Fazla Ve Yetersiz Beslenmenin Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Fazla Ve Yetersiz Beslenmenin Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Fazla Ve Yetersiz Beslenmenin Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Fazla Ve Yetersiz Beslenmenin Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir

  Beslenme Eksikliğinin Yol Açtığı Hastalıklar

  Besin alımında genel bir eksiklik zayıflamaya, temel metabolizmanın düşmesine, kalp hızında yavaşlama*ya, atardamar basıncı (tansiyon) düşmesine yol açar. Biyolojik açıdan kanın pıhtılaşma süresi kısalır ve kandaki üre düzeyi yükselir. Beden gücü büyük ölçüde azalır; enerji ve*rimi düşer.

  Beslenme eksikliği,karbonhidratlar, yağlar, proteinler, mineral tuzları ya da vitaminler gibi besin kategori*lerinden biriyle ilgilidir.

  En sık raslanan protein ve yağ eksikliği, zayıflamaya.bedensel ve ruhsal etkinliğin azalmasına, kansızlığa, atardamar basıncı düşmesi*ne neden olur. Ayrıca kanda koles*terol, üre ve yağ düzeyleri düşer; âdet görmeme, çocukta ergenlik dönemi gecikmesi gibi cinsel sorun*lar gözlenir. Bu arada ödemler, ke*mik hastalıkları, kanda şeker düzeyi düşmesi görülebilir.

  Beslenme bo*zukluğu ve protein eksikliği olan hastalarda, ruhsal belirtiler (uyu*şukluk ve çöküntü) de gözlenir (aminoasitlerin ruhsal durumu güç*lendirici etkileri deneysel araştır*malarla kanıtlanmıştır).

  Demir eksikliği kansızlığa, az güneş alan memleketlerde kalsiyum eksik*liği raşitizme yol açar. İyot eksikliği guatra neden olur.

  Sodyum eksikliği kas güçsüzlüğüne ve sinirsel çökün*tüye yol açar.

  Flüor eksikliği diş çü*rümelerini kolaylaştırır (flüor fazla*lığı da aynı etkiyi yapar).

  Fosfor, potasyum ve magnezyum eksikliğine daha ender raslanır. Vitamin eksiklikleri iskorbüt, pelleGra, beriberi, vb. çok sayıda ve ciddi hastalıklara yol açarlar; tedavileri, eksik olan vitaminin verilmesine dayanır.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi