Ormanda yaşayan boz ayılar yaşadıkları ortama nasıl uyum sağlar

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Ormanda yaşayan boz ayılar yaşadıkları ortama nasıl uyum sağlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ormanda yaşayan boz ayılar yaşadıkları ortama nasıl uyum sağlar 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: ormanda yaşayan boz ayılar yaşadıkları ortama nasıl uyum sağlar

  Ormanda yaşayan boz ayılar


  Alaska ile Britanya Kolombiyası arasındaki dar kıyı şeridi ile komşu 'adalarda yaşarlar. Korkunç ayı'nın yakın akrabası olan bu iri boz ayılarının karanın içlerine girmeye yanaşmamaları ilgi çekecek bir olaydır.Boz ayılar son derece güçlü ve çok dayanıklı hayvanlardır. Bir sığırı tek bir darbede öldürebilecek kadar güçlüdür.
  Boz ayılar, yaşayan en büyük kara etçillerinden biridir. Baştan kuyruk sokumuna kadar uzunlukları 1 ile 2,8 m arasında değişiklik göstermektedir. Kuyruk uzunlukları 6,5 - 21 cm civarında değiişir. Omuz hizasında yükseklikleri 0,9 - 1,5 m arasındadır. Arka ayakları üzerinde oturduklarında boyları 2,43 m civarında değişir. Ağırlıkları 80 - 600 kg arasında değişim göstermektedir.

  İri boz ayılar korkunç cüsselerine ve güçlerine rağmen, saldırıcı değillerdir ve pek ender olarak iri hayvan öldürürler. Öyle iken yavrularıyla bir arada olan bir boz ayı'ya fazla yaklaşılmaması doğru olur. Bu ayı hele yaralanınca en yırtıcı hayvan kadar vahşileşir.
  Boz ayı özellikle uyuduğu ininden çıktığı ilkbaharda daha çok bitkisel yiyeceklerle beslenir. Bu zamanda kuzey çayırlarında tıpkı sığırlar gi-gi otlar. Sonradan kök, böcek ve sıçan gibi besinleri de yemek listesine katar.
  Somon balıklarının yumurtlamak üzere nehirlerin yukarı boylarına çıktıkları haziran ayında boz ayı da ziyafetten hissesini almayı ihmal etmez. Somon balıklarının binlercesi yumurtladıktan sonra öldüklerine göre, ayılar bu suretle nehirlerin temizlenmesine büyük çapta yardım ederler. 3. 3
  Ziyaretçi
  Hayvanlar ağaçlarda karşılar ama birçoğu bazıları yerde yetişen bitkilerle beslenir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi