Lider olunur mu dogulur mu?

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden Lider olunur mu dogulur mu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Lider olunur mu dogulur mu?

  Reklam  Lider olunur mu dogulur mu?

  Forum Alev
  Lider olunur mu dogulur mu?


  Yöneticilik ve liderlik bazen esanlamli kullanilsa da aslinda birbirinden farkli ama tamamlayici kavramlar. Isletmelerde yönetici bir isi veya projeyi yöneten ve kumanda eden kisidir. Liderlikte ise kisilerarasi iliskiler önemlidir. Yöneticilik planlama, gelistirme ve organizasyon demektir.

  Günümüz toplumunda liderlik özellikleri ve yöneticilik yetkinlikleri kurumlarda olmazsa olmaz sartlardan biridir.
  Ancak liderligin hiçbir zaman, hiçbir alanda kolay oldugu söylenemez. Bir sey açik ve kesindir ki: liderlik kuralcilik veya despotluk degildir. Bir liderin rolü yol gösterme, ilham verme, iletisim kurma, güven kurma ve hedefleri basarmak için yönlendirmedir.
  Birçok yönetici ayni zamanda lider oldugunu zanneder. Ancak bu her zaman geçerli degildir. Bir yönetici bir hedefin tamamlanmasi için otoritesini kullanmadan takimi ikna edebiliyorsa liderlik özelligi gösteriyor demektir. Bir lider yönetici olabilir ama bir yönetici her zaman liderlik özelligi tasimayabilir.

  Bir takimin çalismasindan sorumlu olmak, sizi otomatik olarak bir lider yapmaz. Insanlar liderlerini kisisel duygularini ve öznel degerlendirmelerini temel alip içlerinden gelerek seçerler. Insanlar bir liderde fiziksel görünüs, sosyal ve kisisel özellikler gibi bazi temel özellikler arar. Arastirmalar, uzun boylu ve iyi görünüslü erkeklerin karizmatik liderler olduklarini gösteriyor. Egitim büyük önem tasir ancak karizma, çekicilik, itibar ve nezaket gibi kisisel özellikler kadar önemli degildir. Liderler, kendine güveni olan ve çalisanlarini dinleme özelligine sahip kisiler olmalidir. Fiziksel görünüs elbette degistirilemez ama uygun kiyafet seçimiyle iyilestirilebilir, diger davranislar da egitimle gelistirilebilir.


  Liderlik egitimi gerçekten gerekli mi?

  Amerikali gazeteci ve halkla iliskiler danismani Mihaela Lica'ya göre cevap evet çünkü ona göre lider olunur, lider dogulmaz. Dogustan lider gibi bir tanimlama mümkün degildir. Bu sadece diger insanlari kolay etkileyebilen kisiler için kullanilan bir tanimlamadir. Herkes baskalarina yol gösterecek özelliklere zaten sahiptir ve lider olmak o kadar da zor degildir. Bu hedefi basarmak için egitim ve ögrenme birlikte ilerlemelidir.

  Bir lider neler ögrenmelidir? Bir mesajin etkili ve kesin bir sekilde ulasmasi basarili bir lider olmanin hayati parçasindan biridir. Iyi bir konusmaci olmak yeterli degildir. Anlama, vücut dilini kullanma, dinleme ve yazma gibi faktörler, iyi bir iletisimin can damarini olusturur.

  Iyi bir lider, bir mesaj iletirken baska insanlarin yarattigi engelleri asmayi ögrenmelidir. Bunun için üç basit kural vardir: zihninizi arindirin, mesajinizi basit bir dille iletin ve mesajinizin anlasildigindan emin olun.

  Kültürel farkliliklar bazen verimli iletisim kurmayi zorlastirabilir. Ülkeden ülaaae bile dogru iletisim kurma tanimi degisebilir. Almanlar ve Kuzey Avrupalilar Latin ülkelerine göre jestlerinde daha çekimser olurken, Amerikalilar ve Avustralyalilar ne düsünüyorlarsa onu söylerler. “Kendin ol” yaklasimi bu ülkelerde ise yarayabilir, dogruyu söylemek en iyi pazarlama yaklasimidir. Dürüst ama nazik olmak geçerli bir yaklasimdir. Ama her kosulda baskalarini taklit etmekten kaçinmali, baskasi gibi olmamalisiniz.

  Su sözü simdiye kadar pek çok kez duymussunuzdur: “Ilk intiba çok önemlidir”. Is hayatinda bu çok kereler kanitlanmis bir teoridir. Bir görüsmenin ilk 5 saniyesi sonraki 10 dakikadan daha önemlidir. Kusursuz bir görünüs resmi olmasa bile her zaman iyi bir etki birakir. Kiyafetlerde renk uyumu, uygun ayakkabilar ve elbiseler, düzgün bir saç kesimi, parfümünüzde asiriya kaçmamak, size hatasiz bir dis görünüs kazandiracaktir.

  Liderlik egitimiyle ilgili elbette bir makaleye sigamayacak kadar unsur vardir. Verimli bir iletisimin sirlarini ögrenmekten jest ve mimikleri anlayip kullanmaya; iyi bir dinleyici olmaktan önyargilari asmaya; verimli okumayi ögrenmekten not alma ve hafizayi güçlendirmeye, telefonla konusmaktan mektup yazmaya kadar gelistirilebilecek pek çok unsur vardir.

  Çünkü günümüz toplumu sürekli degisiyor, modern yöneticiler ve liderlerin de bu çerçevede yeteneklerini sürekli gelistirmeli ve organizasyonlari için hayati önem tasiyan bilgi birikimini kazanmasi gerekiyor.

  Douglas McGregor, The Human Side of Enterprise-Sirketlerin Insan Yönü adli kitabinda Teori X, ve Teori Y isimli iki davranissal teoriden bahsediyor.

  Teori X, kontrol ederek yönetmeyi temsil ediyor. Freud'a göre insanlar dogal olarak tembeldir ve verimli çalismalari için kontrol edilmeleri ve cezalandirilmalari gerekir. Bazi yöneticiler bu söylemin dogru olduguna inanir. Ancak modern dünyada bu yaklasimlar sizi hiçbir yere götürmez. Bu yaklasima sahip yöneticilerin çalisanlari bikkinlik yasar, isyerinde rahat olamaz, içine kapanik bir ruh haline girer, istedikleri için degil aksi taktirde karsilasacaklari problemlerden çekindikleri için çalisirlar. Yöneticiler bu yaklasimin pesinden gittikleri taktirde, çalisanlarin gerçek potansiyelleri açiga çikmayacaktir.

  McGregor'un Y Teori'si ise insan iliskilerine ve iletisime önem verir. Ahenkli bir çalisma ortami yaratan yöneticiler çalisanlarini motive eder. Bu yaklasima göre mutlu bir takim, bikkin ve korkak bir takima göre hedefleri daha hizli ve ustaca basarabilir. Teori Y, uygulayicilarina kendine güven kazandirir, çalisanlarini dinlemeyi ve onlarin yaraticiliklarini ödüllendirip desteklemeyi ögretir. Kisinin ve sirketin hedefleri ortak bir noktada birlestirilebilir. Bu modern toplumlarin önünü açacak bir düsüncedir. Insanlar saygi duymak ve degerli olmak isterler.

  Motivasyon ama niçin?

  Iyi bir lider çalisanlarini bir birey olarak görmelidir, bu çalismalarinin karsiligini da çok geçmeden alacaktir. Çalisanlarinizin basarilari karsisinda tesekkür etmeyi unutmayin. Bu onlari motive edecektir, onlarin sayginligini kazanmaniz yolunda ileri bir adimdir.

  Motivasyon insan dogasini anlamak demektir. Motivasyon bir sirketin varliginda ve basarisinda zaruri bir faktördür ve ögrenilmesi sart olan bir yetenektir. Paranin en iyi motivasyon araci oldugu söylentilerini unutun. Günümüzde en önemli motivasyon araci is güvenligidir. Maddi bir ödüllendirme karsisinda çalisanlar elbette olumlu tepki verecektir ama islerini, sirketlerini veya yöneticilerini sevmiyorlarsa yapabileceklerinin en iyisini yapmiyorlar demektir.


 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Lider olunur mu dogulur mu?

  Reklam  yeteneğiniz ve kabiliyetini var ise lider olabilirsiniz. öncelikle kendinizi yetiştirmeniz gerekmektedir. acık ve net olmalısınız. ne istediğinizi bilmelisiniz. zorluklar karşısında nasıl başa çıkacağını bilmelidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi