına uyup uymadığını kılavuzdan öğrenmeli. Buna göre tercih yapmalıdır. Aksi halde başvuru şartlarını taşımayanların yaptıkları tercihler geçersiz sayılır.

  *Tercihler danışman, rehber öğretmenler gözetiminde yapılmalıdır.

  *Adaylar 18 yaşından küçük oldukları için yaptıkları tercihlerin sorumluluğu veliye aittir. Bu nedenle adayların tercihlerinden velilerin mutlaka haberi olmalıdır.
  Tercih edilecek okulları seçerken öncelikle başarı sıralamasına bakılmalıdır. Okul puanları ve yüzdelik dilim bizi yanıltabilir. Başarı sıramızın tuttuğu yerleri yazarsak kazanma şansımız daha yüksek olacaktır.


  Tercih edilecek okullar, başarı sırası ve puanına göre büyükten küçüğe doğru bir sıralama yapılarak tercih yapılmalıdır. İsteğe göre karma olarak da tercihler yapılabilir; önemli olan sıralamanın başarı sırasına ve puanlara göre yapılmasıdır.

  Puanları birbirine yakın okullardan sadece biri seçilmelidir. Tercih edilecek okulların aralarında biraz puan farkı bulunması adayın kazanma şansını yükseltecektir.

  Tercih idealdeki okullar, kazanılabilecek okullar ve de her türlü ihtimale karşı sigorta tercih denilen ve puanı adayın seviyesinden düşük olan okullar olmak üzere üç temel başlıkta yapılırsa kazanma şansı yüksek olacaktır.

  Kazanıldığında gidilmeyecek okullar, tercih edilmemelidir.

  Eş değerdeki okullardan kontenjanı yüksek olanlar tercih edilirse daha iyi olur.

  Tercih edilecek okulun; yeri, eğitim biçimi, mezuniyetten sonra kazandıracakları, hazırlık süresi, yabancı dili ve pansiyon durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

  Tercih edilecek okulun adayın kişiliğine, seviyesine, yeteneklerine ve geleceğe yönelik ideallerine uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi