Panama kanalının deniz ulaşımına katkıları nelerdir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Panama kanalının deniz ulaşımına katkıları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Panama kanalının deniz ulaşımına katkıları nelerdir 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: panama kanalının deniz ulaşımına katkıları nelerdir
  Teknoloji insan hayatına büyük kolaylıklar sağladı. Ulaşımda da gerçekleşen teknolojik gelişmeler insan oğluna dünyayı küçülttü artık dünya da yetmez oldu uzaya doğru yolculuklara başladı. Teknolojinin nimetini geçtiğimiz yüzyıllarda da kullanan insanoğlu zamanının en gelişmiş taşımacılık hizmeti olan gemilerden çok yararlandı. Gemi ulaşımı için yeni sistemler, haritalar, boğazlar, kanallar, gibi birçok yenilik yapıldı. Bu yeniliklerden biri olan, Amerika Kıtasının tam ortasında bulunan haritadan bakınca incecik bir yer gibi gözüken ancak çok büyük bir çapta olan o kıstağı birbirinden ayırıp orayı Panama Kanalı haline getirmek o kadar kolay olmadı.

  Panama Kanalı projesiyle önce, Süveyş Kanalını açarak ün kazanan Ferdinand de Lesseps ilgilendi. Panamaya keşfe çıkmak için (1876 da) 8 mühendisle yola çıkan Lesseps Panama Ormanına yenik düştü ve 8 kişi gittikleri keşfi 5 kişi tamamladı.

  Panama Kanalı İnşaatı

  Kötü olaylar bununla kalmadıyıp 1880 yılında Panama şirketini kuran Lesseps in Şirketinin sermayesi 300 milyonluk hisse senedinden meydana geliyordu. Reklamlar yapıldı, Panamaya milyonlarca dolar para bağlayan küçüklü büyüklü hisse sahipleri çok umutluydu. Çalışmalara başlandığında Panama ormanının büyük darbesini yiyen işçiler yazın kavurucu sıcağın altında, eylülde fırtına gibi yağan yağmurda hepsi koca koca olan kayalarla dolu Panama da çalışmaya çalışıyorlardı. Bunun yanında sıtma ve sarıhumma sinekleri herşeyi talan ediyordu. Lesseps ise Avrupaya iklimin zararsızlığını kanıtlamak için ailesiyle birlikte Panamaya gitti ancak ailesinin tümünü orada kaybetti. Bu projede Eiffel kulesinin mühendislerinden biri olan Leon Boyer de can verdi. İşçiler ölüme çok yakındılar, 1881-1889 yılları arasında 17 bin işçiden 5 bini telef oldu. Böylece şantiye kapatıldı ve şirket battı. Bunun üzerine bu projeye Amerikalılar el attılar. Amerikalılar önceden tedbirli olup her türlü önlemi aldılar. Bataklıklara bolca petrol döküldü, en kuvvetli makineler kullanıldı, 30 bin zenci 12 bin Avrupalı işçi ordusu çalıştırılıyordu. Amerikalılar başarmışlardı Panama Kanalını 3 Ağustos 1914 tarihinde hizmete açtılar ve yine aynı gün ilk kez bir gemi Panama Kanalından geçmiş oldu.+ Yorum Gönder
panama kanalının deniz ulaşımına katkıları,  panama kanalının deniz ulaşımına katkıları nelerdir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi