Duâ Ederek Kurtulan Üç Kişinin İbretli Kıssası

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Duâ Ederek Kurtulan Üç Kişinin İbretli Kıssası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  muratsonkaya
  Üye
  Reklam

  Duâ Ederek Kurtulan Üç Kişinin İbretli Kıssası

  Reklam  Duâ Ederek Kurtulan Üç Kişinin İbretli Kıssası

  Forum Alev
  Peygamberimizin Anlatımıyla Duâ Ederek Kurtulan Üç Kişinin İbretli Kıssası


  Ebû Abdurrahman Abdullah İbni Ömer İbni'l-Hattâb radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre, Rasûlüllah sallallahu aleyhi ve sellem'in şöyle buyurduğunu işittim demiştir:
  "Sizden önceki ümmetlerden üç kişilik bir grup yolculuğa koyulup, akşam olunca da, uyumak için bir mağaraya girdiler. Ansızın dağdan yuvarlanan bir kaya onların üzerine mağaranın ağzını kapattı. Bunun üzerine birbirlerine dediler ki:
  Muhakkak ki yaptığınız salih ameller ile Allah Teâla'ya duâ etmekten başka hiçbir şey sizi bu kaya*dan kurtaramaz.
  İçlerinden birisi:
  Ey Allahım! Benim çok yaşlı olan annemle babam vardı. Onlardan önce ne çoluk-çocuklarıma ve ne de hayvanlarıma bir şey yedirip içirmezdim, Birgün hayvanlara ağaçlık bir yer bulmak için evden uzaklaştım onlar uyumadan önce dönemedim. Akşam onları uyumuş halde buldum. Onları uyandırmayı ve onlar uyanmadan da ne çoluk-çocuklarıma ve ne de hayvanlarıma bir şey yedirip içirmeyi hoş görmedim.
  Şafak sökene kadar süt kabı elimde onların uyanmalarını bekledim. Çocuklar da ayaklarımın et rafında açlıktan ağlaşıyorlardı. Ve sonunda onlar da uyanıp sütlerini içtiler.
  Ey Allahım! Eğer ben bunu senin rızânı kazanmak için yaptıysam, bu kaya sebebi ile başımıza gelen sıkıntıyı kaldır! diye duâ etti. Kaya biraz açıldı; fakat mağaradan çıkmaya güç yetiremiyorlardı. Diğeri:
  Ey Allahım! Amcamın bir kızı vardı ki, ben onu herkesten çok seviyordum.Ona sahip olmak istedim. Fakat O benden yüz çevirdi. Tâki yıllardan bir yıl kıtlık olduğunda bana geldi. Kendisini bana teslim etmesi şartıyla ona yüzyirmi dinar verdim. O da kabul etti. Bu surette fırsat elverince dedi ki: Allah'tan kork! Haksız yere bana sahip olma, Onu herkesten çok sevdğim halde kendisinden vazgeçip uzaklaştım. Ona verdiğim altınları da geri almadım.
  Ey Allahım! Eğer ben bunu senin rızânı kazan*mak için yaptıysam, başımıza gelen bu sıkıntıyı kal*dır! diye duâ etti. Kaya biraz daha açıldı; fakat ma*ğaradan çıkmaya güç yetiremiyorlardı. Üçüncü adam da:
  Ey Allahım! Ben birçok işçi tutmuştum. Parasini almadan giden bir kişi dışında hepsinin ücretini vermiştim. Ücretini almadan giden kişinin parasını çalıştırdım. Bu paradan büyük bir servet meydana qeldi. Bir müddet sonra bu adam çıkageldi. Bana:
  Ey Allah'ın kulu! Ücretimi bana öde, dedi. Ben de ona:
  Şu develer, sığırlar, koyunlar ve kölelerden gördüklerin senin ücretindir, dedim. Adamcağız:
  Ey Allah'ın kulu! Benimle alay etme, deyince, seninle alay etmiyorum, diye cevap verdim. Bunun üzerine onlardan geride bir tek şey bırakmayarak hepsini alıp sürdü götürdü.

  Ey Allahım! Eğer ben bunu senin rızânı kazanmak için yaptıysam, başımıza gelen bu sıkıntıyı kaldır! diye duâ etti. Kaya tamamen açıldı.


  Onlar da çıkıp yollarına devam ettiler.
 2. 2
  dj_GeCe
  Üye

  --->: Duâ Ederek Kurtulan Üç Kişinin İbretli Kıssası

  Reklam  GeRCeKten cok güzeL ßiR KıSSa ...

  ßaZI şeYLeri ßizLere hatırLattıĞın için teşeKKürLer ...

  emeĞine saĞLık !!! 3. 3
  LaWaBoY
  Üye
  emegine saglık kardeş+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi