Eskrimde Kullanılan Kılıçların Adları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Eskrimde Kullanılan Kılıçların Adları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Eskrimde Kullanılan Kılıçların Adları Nelerdir


  Soru: eskrimde kullanılan kılıçların adları nelerdir ayrıntılı bir şekilde açıklar mısınız ? 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Eskrimde Kullanılan Kılıçların Adları Nelerdir

  Eskrimde kullanılan kılıçların adları hakkında bilgi


  Eskrimde flöre,epe ve kılıç olmak üzere üç temel silah vardır.

  Üç silahta birden mücadele etmek eskrimciler için alışılmış dışı olmamakla birlikte çoğunlukla bir silahta ustalaşmayı tercih ederler. Yakın zamana kadar bayanların sadece flörede mücadele etmesine izin veriliyordu fakat günümüzde Uluslararası Eskrim Federasyonu (FIE) bayanlara epe ve kilic dallarında da fırsat tanımaktadır. Bayan epe dünya şampiyonasına 1989 yılında dahil edildi ve Olimpiyat Oyunlarında ilk kez 1996 yılında oynandı.

  Flöre ve epe dürtücü silahlardır. Kılıç dürtücü olmasının yanında kesici bir silahtır. (Dürtüş dışındaki bir takım harekelerle de sayı alınmaktadır).Üçü de elektrikle score edilmesine rağmen hedef olan bölgeler üç silah için farklılık gösterir. Bir eskrim silahı genel olarak lam, tas, fiş, yastık ve kabzadan oluşur.

  Flöre en çok 110cm uzunluğunda ve 500 gram ağırlığında olabilir. Bu branşta rakibin (eskrim dilinde çoğunlukla hasım olarak geçer) gövdesine -ön tarafta boyun ile kasık kıvrımları arsına, sırt tarafına ve yanlarda kollar dışında kalça çizgisine kadar olan yerlere - yapılan dürtüşler geçerlidir.

  Epe ise en çok 110cm uzunluğa ve 770 gramın altında ağırlığa sahip olabilir. Uzunlukla ağırlık dışında flöreyle epe arasındaki en önemli farklardan biri de epenin tasının flöreye göre eli dürtüşlerden korumak amacıyla daha büyük oluşudur. Epede hedef tüm vücuttur yani rakibin vücudundaki her hangi bir noktaya yapılan her dürtüş geçerlidir.

  Kılıç flöreyle eşit uzunlukta ve ağırlıktadır. Kılıcı flöre ve epeden ayıran en temel fark, epe ve flöre gibi dürtücü olmasının yanında kesici de bir silah olmasıdır. Kılıçta kalçanın üstünde kalan her yere yapılan dürtüşler geçerlidir
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi