İyot eksikliğinde neler olur

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden İyot eksikliğinde neler olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İyot eksikliğinde neler olur 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: iyot eksikliğinde neler olur
  iyot eksikliğinde neler olur hakkında bilgi  Yeterince iyot alınamadığı durumlarda (örneğin doğu Karadeniz bölgesinde) tiroit hormonu yetersizliği ortaya çıkar. Hormon yetersizliği feedback düzenleme mekanizması denilen bir mekanizma ile hipofizden TSH salgılanmasını sağlar. TSH yeterli miktarda tiroit hormonu üretmesi için tiroidi uyarır. TSH''nın uzun süre tiroidi uyarması tiroit hücrelerinin büyümesine ve çoğalmasına neden olur. Bu ise tiroidin hacminin büyümesine dolayısıyla guatr oluşumuna neden olur. Buzullar veya devamlı yağışlar topraktaki iyodu uzaklaştırarak yetişen sebze ve meyvelerde iyot eksikliğine neden olur. Bu yiyeceklerle beslenenlerde guatr ortaya çıkar. Bu hastaların tuzuna iyot ilave edilmesi (iyot suplemantasyonu) ile guatırları küçülür.
  Hamilelerde iyot eksikliği bebeğin beyin gelişmesini önler ve hipotiroidiye neden olur. Sonuç olarak beyinde geri dönüşümsüz zeka geriliği ortaya çıkar.
  İyot eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar İyot Eksikliği Hastalıkları olarak ifade edilir. Bu hastalıklar şöyle özetlenebilir:

  Hamilelikte: Kendiliğinden düşük ölü doğum doğumsal anomali hamilelik sırasında ve doğumdan sonra bebeklerde hastalık endemik cücelik;

  Yeni doğanda: Guatr aşikar ve subklinik hipotiroidi cücelik;

  Çocuklarda ve genç erişkinlerde: Guatr subklik ve aşikar hipotiroidi zeka geriliği fiziksel gelişme bozukluğu;

  Erişkinlerde: Guatr ve komplikasyonları hipotiroidi zeka geriliği kısırlıkta artma kendiliğinden hipertiroidi radyasyona karşı duyarlılıkta artma.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi