İbrahim Paşayı Kim öldürdü

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden İbrahim Paşayı Kim öldürdü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İbrahim Paşayı Kim öldürdü 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ibrahim paşayı kim nasıl öldürdü


  Pek çok tarihçi, yabancı elçilerin İbrahim Paşa’yla görüşmelerine ilişkin hazırladıkları raporlarından yola çıkarak onun iktidar hırsıyla pek çok kararı kendi başına buyruk verdiği savında bulunmaktadır. Bu nedenle, 1536 yılında gücünden kaygılanan Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile öldürüldüğü iddia edilmektedir. Ayrıca Makbul İbrahim Paşa'nın Hürrem Sultan'ın oğlu olmayan Şehzade Mustafa'yı desteklemesinden dolayı ölümünde Hürrem Sultan'ın da büyük bir rol oynadığı rivayet edilir.


  O kadar güçlenmişti ki, yabancı devlet adamları bile ondan “Sultan İbrahim” diye söz ediyordu. Pargalı İbrahim Paşa’nın ünü ve serveti hızla büyürken, bir yandan da adım adım acı sona doğru yaklaşıyordu.

  Kanuni Sultan Süleyman, devletin en yüksek makamına çıkardığı Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın ölçüyü kaçırdığını düşünmeye başlamıştı.

  İbrahim Paşa'nın İdamı
  Padişah bir ramazan akşamı İbrahim Paşa’yı iftara çağırdı. Tatlı bir şekilde uzun uzun sohbet ettiler. Kanuni Sultan Süleyman ona “Bu gece sarayda kal” dedi.

  Sadrazam yatmak için, hazırlanan odaya geçti, tatlı bir uykuya daldı.

  Aynı anda Cellat Kara Ali oraya girdi, yağlı kemendi onun boynuna doladı. Sadrazam İbrahim Paşa uyandı, bir süre direndi ama faydasız… Cellat Kara Ali çok güçlüydü.

  Yan odadaki Padişah, boğuşma seslerini duyuyor ve sonucu bekliyordu.

  Sadrazam, son nefesini verdiğinde 41 yaşındaydı. (15 Mart 1536)

  Padişahın bir numaralı adamıydı. Saraya damat oldu “Makbul İbrahim Paşa” unvanını aldı, sonra Padişah tarafından boğdurulup “Maktul İbrahim Paşa” oldu. Görkemli hayat acı bitti.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi