Genç Komutan Üsame

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Genç Komutan Üsame ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Genç Komutan Üsame

  Reklam  Genç Komutan Üsame

  Forum Alev
  Sevgili çocuklar, “Mutluluk Çağı”nın, mutlu çocuklarından biri de, sevgili Peygamberimizin evlat edindiği Zeyd’in, Üsâme isimli oğluymuş.


  Üsâme de, Peygamber Efendimize yakın olma şerefine ulaşan şanslı ve mutlu çocuklardan biriymiş. Hasan ile aralarında yaş farkı olmasına rağmen, beraberce oynarlar, Peygamberimiz tarafından beraberce sevilirlermiş. Üsâme, Peygamber Efendimizin, onlara karşı sevgi dolu davranışını şöyle anlatıyor:

  “Peygamberimiz beni bir dizine, torunu Hasan’ı da diğer dizine oturtur, sonra bizi bağrına basarak kucaklardı. Bizi öptükten sonra şöyle dua ederdi: “Rabbim! Ben bunları çok seviyorum. Bunlara karşı çok merhametliyim. Sen de onlara merhamet eyle…”
  Üsâme için Peygamber Efendimiz, “Üsâme en sevdiğim insandır” iltifatında bulunmuş. Bundan dolayı Ashâb-ı Kirâm, ona “Peygamberin sevdiği” anlamına gelen “Mahbûb-i Resûl” diye hitap ederlermiş…
  Peygamberimizin Üsâme’ye bir tavsiyesi var ki, bu oldukça önemli, sevgili çocuklar… Bakın ne buyuruyor sevgili Peygamberimiz: “Üsâme! Senin sorumluluğunda olan hayvanlar konusunda aman dikkatli ol! Yoksa kıyamet günü onlar tarafından Allah’a şikayet edilirsin.”
  Demek ki sevgili çocuklar, bizim sorumluluğumuzda olan hayvanlardan, mutlaka Allah bizi hesaba çekecektir. O halde, özellikle evcil hayvanlara karşı davranışlarımızda dikkatli olmalıyız. Onların bakımlarına ve beslenmelerine de özen göstermeliyiz.
  Üsâme’nin de Peygamberimizle birçok hatırası varmış. Hiç unutamadığı bir anısını şöyle anlatıyor: “Veda Haccı’nda, Arafat’tan Müzdelife’ye inerken Peygamber Efendimiz, Kusva isimli devesine binmişti. Devenin üstünde, Peygamberimizin arkasında kim vardı biliyor musunuz: Ben!..”
  Sevgili Peygamberimiz, hakkında dualar ederek, böylesi iltifatlarda bulunduğu Üsâme’yi, üstün nitelikli bir insan olarak yetiştirmişti. Sonunda onu, daha onsekiz yaşında iken, Hazreti Ebu Bekir ve Hazreti Ömer gibi önemli isimlerin bulunduğu orduya komutan tayin etmişti.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Genç Komutan Üsame

  Reklam  Üsame, hazretin Zeyd'n oğludur. Peygamber efendimizin yanında büyümüş ve ondan eğitim almıştır. Örnek ahlakı ve savaşlardaki başarısı ile tanınan bir komutandır.+ Yorum Gönder
peygamberimizin en genç komutan
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi