En Eski Saç Telinin ömrü Ne Kadardır

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden En Eski Saç Telinin ömrü Ne Kadardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  En Eski Saç Telinin ömrü Ne Kadardır 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: Saç Telinin ömrü Ne Kadardır


  Her saç folikülünden bir saç çıkar ve her saç da ortalama 7 yıllık bir ömre sahiptir. Günde ortalama 100 telin dökülmesi de normaldir

  Son günlerde saçlarınızdaki ani ve aşırı dökülmeden şikayet ediyorsanız, her yıkama sonrası saçlarınız tel tel elinize geliyorsa bu durumu ciddiye almanızda fayda var. Saç dökülmeleri mevsimsel olabileceği gibi ciddi hastalıklara da işaret ediyor olabilir. Memorial Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Tuğba Rezzan Ekmekçi, saç dökülmeleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi:

  Bir insanda ortalama 100 bin adet saç folikülü (saçın içinde büyüdüğü yapı) vardır. Bu sayı doğumda sabittir ve daha sonra artırılması mümkün değildir. Her bir saç folikülünden bir saç çıkar ve her saç da ortalama 2-7 yıllık bir ömre sahiptir.

  Her saçın ömür süresi kabaca üçe ayrılır. Büyüme evresi en uzun süren evredir, bu evrede saç ortalama ayda 1 cm uzar. Bu evreyi tamamlayan saç daha sonra birkaç hafta süren dinlenme evresine girer. Ortalama 2-3 hafta süren bu evreden sonra da saç dökülme evresine girecektir. Dökülme evresine giren saç, saç folikülü ile olan bağlantısını kaybeder ve 2-4 ay içinde dökülür. Bu süre, saça yapılan, tarama, fırçalama, yıkama işlemleri ile daha da kısaltılabilir; ancak uzatılamaz. Bu sürenin sonunda saça hiçbir şey yapılmasa bile saç kendiliğinden kayıp düşecektir. Dökülen saçın yerine saç folikülünden yeni saç üretilir.

  4 Ağır diyetler "telojen saç dökülmesi hastalığı" nedeni

  Bu döngü bir ömür boyu devam eder. Saçın dış görünüşünden hangi evrede olduğu anlaşılamaz ve kabaca herhangi bir zaman diliminde saçın yüzde 85-90'i büyüme evresinde, yüzde 1-2'si dinlenme evresinde, yüzde 10-15'i dökülme evresinde olur. Banyo yapılmayan günlerde "günde 100" saç teline kadar dökülmenin normal kabul edilmesinin mantığı yukarıda anlatılan saçın fizyolojisinde ileri gelir. Bu evrelerin bilinmesi saç dökülmelerinde tedavinin neden uzun sürdüğünün anlaşılması bakımından da önemlidir.

  Büyüme evresindeki saçın gelen uyarılar sonucunda beklenenden daha kısa sürede ömrünü tamamlamadan dinlenme ve dökülme evresine girmesi ile oluşur. Dökülme evresine giren saç ortalama 90 günde döküleceği için, saç dökülmesi kabaca sebep olan olaydan 2-4 ay sonra başlar. İlaçlar, ateşli hastalıklar, kilo kaybı, ağır diyet uygulamaları, dengesiz beslenme, doğum telojen saç dökülmelerinin sebeplerindendir. Hasta saçının avuç avuç döküldüğünü, lavabo deliğini tıkadığını ifade eder, saçını yıkamaktan ve taramaktan korkar, kel kalma korkusu içindedir. Saçın her tarafından eşit bir dökülme vardır. Telojen saç dökülmeleri tedaviye çoğunlukla iyi cevap vermektedir. Tedavi süresi en az 3 ay sürmektedir.

  4 Saçlarınızın tepe kısmı inceliyorsa...

  Genetik zeminde androjenlerin etkisiyle ortaya çıkan saç dökülmesine "Androgenetik saç dökülmesi" denir. Erkeklerin yaklaşık yarısında, kadınların ise yüzde 20-25'inde görülür. Hastalar zaman zaman saç dökülmesinin şiddetlendiğini söylese de genellikle telojen saç dökülmelerinin tersine sinsi bir dökülmedir ve yıllar içinde tablo oturur. Bazen hastalar saç dökülmesinden ziyade saçının inceldiğini daha çok fark eder. Temel olarak saçın tepe kısmında saçların inceldiği görülür ve saçın arka kısmına göre bir seyrelme fark edilir. Özellikle kadınlarda başlangıç dönemlerinde tanı koymak zordur ve başka saç dökülmesi ile giden tablolarla kolayca karışabilir. Tedavinin yıllar süreceği bilinmelidir
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi