Kavanozdaki Taşlar

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Kavanozdaki Taşlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  misafirr
  Yeni Üye
  Reklam

  Kavanozdaki Taşlar

  Reklam  Kavanozdaki Taşlar

  Forum Alev
  Kavanozdaki Taşlar


  Hoca, bir elinde büyük bir cam kavanoz, öbür elinde bir torba ile sınıfa girdi. Kavanozu masasına bir tarafına özenle yerleştirdi. Torbayı da masanın öbür tarafına koyduktan sonra öğrencilerine döndü:

  "Her işi zamanında, sırasıyla ve özenli bir disiplin içinde yapmak, başarının ilk şartıdır, çocuklar" diye konuşmaya başladı, "şimdi bunu ispatlayan küçük bir deney yapacağız,"

  Torbadan çıkardığı iri taşları kavanoza yerleştirmeye başladı. Az sonra koca kavanoz, ağzına kadar iri taşlarla dolmuştu. Hoca, sınıfa sordu:

  "Kavanoz doldu mu, çocuklar?" Bir ağızdan cevap verdiler: "Eveeet!"

  Hoca gülümsedi. Elini torbaya soktu. Avuçladığı küçük çakıl taşlarını kavanoza döktü. Kavanozu şöyle bir salladı. Küçük çakıl taşları, büyük taşların arasına yerleşti. Hoca aynı işlemi birkaç kere tekrarladı. Her defasında kavanozu salladı. Küçük taşları her sallamada iri taşların arasına girdi. Hoca tekrar sınıfa döndü:

  "Kavanoz doldu mu, çocuklar?"

  Bu oyun her zaman eğlence arayan gencecik öğrencilerin çok hoşuna gitmişti. Daha yüksek sesle bağırdılar:

  "Dolduuu!"

  "Bence daha dolmadı" diye başını salladı, Hoca, "daha var/'

  Bu defa iki avucunu birleştirip torbaya soktu. Çıkardığı kumu kavanoza ekledi. Salladı. Sonra tekrar daldırdı avuçlarını torbaya, yine kum çıkardı, kavanoza koydu, yine salladı. İnce kum kalın taşların ve ince çakılların arasına girdi, kayboldu. Hoca bir kavanozu göstererek sordu:

  "Artık iyice doldu mu, kavanoz?" "Eveeet, dolduuuu!"

  "Sanmam" dedi, Hoca, "ama bakalım, dolmuş mu?"

  Masanın ortasındaki dolu sürahiyi aldı. Bütün suyu kavanoza boca etti. Tekrar sınıfa döndü ve bir komutan edasıyla konuştu:

  "İşte şimdi kavanoz doldu. Peki bundan ne gibi dersler çıkardınız?"

  Öğrencilerden biri atıldı:

  "Bence bu deneyle bize demek istiyorsunuz ki, işiniz ne kadar yoğun olursa olsun, hayatınızı iyi plânlarsanız, yeni işlere yer bulabilirsiniz."

  "Bu çok doğru" dedi, Hoca, Şimdi hepiniz"ama benim bu deneyle size asıl söylemek istediğim şu ki, eğer büyük taş parçalarını baştan kavanoza koymazsanız, daha sonra asla koyamazsınız. Şimdi hepinize soruyorum. Hayatınızdaki büyük taş parçaları hangileri? Onları bulup öncelikle kavanoza yerleştiriyor musunuz? Yoksa kavanozu kumla ve suyla doldurup büyük taşları dışarda mı bırakıyorsunuz? Böyle yapanın beyni boştur." 2. 2
  Sena
  Bayan Üye

  Cevap: Kavanozdaki Taşlar

  Reklam  Hayata dair dersler, çok mantıklı asılında aklımızı luzumsuz şeylerle meşgul etmemeliyiz oysa okadar öneli şeyler varki, hayat çok kısa geri dönüp baktığımızda ne biriktirdiğimizi görmemiz lazım+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi