Ebu Hanefi ve Ateist

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Ebu Hanefi ve Ateist ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ORKUN
  Usta Üye
  Reklam

  Ebu Hanefi ve Ateist

  Reklam  Ebu Hanefi ve Ateist

  Forum Alev
  İmamı azam Ebu Hanefi Hazretleri bir ateist ile tartışacak, bir camide. İmamı azam zamanında camiye gelememiş.Ateist devamlı aleyhinde konuşuyor.Ebu Hanefi Hazretleri belki iki saat sonra, belki üç saat sonra kan ter içinde camiye ulaşır. Ebu Hanefi Hazretleri’ne inanmayan kişi veryansın etmiş:
  -Benden korktuğun için gelemedin değil mi? demiş. Benim yüzüme karşı çıkamazsın vs. vs...
  O da demiş ki:
  -Hayır, hiçbirisi değil. Köprüye ulaştığım zaman baktım ki, köprüyü seller götürmüş. Bu sebeple geciktim. Ama çok enteresan bir olay cereyan etti. Karşıdaki ormandaki ağaçlar, görünmeyen baltalarla kesildi, bu görünmeyen baltalar keresteleri oluşturdu. Görünmeyen çekiçler, keserler bir tane köprü inşa etti. Ben de geldim.
  Diğeri gülmüş:
  -Yahu bu söylediğine çocuklar bile inanmaz. Kimi inandırabilirsin?Kendi kendine oluşan bir köprünün yapılabildiğine, kimi inandırabilirsin? Ebu Hanefi Hazretleri demiş ki:
  -Bak, yakalandın. Bir köprünün bile kendi kendine yapılmasının mümkün olmadığını söylüyorsun. Öyle değil mi? Ama sen bütün kâinatın hiç kimse tarafından inşa edilmeden kendi kendine oluştuğunu iddia ediyorsun. Allah yoksa, kim yaptı onları? Bana verdiğin cevap demiş “kendi kendine oluştu.” Sen bir köprünün bile kendi kendine oluştuğuna inanmayan birisi olarak, akıl sahibi birisi olarak, sen kendinin de dahil olduğu koskoca kâinat sisteminin kendi kendine oluşmasına nasıl inanıyorsun?
  Süklüm püklüm oradan ayrılmış, bir daha da gören olmamış o adamı.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ebu Hanefi ve Ateist

  Reklam  Ebu Hanefi ve Ateist in bu hikayesi toplumumuzda çok bulunan teknoloji bilim mahkumu ateistlere söylecek hikayelerden biridir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi