Kandiller Ve Anlamları

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Kandiller Ve Anlamları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kandiller Ve Anlamları


  Soru: kandiller ve anlamlarının ne olduğu ile ilgili bilgi verirmisiniz ? 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Kandiller Ve Anlamları

  Kandiller ve Anlamları Hakkında Bilgi


  Hep kutlanır ama ne anlama geldikleri pek bilinmez. Kandillerden bahsediyoruz. Bizdeki gibi kültürel anlamda dinin çok yoğun hissedildiği coğrafyalarda kandiller ayrı bir önem taşır. O gece kandil simidi alınır, namaz kılınmıyorsa bile namaz kılınır camiye gidilir, kuran okunur. Yakınlar mutlaka aranır vs. vs. Peki ne anlama geliyor bu kandiller? Kaç kandil var? Kandillerin isimleri neler?Bu yazımızda kandil gecelerinin (Mevlid, Regaib, Miraz, Berat, Kadir) anlamlarını ve çıkış sebeplerini el alalım istedik.

  Kaç Kandil Vardır

  İslamiyette 5 tane kandile bulunmaktadır. bunlar Mevlid Kandili, Regaib Kandili, Mirac Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesidir.

  Kandil Gecelerinin Anlamları

  Mevlid Kandili

  Peygamberimiz, Hz.Muhammed’in doğduğu gecedir. Rumi takvimine göre kutlansa da ülkemizde miladiye göre kutlama geleneği de yerleşmiştir. Kutlu Doğum haftası buna istinaden ortaya çıkmıştır.

  Regaib Kandili

  Peygamberimizin annesi Hz. Amine’nin Peygamberimize hamile olduğunu anladığı gecedir.

  Mirac Kandili

  Peygamberimizin, bir gece vakti Kudüs’e gidişi oradan da göğün en tepesine çıkarak farklı alemlere seyahat ettiği gecedir.

  Berat Kandili

  Kur’an-ı Kerim’in dünya semasına indirildiği, kulların bir senelik hayatlarının gözden geçirildiği, müslümanların ilahi af ve mağfirete nail olduğu gecedir.

  Kadir Gecesi

  Kur’an-ı Kerim’in Peygamberimize indirilmeye başladığı gecedir.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi