Kan gelmesi nedir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Kan gelmesi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kan gelmesi nedir 2. 2
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Makattan kan gelmesi ciddi bir hastalık belirtisi olabilir

  Büyük abdest sırasında veya sonrasında makattan kan gelmesi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Kanama genellikle kabızlık ve ağrı ile birlikte olmaktadır.

  Kanamanın zamanı, ağrı veya kabızlık ile birlikte olup olmaması ve sıklığı hastalığın tespitinde önem taşır.

  Mide ve onikiparmak bağırsağındaki ülserler de kanamaya sebep olabilirler. Ancak buradaki kanamalar mide asidi ile sindirildiğinden parlak kırmızı kan yerine siyah renkli dışkıya neden olurlar.

  Parlak kırmızı renkli kanamaya sebep olan hastalıkların en ciddisi kalın bağırsak kanserleridir. Bunun dışında bazı iyi huylu tümörler, hemoroid (basur) hastalığı, anal fissür ve apseler de kanamaya sebep olan hastalıklardır. Buradan da anlaşılacağı gibi büyük abdest sırasında kanama görülmesi ciddi bir durumdur ve kişinin mutlaka bir genel cerrahi uzmanınca muayenesi gereklidir. Muayene sırasında kanama ile birlikte kabızlık, ağrı, kilo kaybı, çarpıntı, halsizlik gibi şikayetlerinin olup olmadığı sorulur. Ailede bağırsak kanserine yakalanan kişinin olup olmadığı da sorulmaktadır. Muayene sırasında özel aletlerle makat içerisine bakılarak hastalık tespit edilmeye çalışılır. Cerrahi uzmanı bazı durumlarda ilaçlı bağırsak filmi veya kolonoskopiye (kalınbağırsakların kamera yardımı ile tetkikine) gerek duyabilir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi