Görsel okuryazarlık neden önemlidir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Görsel okuryazarlık neden önemlidir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Görsel okuryazarlık neden önemlidir 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: görsel okuryazarlık neden önemlidir
  görsel okuryazarlık neden önemlidir hakkında bilgi
  Günlük hayatımızda insanlarla iletişim kurarken, bir şey anlatırken ya da izlerken hangi yolları kullandığımızı bir düşünün. Genellikle en büyük yardımcımız kelimeler olsa da her şeyi yazarak ya da konuşarak anlatamayabiliriz. Sunu yaparken de öğrendiğimiz gibi, bazen resimler ve semboller birçok kelimeden çok daha çabuk ve anlaşılır şekilde anlatacaklarımızı ifade etmemizi sağlar. Bu gibi durumlarda kullanılması için herkes tarafından kabul edilmiş bazı işaretler vardır. Bu işaretleri kullandığınızda vermek istediğiniz mesaj herkes tarafından anlaşılacak ve size zaman kazandıracaktır. Bu işaretleri bilmeniz aynı zamanda günlük hayatınızı kolaylaştırmak için de gereklidir.
  Peki, görsel okuryazarlık nedir?
  Görsel okuryazarlık, görsellerden anlam çıkartabilmek ve onları yorumlayabilmektir. Görselleri anlamak günlük hayat içinde çok önemlidir ve hiç ummadığınız durumlarda çok yardımcı olabilir.
  Dilinizi bilmediğiniz bir ülkede bile ortak işaretler ve semboller sayesinde

  birçok şeyi yapabilirsiniz. Mesela havaalanları yol tabelalarında hep bir uçak resmiyle gösterilir. Bu, o dilde havaalanı sözcüğünü bilmeseniz de hangi yöne gideceğinizi bulmanızı sağlar. Kısacası diyebiliriz ki, görsel dil yazılı dilden çok daha anlaşılır ve etkilidir. Kolayca anlaşılır ve her yerde aynıdır.


  Bu işaretlere bir başka örnek olarak da, son zamanlarda televizyonda bir program başlamadan çıkan sembolleri verebiliriz. Bu resimler aslında bize o programın içeriği ile ilgili bilgiler veriyor. Onları kısaca bir hatırlayalım:


  Bu sembol, başlayacak olan programın bütün aile tarafından izlenebileceğini ifade eder. Programın konusu ve görüntüleri açısından her yaş grubuna uygun olduğu anlamına gelir.  Bu sembol ise programın 7 yaş ve üzeri için olduğunu anlatır. Kullanılan dil ya da konu bakımından 7 yaş altındaki çocuklar için bu programların uygun olmadığını ifade eder.  Bu sembol ise programın 13 yaş ve üzeri için olduğunu anlatır. Kullanılan dil ya da konu bakımından 13 yaş altındaki çocuklar için bu programların uygun olmadığını ifade eder. Bu işareti gördüğünüz zaman sizin de kanal değiştirmeniz gerekiyor demektir.  Bu sembol ise programın 18 yaş ve üzeri için olduğunu anlatır. Kullanılan dil ya da konu bakımından 18 yaş altındaki çocuklar için bu programların uygun olmadığını ifade eder. Bu işareti gördüğünüz zaman da kanal değiştirmeniz gerekiyor demektir.  Bu sembol, yayınlanacak programda şiddet öğelerinin olduğunu anlatır. Çocukların bu tip programlardan aileleri tarafından uzak tutulmaları gerektiğini ifade eder. Bu işaret beraberinde +13 veya +18 sembolü ile kullanılır.


  Yayınlanacak programda çocuk ve gençlerin gelişimini etkileyebilecek miktarda cinsellik öğelerinin olduğunu anlatır. Bu işaretle birlikte 18 yaş üstü simgesi de kullanılır.  Kullanımı bir önceki sembolle benzerlik gösterir. Programda çocuk ve gençlerin gelişimini etkileyebilecek konuların olduğunu anlatır. Bu işaret de +13 veya +18 ile birlikte kullanılır.

  Siz de çevrenizde bunlara benzer, sözcükler olmadan kavramları ifade etmek için kullanılan semboller bulabilirsiniz. Bu sembollerin kullanım alanlarını ve anlamlarını bilmek, kısacası görsel okuryazarlığımızı geliştirebilmek hem bize anlatılanları daha iyi anlamamız hem de ifadelerimizi+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi