İnleyen kütük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden İnleyen kütük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  muamma.şair
  Bayan Üye
  Reklam

  İnleyen kütük

  Reklam  İnleyen kütük

  Forum Alev
  medine mescidinde,ilk yıllarda,hz.muhammed in(sav)kendisine yaslanarak hutbeleri okuduğubir hurma kütüğü bulunmaktadır.daha sonraları thtadan bir minber yapılırve kütük deyim yerindeyse emekli olur.
  yeni minberin kullanılacağı ilk cumadır.hz.muhammed(sav) yavaşca hutbesini okumaya çıkar...tan hutbeye başlayacağı andırki,ötede duran kütükten bir ses duyulur.inlemektedir kütük...ses gittkçe şiddetlenir,hutbeye başlanmaz...onun arkadaşlarının anlatımıyla kütük hamile bir devenin inlemesi gibidir.
  belliki kuru kütük bile onun ayrılığına dayanamamıştır.bunun üzerine o kütüğün yanına gelir-okşar teselli eder ve cennette dikilip sonsuza kadar mü münlerehurma verecek bir ağaç olacağını müjdeler.kütüğün inlemeleri yavaş yavaş azalır ve susar...
  en sevgilinin en çok sevenlerinden hasan-ı basri(ra)yıllar sonra bu olayı anlatırken:
  -ey müslümanlar kuru kütük bile allah elçisinin sevgisinden,hasretinden ağlayıp inliyor...YA SİZ İNSAN OLARAK NE YAPIYORSUNUZ. der.
  soru hala cvp beklemektedir 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: inleyen kütük

  Reklam  inleyen kütük bildide kımetini peygamberimizin o cansız kütük bir yılan bir güvercin bir örümcek bildide kıymetini bizler bilemedik peygamberimizin kıymetini+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi