Mum Hangi Medeniyet Tarafından Ne Zaman Bulunmuştur

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Mum Hangi Medeniyet Tarafından Ne Zaman Bulunmuştur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mum Hangi Medeniyet Tarafından Ne Zaman Bulunmuştur 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Mum Hangi Medeniyet Tarafından Ne Zaman Bulunmuştur

  1820 senesinde Fransız mühendisi M. E. Chevrel, mum îmalinde yağlarla birlikte yağ asitleri ve gliserini denedi. Bu maddeleri, yağları alkaliler ve sülfürik asit ile muameleye sokarak elde etmişti. Bu başlangıçtan îtibaren, mum îmalinde hızlı bir gelişme görüldü.
  Köpek balıklarının yumurtalarından yapılan spermeçet mumlarının üretilmesine ise 1860’ta İngiltere’de başlandı. Bu mumların, mum endüstrisinde standartlaşmaya önayak olması ve fotometrik ölçü kabul edilmesiyle büyük bir gelişme oldu. Bunlar aynı zamanda önceki mumlardan daha parlak bir ışık vermekteydiler. Günümüzden 2 bin yıl önce, hayvansal yağların arasına pamuk sokularak ilk mum yapıldı. Ancak, bu mumlar herkesin kullanamayacağı kadar pahalı ve lükstü. 17. yüzyıla kadar da bu durum böyle devam etti. Fransız bilim adamı Sieur le Brez, kalıba dökülen mumları yapınca, üretim çok daha ekonomikleşti ve mum kullanımı büyük hızla arttı. Artık herkes, mum alabiliyordu. Böylece birtakım faaliyetler gecelere de sarktı. Parafin mumların ilki ise, 1850 yılında Iskoçya’da James Young adlı kimyager tarafından yapıldı.
+ Yorum Gönder
mum kac yılında bulundu,  mum kim tarafından bulunmuştur,  mum ne zaman ve kim tarafından bulundu,  mum hangi ülkede bulundu,  mum ne zaman bulunmuştur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi