Ne Yapsam Olmuyor !

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Ne Yapsam Olmuyor ! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Neqative
  Üye
  Reklam

  Ne Yapsam Olmuyor !

  Reklam  Ne Yapsam Olmuyor !

  Forum Alev
  “Çok istiyorum ama olmuyor” dedi delikanlı. “Ne yapsam olmuyor. İnanınız, elimden geleni yaptığım hâlde olmuyor.”

  “Sen istemek nedir hiç bilmiyorsun ki!” diye cevap verdi yaşlı adam, hafifçe sesini kısarak. “Gerçekten isteseydin olurdu.
  Evet, hiç boşuna yorma kendini! İsteseydin, eğer gerçekten isteseydin, olmak istediğin, olmasını istediğin olurdu. Olmadığına göre sen henüz istememişsin demektir.”

  “İstemek, birşeyin olmasını istemek, gerçekten istemek nedir o hâlde?” diye saf saf sordu genç.
  Ve suâlinin cevabı hemen geldi:
  “İstemek, olmayı istediğin, olmasını istediğin şey için ölmeyi göze almak, ölecek kadar istemek, hatta olmak için, olması için ölmek demek.”

  “İsteseydin, eğer gerçekten isteseydin, olmak istediğin, olmasını istediğin olurdu. Olmadığına göre sen henüz istememişsin demektir.”
  İsteseydin eğer, isteğinin şiddetinden, istemenin muhabbetinden yer yarılır, gök parçalanır, ma'dum mevcud'a, adem vücûd'a inkilâb ederdi. İsteseydin eğer, günahların yok olurdu. Bir kere isteseydin, evet bir kere gerçekten isteseydin olan olurdu; olacak olan olurdu. İsteseydin olmaz bile olurdu...

  Sen hiç istemedin ki dostum!
  İstemek nedir bilmedin ki! Hiç tutulmadın sen! Tutkuların için ölmedin ki! İsteseydin ölürdün, ölseydin olurdun! Sen hiç olmadın ki! Evet, olmadın, çünkü sen hiç ölmedin! Ölecek kadar istemedin, ölümün pahasına istemedin, ölümüne istemedin! İsteseydin ölürdün. Ölseydin olurdun. Ne öldün ne oldun.
  :
  Çünkü sen istemedin. İsteğini, istediğini aslında dile bile getirmedin. Öyle ya, bir kere dile getirseydin, olurdun. Bir kez adam gibi aklından geçirseydin hemen orada olmuş ve ölmüş idin.
  Sen hiç istemedin ki dostum! İstemesini bilmedin. İstemek nedir bilmedin. Çünkü sen ol deyince olduranı hiç tanımadın.
  Alıntıdır...
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Ne Yapsam Olmuyor !

  Reklam  doğrudur istemediğimiz hep arzularız ama dil dönmez istemeyiz geliş gayemiz budur istemek dua etmek ama bu bir kültür meselesidir dini öğretenler duayı hep atlarlar sanki+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi