Gökten inen taş (Kabenin Yapımı ve hakem olayı)

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Gökten inen taş (Kabenin Yapımı ve hakem olayı) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  yolt01
  Yeni Üye
  Reklam

  Gökten inen taş (Kabenin Yapımı ve hakem olayı)

  Reklam  Gökten inen taş (Kabenin Yapımı ve hakem olayı)

  Forum Alev
  selam arkadaşalr ve değerli müslümanlar artik din konularinda bende sizlerle olcağim öncce kendimi tanitip sonra metinimize bakalim.

  ben yolt 12 yasindayim 7 ye gdiyorum ve her önemli namazi kaçirmiorum benimki din sevgisi yani fazla diil .

  gökten inildiği sinina bir tas varmiş .Tüm aşiretler toplanmiş o taşi kimin kaldiracan karar vermek için herkes kendi aşiretini düşünür ya nese ordan biri bağirmiş benim aşiretim daha güçlü ve bende onun lideriyim die ötekide öle bağirmiş ve kiliçlar çekilmiş. biri ordan bağirarak '' durun ! muhammed (s.a.v) hakemline bas vuralim dmeiş o yil sevgili peygaberimiz peygaber dilmiş.hz.muhammed elinde bir perdeyle gelir ve taşi içine katar ve 4 aşiretinde reislerini çağirir ve her biri o perdeyin ucunu tutar ve konu çözülür.

  yanişlairm için özür dileirm +rpleirnize bkeliyorum;) 2. 2
  mumsema
  Özel Üye

  --->: gökten inen taş

  Reklam  yolto01 teşekkür ederiz:) +repler hesabında:) birde benden oku bu olayı:)

  _____________________

  Kabenin Yapımı ve hakem olayı

  Bir Kadın, Kabe Hareminde buhurdanlıkta Öd ağacı yaktığı sırada , buhurdanlıktan sıçrayan bir kıvılcımdan Kâbenin kat kat olan örtüsü tutuşup tamamı ile yanmış, bu yüzden duvarlar da her taraftan gevşeyip çatlamış bulunuyordu. Zaman, zaman sahilden gelen sel baskınları ilede Kâbenin tabanı ve duvarları da iyice yıkılacak duruma gelmişti.
  Bunun icin,Kureysliler Kabenin duvarlarını onarıp sağlamlaştırmak ve üzerinede,tavan çatmak istiyorlar,fakat, yıkmağa kalkarlarsa azaba ugrayabileceklerinden korkuyorlar,aralarinda meşvere ediyorlardı.
  Am bu sırada Rum tüccarlarından birisine Ait olan inşaat malzemesi yüklü bir gemi Cüdde sahillerinde parcalandi,bunu fırsat bilen Kureyşliler aralarında yardımlaşarak bu batan gemiden Kabe inşaası için gerekli malzemeleri almış oldular.Ve Kâbenin inşaatına başladılar.
  Hacerül Esved taşı yerine konulacağı zaman kabileler ,birbirleriyle anlaşamadılar. Hatta işi okadar ilerlettiler ki aralarında kavga yapmaya çok az bir zaman kaldı. Kureyşiler, Bu iş üzerinde, dört veya beş gece durdular. Sonra Kureyşin yaşlılarından Ebu Ümeyye b. Mugire bir teklifte bulundu;
  Teklifine göre ,mescidin kapısından giren ilk kişi bu taşı koymak için hakem olacaktı. Bütün kavmin uluları bu teklifi kabul ettiler.
  Tam bu sırada peygamberimiz içeri girdi, bütün kureyşliler el çırparak El-Emin`in hakemligine razıyız dediler.
  Peygamberimiz de hakemlik yaparken bütün kabilelerden birer kişi alarak Hacerul Esved-i bir beze koydurdu,ve onu konulacak yere getirttikten sonra besmele çekerek kendi elleriyle Hacerul-Esvedi yerine koymuş oldu.:)
 3. 3
  yolt01
  Yeni Üye
  tmm abi ama bize sınıf hocamiz böyle anlatti doğrusu için saol abi 4. 4
  Ziyaretçi
  bune yahu öyle birşey var ama bunu kimse görmemiştir

+ Yorum Gönder
gökten inen taş
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi