Mutluluğun Şükürle Bağlantısı

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden Mutluluğun Şükürle Bağlantısı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  >>myworld<<
  Usta Üye
  Reklam

  Mutluluğun Şükürle Bağlantısı

  Reklam  Mutluluğun Şükürle Bağlantısı

  Forum Alev
  Mutluluğu elde etmek küçük şeylere şükretmekten başlıyor. Fakat maddeye önem verdikçe şükran duygusu da göz ardı ediliyor.
  Uzun ve mutlu yaşamak istiyorsanız önce şükretmeye bakın. Psikologlar şükretmenin mutluluğu arttırdığını ve yaşamı uzattığını söylüyor. Fakat şükrü arttırmanın da bir şartı var: maddeci taraflarınızı ve eşya tutkunluğunuzu da azaltmak.

  İnsanların nasıl daha mutlu olabileceği konusunda çalışmalar yapan pozitif psikoloji uzmanlarının bulgularına göre mutluluğu sağlayacak en önemli unsur “şükür.” Psikologlar şükrün günlük hayat içinde çok fazla gözardı edilen ve unutulan bir duygu olduğunu söylüyorlar; bunu da eşya ve maddeye verilen önemin artmasına bağlıyorlar.

  2007 yılında Social Psychology dergisinde bu konuyla ilgili bir çalışma yayınlandı. Lewiston'da Lewis-Clark State Üniversitesinden Rhett Diessner tarafından yürütülen bu araştırmada 206 üniversite öğrencisine şükür ve maddeye verilen önem arasındaki ilişkiyi bulmak için iki farklı test yapıldı. Maddecilik testinde öğrencilere bir kişiye evinin büyük olmasından dolayı ne kadar hayranlık duydukları soruldu. Şükür testinde yemek gibi basit zevklerden aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte olmaktan ne kadar memnun oldukları soruldu. Öğrenciler aynı zamanda genel refah duyguları için de puanlama yaptılar.

  Testler yüzde 99.9 oranında bir kesinlikle şu sonucu ortaya çıkardı: Şükür testinde yüksek puan verenler maddecilik testinde düşük puan vermişlerdi.

  Diessner bu sonucu şöyle özetliyor: “Bir kişi ne kadar çok şükrediyorsa o kişinin maddeciliği de o kadar az olacaktır. Aynı şekilde eşyaya çok fazla önem veren kişi de o kadar az şükrediyordur. ”

  Psikoloji dergisinin 2008 tarihli sayısında ise Diessner'ın bir başka çalışması yayınlandı. 122 üniversite öğrencisiyle yapılan çalışmanın sonucunda hayattaki güzellikleri daha çok takdir edenler daha çok şükrettiklerini belirttiler. Bu çalışmada Diessner şükredecek hiçbirşeyi olmadığını söyleyen ve bundan şikâyet edenlerin hayatındaki güzellikleri görmediğini söylüyor.

  Bu çalışmalar sonunda Diessner'in bir önerisi var:

  Elinizdeki şeye şükredin ve etrafınızda gördüklerinizin kıymetini bilin.

  Konuyla ilgili bir başka çalışma ise Robert A. Emmons'a ait. Emmons How the New Science of Gratitude Can Make You Happier (Yeni Şükran Bilimi Sizi Nasıl Mutlu Edebilir?) başlıklı kitabında uzun ömrün sırrının % 75 oranında psikolojik ve davranışsal faktörlere bağlı olduğunu söylüyor. Yazar özellikle olumlu düşünen insanlarda kalp rahatsızlıklarına bağlı ölüm oranının olumsuz düşünenlere göre % 23 daha düşük olduğunu belirtiyor.

  Pozitif psikoloji uzmanlarının araştırmalarına göre şükreden kişiler genelde iyimserliği kişisel memnuniyeti ve enerjiyi barındıran daha yüksek pozitif duygulara sahip oluyorlar. Şükran içinde olmak kişiye daha yüksek enerji sağlıyor kişisel amaçlarına ulaşmasını da kolaylaştırıyor.

  Uzmanlar şükran içinde olan insanların daha sağlıklı olduklarını ve daha iyi sosyal ilişkiler kurduklarını belirtiyorlar. Bu kişiler yaşadıkları zorluklara karşı da şükretmeyenlere oranla daha az depresyon ve strese maruz kalıyorlar.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Mutluluğun Şükürle Bağlantısı

  Reklam  Şükretmek dinimizin gereklerindendir.Kanaat etmek şükretmek hem isyan etmemizi önler hemde bizi mutlu eder.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi