Iyi Bir Takım Nasıl Oluşur ?

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden Iyi Bir Takım Nasıl Oluşur ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DR.MATRİX
  Özel Üye
  Reklam

  Iyi Bir Takım Nasıl Oluşur ?

  Reklam  Iyi Bir Takım Nasıl Oluşur ?

  Forum Alev
  Yüksek performanslı ekipler ve takım çalışması bugünün rekabetçi iş dünyasında giderek yükselen eğilimler. Firmalar sorunlarının çözümünü takım çalışmasında arıyor çalışanlar ise bir takımın parçası olmak istiyor.

  Takım çoğu zaman daha kolay ve daha verimli bir yol olduğu için seçilse de, iyi bir takım oluşturmak sanıldığı kadar kolay değil.
  Peki iyi bir takım nasıl oluşur ve nasıl çalışır?

  Sorgulama: Bilgi toplama, fikir yaratma ve test etme, olanakları araştırma ve sunma, yeni yaklaşımların uygulanabilirliğinin tespiti, işlerin yürümesi için organizasyon yapma ve uygulama, üretim ve çıkarımların yapılması, sistemlerin nasıl çalıştığının kontrol edilmesi, işlemlerin ve standartların korunması ve sürdürülmesi, başkalarının çalışmaları ile bütünleştirilmesi ve işbirliği yapılmasını kapsar.

  Çok sesliliğe değer verme: En iyi sonuçların çıkması için çok farklı düşüncelerin bir araya gelmesi gerekir, diğer yandan da çok sesliliğin kargaşaya dönüşmemesi önemlidir.


  İletişim kurma: Takımı birbirine bağlayan iletişimdir. Takım içindeki iletişim dinamiktir. Farklı insanlarla farklı yollarla iletişim kurabilmek, herkesi dinlemeyi bilmek, problem ve çözüm odaklı fikir paylaşımlarını yürütebilmek gerekir.

  Eğitimin gözden geçirilmesi: Geribildirim almak her tür öğrenmede olduğu gibi burada da çok önemlidir. Takım oluşumunun ve çalışmasının her aşamasının değerlendirilmesi ve gözden geçirilmesi özellikle ilerideki çalışmalar için çok faydalı olur.

  Takım çalışmasının faydalarının farkında olmak: Maliyet, kalite, hizmet ve hız konularında avantaj sağlamak amacıyla işletmeler bürokratik yapıları terk ederek yalın örgüt yapılarına yöneliyor.

  Bürokrasinin yarattığı para ve zaman kaybını önlemek ve tüm çalışanların yaratıcılığını harekete geçirerek rekabet avantajı sağlamak son zamanların temel çabasını oluşturuyor.

  Takım çalışmasının örgütler açısından ortaya çıkaracağı sonuçlarsa şöyle sıralanabilir:

  Verimlilik artışı
  Maliyetlerin azalması
  Çalışanların moralinin yükselmesi
  Rekabet gücünün artması
  Kalitenin artması
  Çalışanların sosyal ihtiyaçlarının giderilmesi
  Ortak amaçlar etrafında yoğunlaşma
  Yapılan işin daha zevkli hale gelmesi
  Hiyerarşinin azalması
  Sistem anlayışı
  Bürokrasinin azalması
  Yöneticilerin rollerinin değişmesi
  Örgütsel süreçlerin iyileştirilmesi
  İletişimin artması
  Örgütsel sinerjinin artması
  Yazan : Pelin Körfez 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Iyi Bir Takım Nasıl Oluşur ?

  Reklam  iyi bir takım çalışması her alanda başarı demektir. iyi bir takım oluşturmak için aynı maç için çalışmak iyi bir iletişim içinde olmak, uyum içinde olmak iyi bir takım için gerekli kurallardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi