Kitap Özetleri - 1

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Kültür-Sanat ve Kitap - Dergi Tanıtımları Bölümünden Kitap Özetleri - 1 ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 13
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  --->: Kitap Özetleri

  Reklam  KİTABIN ADI : MEZARINDAN KALKAN ŞEHİT

  KİTABIN YAZARI : HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR

  YAYIN EVİ VE ADRESİ :ÖZGÜRYAYINLARI,Ankara

  BASIM YILI :AĞUSTOS-1995


  1.KİTABIN KONUSU :ŞEVKİ ADINDAKİ YAZARIN BİR ARKADAŞININ ÇİFTLİĞİNDE KALMASI VE ORADA ONUN BAŞINDAN GEÇEN OLAYLAR

  2. KİTABIN ÖZETİ : Şevki istanbul sokaklarında gezerkan Kadri adında eski bir arkadaşına rastlar. Beraber muhabbete tutuşurlar. Arkadaşı artık şehir hayatından uzaklaşmış ve kendine köyde bir çiftlik kurarak köylü hayatı yaşamaktadır. Şevki’yi kendi ile beraber bir kaç hafta çiftlikte kalması için zorlar ve Şevki de onu kıramaz.
  Çiftliğe gelişinin ilk akşamı dolaşmaya çıkar. Dolaşırken kulagına müzik ve bir kadın sesi onu etkiler. Zamanın nasıl geçtiğini anlamaz. Eve döndüğünde
  Herkes onu arıyordur. Başından geçenleri anlatınca evdekiler müziği dinlediği evin cinli bir ev oldoğunu söylerler. Bu konu onu çok metraklandırmış ve heyecanlandırmıştır. Bu konu üzerine gider ve bir gün evi gözetlerken yakalanır. Evin bekar, güzel sesli, çok iyi piyano çalabilen hanımı olan Şahika ile tanışır. Daha sonra umulmadık bir şekilde ve akılalmaz bir durumda onunla evlenir. Gerçekte cinlerle ilgili olarak söylenilen olaylar Şahika’ nın bir süre önce şehit olan kardeşi etrafında dönmektedir. Şevki birgün kayın biraderi ve köpekleri panter ile büyükannesi ile buluşmaya gelen şehit olup tekrar dirildiği sanılan kardeşi kovalarlar. Ama onu mezerlığa gelince kaybederler. Komşu köylüler bu olaydan rahatsız olarak onları jandarmaya şikayet ederler ama Şevki yalan söylemek zorunda kalarak bu olaydan sıyrılır.
  Bir müddet sonra bir sonbahar akşamında avluda otururken panterin ortadan kybolduğunu anlarlar. Köpek bir vakit sonra gelir ve boynunda bir zarf asılıdır. Bu zarf bütün açıklamaktadır. Aslında gelen şehit olan kardeş değildir. Savaştığı ve öldüğü yerdeki kendisine beden ve ruh olarak çok benzeyen cephe arkadaşıdır. Amacı ise birbirlerine cephede verdikleri sözü yerine getirmektir. Birisi ölürse diğeri onun yerinr ailesini ziyarete gidecektir. Bu okunan mektupla herşey aydınlanır. Kişiler kaldıkları yerden hayatlarına devam ederler.
  3.KİTABIN ANA FİKRİ : İNSANLARIN GERÇEKTE OLMAYACAK ŞEYLERİ SANKİ OLUYORMUŞ GİBİ GÖSTERMESİ DOĞRU DEĞİLDİR. EĞER BU KONULAR ARAŞTIRILIRSA KOLAYCA ÇÜRÜTÜLECEKTİR.

  4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: Şevki maceracı bir yazar , Şahika etrafında olanlara hiç aldırmıyor, büyükanne delirmiş durumda, Kadri ise kendine seçtiği bu hayatı memnun ve mesut olarak sürdürüyor.

  5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER: Çok sürükleyici bir kitap . kişiler son derece seviyeli ve bilinçli olarak yaratılmış.

  6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:17 Agustos 1864 te İstanbul ‘un Ayaspaşa semtinde dogdu. Annesi küçük yaşta iken ölür. 1887 de ilk yazısı yayımlanır. Halk için yazan bir yazardır. Romanlarına gerçekçiliği ve dogallığı konu alır.

  ForumAlev --->: Kitap Özetleri

 2. 14
  Gönülce
  Özel Üye
  KİTABIN ADI : YILANLARIN ÖCÜ
  KİTABIN YAZARI : FAKİR BAYKURT
  YAYIN EVİ VE ADRESİ : REMZİ KİTABEVİ
  BASIM YILI : 1979

  Kitabın Konusu

  Kitap,yıllar önce bir köyde geçmiş toprak kavgasnı anlatır. Bu köyün yitik kahramanı Bayram ve onun haklı mücadelesi.

  Kitabın Özeti

  Bayram,köyünün doğru sözlü, bileği kuvvetli delikanlısıdır. Yıllarca bu köyde yaşamış,ömrünü bu topraklarda çalışmaya adamıştır. Az miktardaki toprağıyla geçinmeye,ürününün mahsülünü almak için uğraşır. Fakat birgün gelir köydeki arkadaşlarından birim olan Haceli,Bayram’ın evinin önündeki boş araziye ev yaptırmak ister. Bayram buna karşı çıkar. Köyün muhtarı bu boş arazinin satılmasına menfaati için,daha olaylar başlamadan önce karşı çıkmadığından,sürekli Haceli denilen o adama destek çıkmak zorunda kalır. İş öyle bir duruma varır ki muhtar Bayram’ı razı etmek için ayarladığı birkaç adamla dövdürtmek zorunda kalır. Buna rağmen Bayram hakkını savunur. Ve yanında her zaman ona destek çıkmış annesini bulur. Bu olaydan bir hafta sonra kaymakamın köye geleceği haberini duyan muhtar onu memnun etmek için bütün hazırlıkları yapar. Bayram’ın annesi haberi duyunca daha kaymakam gelmeden bir gün önce onun geleceği yolda,dövüldükten sonra sakat kalmış olan oğlunuda götürerek beklemeye başlar. Ve onu gördüğünde olup biten herşeyi anlatır. Kaymakam köye geldiğinde,köy muhtarı başta olmak üzere herkesi tersler. Bayram’ın evinin önüne ev yapılmaması için bir belge çıkartarak Bayram’a verir. Fakat,bu olayların şokunu üstümden atlatamayan Bayram’ın annesi delirir.

  Kitabın Ana Fikri

  İnsan sırlar içinde yaşar ve bunu farkedemez.Fakat,etrafındaki insanlara ilgi gösteren sosyal insanlar bunu keşfederler ve hayattan tat almaya başlarlar.ne şekilde olursa olsun insanların hakkını yememeliyiz. Çünkü eninde sonunda adalet yerini bulacaktır.

  Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

  Bayram : Delikanlı,mert,cesur,sözüne güvenbilir bir delikanlıdır.

  Haceli : Pısırık,toplumun arkasına sığınan,bencil bir kişilik yapısına sahiptir.

  Irazca Ana : Evladının sürekli yanında olan otoriter bir kişilik yapısındadır.

  Muhtar : Para düşkünü,sadece kendini düşünen bencil birisidir.

  Romanda geçen olaylar insanı etkileyen olaylardır. Muhtarın haksız olmasına karşın dayakla bir işi halledebileceğine inanması gerçekten toplum için derin bir yaradır.

  Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

  Kitap sade bir dille yazıldığı için anlaşılması kolay bir kitaptır.Olaylara yaklaşım tarzı diğer kitaplardan daha güzel ve daha farklıdır.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

  Yazar Hakkında Bilgi

  Fakir Baykurt 1929 doğumludur. Babası 1938,annesi 1978’de ölmüştür. Baykurt,ilkokulu Akçaköy’de bitirmiş, sonra Isparta’daki Gönen Köy Enstitüsü’ne girmiştir. Buradan 1948’de öğretmen çıkmıştır. 1959’da ortaokul öğretmeniyken MEB kararıyla,Yılanların Öcü adlı romanı bahane edilerek,öğretmenlikten uzaklaştırılmıştır. O,sanata şiirle başlamıştır. Yılanların Öcü adlı romanıyla da 1970’te TRT Roman Başarı Ödülü’nü,1971’de TDK Roman Armağanı’nı,Kara Ahmet Destanı ile 1978 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanmıştır. Sinemaya ve tiyatroya uyarlanan Yılanların Öcü, yabancı dillere de çevirilmiştir.
 3. 15
  Gönülce
  Özel Üye
  KİTABIN ADI : TOPRAK UYANIRSA
  KİTABIN YAZARI : ŞEVKET SÜREYYA AYDEMİR
  YAYIN EVİ VE ADRESİ : REMZİ KİTABEVİ \ İSTANBUL
  BASIM YILI : 1993

  Kitabın Konusu

  Bir öğretmenin emekli olduktan sonra başından geçen olayları;bir öğretmenin görevlerini,yapması gereken şeyleri anlatan bir kitaptır.

  Kitabın Özeti

  Olayın içinde geçen öğretmen,aslında emekli olmuş vurdumduymaz bir öğretmendir.Fakat emekli olduktan sonra zamanını bunca sene ne kadar boş şeyler içinde harcadığını anlar.Emekli olmadan önce kurduğu hayallerin hiçbiri gerçekleşmez.eğitim müdürü ile konuşmaya gider.eğitim müdürü ona bir köyde öğreymenlik yapabileceği müjdesini verir.gittiği köy tahmininden kötü çıkar.geri dönmek ister fakat bunu yapamaz.çünkü,oradaki insanları çok sevmiştir ve onlar için birşeyler yapmak ister.köyde ilk olarak ilgilendiği yer okuldur.daha sonra köyün başına dert olan bataklığı kurutur.bunları yaparkende başından birçok olay geçer.köyü çok iyi bir duruma getirir.öyle ki artık köye yabancılar gelmeye başlar.insanlar iş sahibi olurlar.öğretmen hayatının en verimli yıllarını burada geçirir.köyde köy odaları açılır,bir eğitim seferberliği başlar.köyde yıllardır yapılamayan nüfus sayımı bile yapılır.artık ekmeksizköy için yeni ufuklar açılmıştır.

  Kitabın Ana Fikri

  İnsan sırlar içinde yaşar ve bunu farkedemez.fakat etrafındaki insanlara ilgi gösteren sosyal insanlar bunu keşfederler ve hayattan tat almaya başlarlar.

  Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

  Ekmeksizköy Öğretmeni : Vatansever,sosyal,insanlarla çok iyi iletişim kurabilen bir insan.

  Hocaefendi : Kooperatifçiliğe merak sarmış,kendi yağında kavrulan bir insandır.

  Muhtar : Öğretmenin köye gelmesinden beri ona yardım eden,dürüst,vatansever bir insandır.

  Kitap Hakkındaki Görüşler

  Kitap sade bir dille yazıldığı için anlaşılması kolay bir kitaptır.Olaylara yaklaşım tarzı diğer kitaplardan daha güzel ve daha farklıdır.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

  Yazar Hakkında Bilgi

  Şevket Süreyya Aydemir eski bir öğretmendir.bu öğretmenlik görevi sırasında O,çalışmalarının niteliği ve başarısı üzerinde öyle bir takdir belgesine de mazhar olmuştur ki,bu belge,fani hayatında,her Türk’ün bir şeref tacı ve bir ülküsü sayılabilir.bu taktir,Gazi Mustafa Kemal’in,Şevket Süreyya’nın hem eğitim başarıları,hem de şahsiyeti üstündeki üstün ve pek eşi olmayan yazılı ifadeleridir.Tek Adam,Suyu Arayan Adam,Toprak Uyanırsa en önemli eserlerindendir.
 4. 16
  Gönülce
  Özel Üye
  KİTABIN ADI : AKŞAM GÜNEŞİ
  KİTABIN YAZARI : REŞAT NURİ GÜNTEKİN
  YAYIN EVİ VE ADRESİ : İNKİLAP YAYINEVİ ,CAĞALOĞLU/İSTANBUL
  BASIM YILI : 1982

  Kitabın Konusu

  Eser, hareketli bir hayattan sonra hasta olan bir adamın başından geçen olayları ve aşklarını anlatıyor.

  Kitabın Özeti

  Necati küçük yaşta annesini ve babasını kaybedene kadar ailesiyle birlikte Büyükada’da yaşar. Amcası onu İstanbul’a yanına alır ve büyütür. Amcasının iki kızı vardır. Necati orta okulu bitirdikten sonra askeri okula girer. Buradan mezun olduktan sonra amcasının yardımıyla Fransa’ya askeri akademiye girer. Fransa’da gönlünü epeyce eğlendirir. Buradan mezun olduktan sonra İstanbul’a döner. İstanbul’dan Şam’a tayini çıkar. Şam’da sıkıcı iki yıl geçirdikten sonra Bulgaristan’a tayini çıkar. Bu göreve gitmeden önce bir aylığına izin alır. Amcasının yanına gider. Burada amcasının büyük kızı, kocası ile sorunları yüzünden kendisini vurur ve felç olur. Kızıyla birlikte babasının yanına taşınırlar. Bu tatil sırasında Necati gönlünü komşu kızı Zehra’ya kaptırır ve kendisini beklemesini söyler.

  Necati Bulgaristan’a giderken bir Türk çetesi treni durdurur. Necati’nin subay olduğunu anlarlar ve çeteye dahil ederler. Bu Türk çetesi Rum çeteleri ile çatışmalara girerler. Bir çatışmada Necati ağır yaralanır ve yolunu kaybeder. Dört gün gibi bir süre terk edimiş değirmende kalır. Birisi onu bu yerde bulur ve bir hastahaneye götürür. Değirmende kalırken çok kan kaybeder ve yarası mikrop kapar. Doktorlar, Necati’ye bundan sonraki yaşamında heyecan yaşamamasını, eğer çok heyecanlanırsa öleceğini söyler. İyileştikten sonra hastahaneden ayrılır ve İstanbul’a amcasının yanına döner. İstanbul’a gidince durumu Zehra’ya açıklar ve ondan ayrılır. Necati’nin amcası görev sırasında ölmüştür ve yeni haberi olur. Nilgün, Necati ile ilgilenir ve ona bakar. Bir süre sonra Nilgün, Necati ile evlenir. Hastalığından dolayı düzenli bir hayat sürmek için babasından miras kalan Büyükada’daki çiftliğe yerleşir. Bir süre sonra Leyla çifliğe ziyarete gelir. Leyla büyümüş ve genç bir kız olmuştur. Necati ve Leyla çiftlikte gezerler, ata binerler, beraber dolaşırlar. Bu sırada birbirlerine bağlanırlar. Ve bir gün baloda Leyla ile dans ederken aşırı heyecanlanır ve ölür.

  Kitabın Ana fikri

  Hayat herzaman umduğumuz gibi gitmeyebilir, fakat değişikliklere kendimizi hazırlamalıyız.

  Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

  Necati : Gençliğini dolu dolu yaşamış, istegiği herşeyi yapmıştır. Geçirdiği hastalıktan dolayı eski hareketliliği kalmamıştır.

  Leyla : Sevecen, çok güzel bir kızdır. Gönlünü genç yaşta Necati’ye kaptırır.

  Nilgün : Yardımsever ve iyi kalpli bir kızdır. Necati’ye çoçukluğundan beri aşıktır, fakat bunu söyliyemez.

  Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

  Olaylar başlangışta akıcıdır, fakat sonlara doğru okuyucuyu fazla etkileyememiştir. Eserde yabancı tamlamalar kullanılmasına rağmaen, anlaşılır bir dille yazılmıştır.

  Yazar Hakkında Bilgi

  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ ni bitirdi (1912). Bursa’ da başladığı (1913) öğretmenlik hayatına çeşitli okullarda devam etti. Milli Eğitim müfettişi (1931), Çanakkale milletvekili (1933-43), Paris Kültür Ateşesi ve emekli (1954) oldu, kanser tedavisi için gittiği Londra’ da öldü. İstanbul’ da Karacaahmet Mezarlığı’nda gömülü.

  Romanları

  Gizli El(1922),Çalıkuşu(1922),Damga(1924),DudaktanKalbe( 1925),Akşam Güneşi (1926),Bir Kadın Düşmanı (1927),Yeşil Gece (1928),Acımak (1928),Yaprak Dökümü (1930),Kızılcık Dalları (1932),Gökyüzü (1935),Eski Hastalık (1938),AteşGecesi (1942),Değirmen (1944),Miskinler Tekkesi (1946),HarabelerinÇiçeği (1953),Kavak Yelleri (1950),Son Sığınak (1961),KanDavası (1955).

  Hikaye Kitapları

  Tanrı Misafiri (1927),Sönmüş Yıldızlar (1927),Leyla ile Mecnun (1928),Olağan İşler (1930).


 5. 17
  Gönülce
  Özel Üye
  Acımak - Reşat Nuri Güntekin


  1)KİTABIN KONUSU:

  Küçük yaşta gördüğü kötü muamelelerden dolayı acıma duygusu olmayan bir öğretmeni anlatıyor.


  2)KİTABIN ÖZETİ:
  Zehra adında bir öğretmen çok acımasız bir karaktere sahipti.Öğrencilerine her zaman kötü davranıyordu. Bir gün babasının öldüğünü duydu.Babasının evine gitti.Fakat hiçbir şekilde üzülmüyordu. Babasını yanına gitmeden başka bir odaya geçti. Odada bulunan sandıktan babasının hatıra defterini buldu.Bu hatıra defterini okudukça babasına haksızlık ettiğini anlamaya başladı.Acıma duygusu olmayan Zehra öğretmen babasının geçmişte bulunduğu duruma acımaya başlamıştı. Annesinin babasına karşı haksızlık yaptığını anladı.Büyük bir üzüntüyle odadan çıkarak babasının bulunduğu odaya gider. Ve onun yüzüne örtülü olan çarşafı kaldırarak onu öper. Daha sonra Zehra öğretmen okuluna geri döner ve bir süre sonra orada evlenir.


  3)KİTABIN ANA FİKRİ:

  Geçmişte yaşanan acı olaylar insan yaşamının diğer bölümlerinde sürekli etkili olur.

  4) KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN ÖZELLİKLERİ:

  Zehra Hanım : Acımak nedir bilmeyen dik başlı, çatık kaşlı, asabi bir insandır.
  Tevfik Bey : Zehra Hanım için elinden gelen herşeyi yapmak isteyen fedakar ve iyi bir insandır.
  Mürşit Efendi : Zehra Hanımın babası. İyiliklerden yana ve fedakâr bir insandır.
  Müşerref : Mürşit Efendinin karısı. Oldukça bencil ve para düşkünüdür.
  Feriha : Mürşit Efendinin kızıdır.Veremden öldü.
  Kayınvalide : Aşırı tutkuları olan ve bencil bir yaratılışa sahiptir.

  5) KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

  Kitap klasik bir Türk romanıdır; fakat bu romanda anlatılan olay oldukça akıcı ve gerçekçi dille anlatılmıştır. Dili sadedir, anlaşılması kolaydır ve tasvirler çok yerinde kullanılmıştır.


 6. 18
  By.Buraq
  Yeni Üye
  Çok Güzel Olmuşşş...

 7. 19
  Mirkan38
  Aktifleşmemiş Üye
  ya ablacığım bana 3 hikaye lasım acaba bulabilir misin ki??
  ömerin çocukluğunun özeti vatan yahut silitre bunun 2 sini 2 haftaya yetiştirmem lasım

 8. 20
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Türk kültürü içinde önemli bir yer alır. Döneminin hemen hemen bütün yenilik yanlısı ve ilerici gazetelerinde yazmıştır. Siyasal ve toplumsal sorunlardan edebiyat, sanat, dil ve kültür konularına dek çok çeşitli alanlarda yazdığı makalelerin sayısı 500 kadardır. Bunlarda düzyazıdaki üstün yeteneğini ortaya koyduğu ve çok etkili bir üslup yarattığı kabul edilir.


  ESERLERİ:
  Oyun: Vatan Yahut Silistire, 1873 (yeni harflerle, 1940); Zavallı Çocuk, 1873 (yeni harflerle, 1940); Akif Bey, 1874 (yeni harflerle, 1958); Celaleddin Harzemşah, 1885 (yeni harflerle, 1977); Kara Belâ, 1908. Roman: İntibah, 1876 (yeni harflerle, 1944); Cezmi, 1880 (yeni harflerle, 1963).Eleştiri: Tahrib-i Harâbât, 1885; Takip, 1885; Renan Müdafaanamesi, 1908 (yeni harflerle, 1962); İrfan Paşa'ya Mektup, 1887; Mukaddeme-i Celal, 1888. Tarihsel Yapıt: Devr-i İstila, 1871; Barika-i Zafer, 1872; Evrak-ı Perişan, 1872 (yeni harflerle, 1973); Kanije, 1874; Silistire Muhasarası, 1874 (yeni harflerle, 1946); Osmanlı Tarihi, (ö.s.), 1889 (yeni harflerle, 3 cilt, 1971-1974); Büyük İslam Tarihi, (ö.s.), 1975. Çeşitli: Rüya, 1893; Namık Kemal'in Mektupları, Ö.F. Akün (yay.), 1972.
  HAKKINDA YAZILANLAR

  1.Peçeye İsyan Namık Kemal'in Torununun Anıları (Unveiled) Selma Ekrem
  Anahtar Kitapları Yayınevi

  Uluslararası alanda tanınmakta olup bir çok eseri Fransızca, Almanca’ya tercüme edilmiştir.

  Namık Kemal’i vatan, millet, hürriyet, adalet gibi kavramlarla tanırız. Eserlerinde özellikle dönemin yönetim biçimini eleştiren bir hava sezilir. Vatan Yahut Silistre adlı tiyatro eserini yayımlaması onu yönetim tarafından da Vatan şairi olmasına vesile olacaktır. Tiyatro, roman ve şiir alanında bir çok eser yayınlayan Namık Kemal’in özellikle sosyal ve siyasal olaylarla da ilgilendiğini görüyoruz.

  İyi bir dil çevirmeni olarak bilinir. Eserlerinde vatan, millet, hürriyet, adalet, kahramanlık, yurt sevgisi ve İslam birliği düşüncesini başarıyla yansıtmış ve bu kavramlarla ilgi uyandırmıştır.

  Namık Kemal 1865’te Osmanlılar Cemiyeti adıyla ortaya çıkan İttifak-ı Hamiyet adlı gizli derneğe katıldı. Tasfir-i Efkar gazetesinde hükümeti eleştiren yazılar yazdı. Daha sonra Muhbir gazetesinde görev aldı. Sürgün dönemi sonrası İstanbul’da Sura-yi Devlet (Danıştay) üyesi oldu.

 9. 21
  Ziyaretçi

  Cevap: Kitap Özetleri - 1

  Reklam  teşekkür ederim
  kitabının başlıca karakterleri,ana fikri ve özeti

 10. 22
  Ziyaretçi
  teşekkür ederiim ödevime yardımcı oldu bu

 11. 23
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim size, diğer siteler de bulamadım acil lazımdı çok teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
1 sayfalık kitap özetleri,  3 sayfalık kitap özetleri,  1 sayfalık roman özetleri,  3 sayfalık hikaye özetleri,  3 sayfalık roman özetleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi