Kariyer planlama nasil yapilmalidir?

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden Kariyer planlama nasil yapilmalidir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Kariyer planlama nasil yapilmalidir?

  Reklam  Kariyer planlama nasil yapilmalidir?

  Forum Alev
  Kariyer planlama nasil yapilmalidir?

  Isinizde mutsuz musunuz? Su an bulundugunuz iste geleceginiz olmadigini mi düsünüyorsunuz? Ilk isiniz mi? Günümüzde hizla degisen is kosullarina ve kurallarina ayak uydurmak mi istiyorsunuz?
  Yapmaniz gereken ilk sey, oturup geleceginiz ile ilgili bir kariyer plani yapmaktir. Kariyer plani kariyerinizde ulasmak istediginiz hedefe ulasmanizi kolaylastiracak bir haritadir.
  Kariyer plani is hayatiniz boyunca bir çok farkli asamada faydali olacaktir, örnegin is yerinizde (bulundugunuz departmanin kapanmasi, firmanizin satilmasi…vb.) ya da özel hayatinizda karsiniza çikacak ani bir degisiklikte çok isinize yarayacaktir. Böylece ihtiyaciniz oldugunda, fazla endiselenmeden hazirlamis oldugunuz plana ve stratejilerinize göz atabileceksiniz.
  Kariyer planlamada dikkat etmeniz gereken ilk sey gerçekten ne yapmak istediginize karar vermektir. Karar verdikten sonra yapmaniz gereken islemler sandiginizdan çok daha kolay olacaktir. Ne istediginize karar vermenin yolu kendinizi tanimaktan geçer. Kim oldugunuzu, neleri yapmaktan zevk aldiginizi, bilgi ve becerilerinizi, basarili oldugunuz alanlari bilmelisiniz. Kendi kendinize yapacaginiz degerlendirmelerin yani sira, çevrenizde size yakin olan insanlar da bu konuda size çok yardimci olacaklardir.
  Kariyer Plani nasil yapilir?
  Genel Bakis: Ilk asamada sizin için anlamli olan bir süre içinde (6 ay, 3 yil, 10 yil) ulasmak istediginiz hedef ile ilgili kararlarinizi vermelisiniz. Nereye ve ne zaman ulasmak istediginiz konusunda kararli olmalisiniz. Her an planinizin önüne çikacak engellerle karsilasabilirsiniz. Bu çalistiginiz firmanin iflas etmesinden, esinizin baska bir sehirde is bulmasina kadar her sey olabilir. Bunlar için her zaman hazirlikli olmalisiniz. Her zaman yedekte bir B plani bulundurmakta fayda var.
  Sektör Belirleme: Bir sonraki adim sektör belirlemek olmalidir. Hangi sektörlerin ve firmalarin gelecegi oldugunu ve bunlardan hangilerinin size ihtiyaci olabilecegini tespit etmelisiniz. Tabi bunu yaparken niteliklerinizi, bilgi ve becerilerinizi göz önünde bulundurmaniz, mezun oldugunuz bölüm olmasa bile ilgili oldugunuz ve kendinize güvendiginiz alani belirlemeniz gerekir.
  Pazarlama Plani: Size uygun sektörü ve meslegi bulduktan sonra, veya çalistiginiz is sizi tatmin etmiyorsa; bilgi, beceri ve deneyimlerinizi kullanabileceginiz pozisyonlar için bir plan gelistirmelisiniz. Neler yapabileceginizi, nasil bir yol izlemeniz gerektigini yavas yavas kafanizda olusturmalisiniz.
  Güçlü ve zayif yanlarinizi belirleyin:Önemli olan güçlü taraflarinizi arttirmak ve zayif taraflarinizi en aza indirgemektir, ama bunu basarabilmek için once güçlü ve zayif yönlerinizin neler olduklarini bilmeniz gerekir, ve bu her zaman söylendigi kadar kolay degildir. Kendinizi dinlemeniz ve bunu mümkü oldugunca tarafsiz, kendinizi korumadan yapmaya çalismalisiniz. Yardim almak için çevrenizdeki insanlara, yakinlariniza sorabilirsiniz. Bunlar size kendiniz hakkinda yeni bir fikir kazandirabilir.
  Konumlandirma: Yaptiginiz iste iyi olmak için, ne yaptiginizi biliyor olmaniz gerekir. ‘Konumlandirma' kim oldugunuz, kendinizi nerede görmek istediginiz, becerileriniz, sektöre ve firmaya ne kadar uygun olup olmadiginizdan olusan bir paragraftir. Bir paragrafta kariyer hedefinizi açiklayan bir yazi yazmaniz hedefinizi netlestirmek ve gerçeklestirmek açisindan önemlidir.
  Hareket Plani: Önümüzdeki bir iki sene içinde ne yapmak istediginize karar verdiginize göre, artik sira bunu yerine getirmek için kullanacaginiz taktikleri belirlemeye geldi. Arastira yapabilir, sektördeki uzmanlarla konusabilir ve yapmayi planladiginiz isde basarili olmus olan insanlari inceleyebilirsiniz. Öncelikle ilgili sektör ve belli basli firmalar ile ilgili detayli bilgi edinmelisiniz, daha sonra tanidiklariniz veya onlar araciligiyla baskalariyla görüsmekte büyük fayda vardir, fakat birden fazla kisiyle görüsmeye ve onlarla aranizdaki farkliliklari göz ardi etmemeye özen gösterin.
  Finans Plani: Kariyer planinda yapacaginiz degisiklikler finansal durumunuzu etkileyebilir. Basiniza gelebilecekleri önceden düsünmeniz ve çözüm yollari üretmeniz önerilir.
  Özet: Ne kadar siklikla durup, kariyer haritaniza ve kosullarina göz atarsaniz sizin için o kadar faydali olur. Eger planlamaya yeni basladiysaniz, her hafta, eger daha rahat bir süreç içindeyseniz, ayda bir defa kariyer planinizi gözden geçirmeniz tavsiye edilir.
  Önemli olan planinizi gözden geçirmek için belirli bir aralik belirlemis olmanizdir, böylece daha sistemli ve planli ilerleyebilirsiniz.
  Kariyer Planlamada En Çok Yapilan On Hata Nedir?
  Kariyer planinizi yapacaksiniz ama biraz daha ipucuna ihtiyaciniz var. Kariyer planinizi yaptiniz. Bir süredir uyguluyorsunuz fakat bir türlü hiçbir sey istediginiz gibi olmuyor. Kariyer planinizin ise yaramadigini düsünüyorsunuz. Hatanin nerede oldugunu merak ediyorsunuz. Iste size kariyer planlama sirasinda en sik yapilan on hata…
  Hata 1: Kisa dönemli maddi ihtiyaçlarinizi ve uzun dönem hayat/kariyer hedeflerinizi birlestirerek, her ikisini de ayni zamanda karsilamaya çalisiyorsunuz. Daha güvenli maddi altyapinizi saglamadan üzerine bir seyler kurmak istiyorsunuz.
  Hata 2: Çabuk ya da geçici çözümler ariyorsunuz. Örnegin; cevabi bulmak için bir fikirden digerine atliyorsunuz. Unutmayin ki; tatmin edici ve prestijli bir kariyer sahibi olmak zaman, sabir ve iyi bir plan gerektirir.
  Hata 3: Kisisel tatmininizi saglamak için kendinizi tanimadan ve ne istediginizi bilmeden basariyi dis dünyada ariyorsunuz.
  Hata 4: Kariyer gelisimi sürecini hiç kimseden ve hiçbir yardim almadan ilerletmeye çalisiyorsunuz.
  Hata 5: Kendi dogrularinizi uygulamak yerine ailenizin veya baskalarinin '-meli, -mali' larina uymaya çalisiyorsunuz. Belki de, ne istediginizi bilmeden ve arastirmadan dis faktörlerin katkilariyla kendinize bir yön seçmeye çalisiyorsunuz.
  Hata 6: Para kazanmanin tek yolunun simdiye kadar yaptiginiz seyi yapmaya devam etmek oldugunu saniyorsunuz.
  Hata 7: Sadece ilanlari takip ediyor ve yöntemleri, girisimci pazarlama metodlarini göz ardi ediyorsunuz. Unutmamalisiniz ki; is arama sürecinize ne kadar çok insani katar, ne kadar çok baglanti kurarsaniz, hem aradiginiz pozisyona ulasmaniz o kadar kolay olur, hem de bakis açiniz o kadar genisler.
  Hata 8: Basarili olamadiginiz veya ilerleyemediginiz için kendinizi, baskalarini, geçmis olaylari veya durumlari suçluyorsunuz. Bu yüzden de kendinizi bir kurban gibi görüp hayatinizin sorumlulugunu üzerinize almiyorsunuz.
  Hata 9: Kendinize güveniniz eksik oldgu için veya ne istediginizden emin olmadiginiz için harakete geçmiyorsunuz.
  Hata 10: Sadece ne yapacaginiza karar vermis oldugunuz için bundan vazgeçemeyeceginizi ya da degistiremeyeceginizi düsünüyorsunuz.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kariyer planlama nasil yapilmalidir?

  Reklam  kariyer planlanması yapmak için öncelikle kendinize bir hedef koymanız gerekmektedir. bu hedefler kendinizi iyi tanıyarak yapmak istediğiniz şeye karar verirken yeteneğinize ve kabiliyetinize göre olmalıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi