Kitap Özetleri - 1

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Kültür-Sanat ve Kitap - Dergi Tanıtımları Bölümünden Kitap Özetleri - 1 ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  Kitap Özetleri - 1

  Reklam  Kitap Özetleri - 1

  Forum Alev
  Kitabin Adi : Fareler Ve Insanlar
  Kitabin Yazari : John Steinbeck
  Yayin Evi Ve Adresi : Sosyal Yayinlar,babiali Caddesi,no:14 Cağaloğlu-istanbul
  Basim Yili : 2001


  1.kitabin Konusu :


  Birlikte Dolaşan Iki Gezici Toprak Işçisinin Bir çiftlikte Yaşadiklarini, Bağlilik Ve Dostluklarini Anlatmaktadir.

  2.kitabin özeti :


  George Ve Lennie, Amerika’ Da Yaşayan, çiftliklerde Yaşayan Toprak Işçileridir. Bu Kişiler Kendilerini Diğer Toprak Işçilerinden Farkli Görürler. çünkü Işçiler Kazandiklari Parayi Ya Kumar Oynayarak Ya Da Genelevde Harcamaktadir.onlarin Hayalleri Vardir. Biriktirdikleri Para Ile Bir çiftlik Satin Alacaklardir.bu çiftlikte çeşitli Hayvanlar Besleyecekler Ve Tarimla Ugraşacaklardir.şimdiye Kadar Gittikleri Bütün çiftliklerde Lennie Yüzünden Kovulmuşlardir. Lennie Uzun Boylu , Iri, Güçlü Bir Insandir Ama Kafasi Fazla çalişmaz Ve Tek Başina Hareket Etmeyen,devamli Birilerine Muhtaç Olan Bir Insandir. Bunun Yaninda Sevdiği şeylere Dokunma Hastaliği Vardir. George Ve Lennie, Arkadaşlarinin Tavsiyesi üzerine Başka Bir çiftlikte çalişmak Için Yola çikarlar. Yolda Lennie ölü Bir Fare Bulur Ve Onu Eliyle Okşar . George , Farenin Kendisine Faydasi Olmadiğini Ve Onu Atmasi Gerektiğini Söyler.ama Lennie Ona Zara Vermediğini Sadece Okşadiğini Söyler. Sonra Onu Zorla Yolda Birakir. Lennie’ Nin Bu Huyu Ileride Ikisine De Zarar Verecektir. George Bu Sefer Işe Başlamadan Lennie’ Ye Uyarilarda Bulunur. çiftliğe Gidince Hiç Konuşmamasi Gerektiğini , Eğer çiftlikte Bir Olay Olursa ; çifliğin Biraz Uzağinda Bulunan Bir Gölün Kiyisinda Saklanmasini Söyler.ama çiftlikte Herşey Yolunda Gitmez. Ustabaşinin Oglu Olan Curley Ve Karisi Iyi Insanlar Degildir. Curley’ In Karisi, çiftlikte Yaşamak Istemeyen, Zengin Olmak Isteyen Ve Kocasini Sevmeyen Bir Insandir. Bir Gün Curley’ In Karisi Lennie’yi Tanimak Ister Ve Yanina Gider. Bu Sirada çiftliktekiler Oyun Oynamaktadir. Curley’ In Karisi Ahirda Köpekleri Okşayan Lennie’ Nin Yanina Gider. Bir Süre Muhabbet Ederler. Curley ‘in Karisi Saçlarinin çok Yumuşak Olduğunu Ve Istiyorsa Saçlarinan Okşayabileceğini Söyler. Lennie, Kadinin Saçlarini Okşar. Curley’ In Karisi Lennie’ Yi Uyarir Ama Elini Saçindan çekmesini Söyler, Sonra Bağirmaya Başlar. Paniğe Kapilan Lennie Ona Simsiki Sarilir. Kadinin Boynu Kirilir, Ve ölür. Lennie önceden Belirledikleri Yere Gider, Orada Candostu Lennie Tarafindan öldürülür.

  3. Kitabin Ana Fikri :

  Hayallerimiz Bizimdir.kimse Hayalerimizi Yok Edemez. Insan Dostlarinin Sonuna Kadar Yaninda Olmali,onu Desteklemelidir.

  4.kitaptaki Olaylarin Ve şahislarin Değerlendirilmesi :

  Olaylar Genellikle Bir çiftlikte, George Ve Lennie Arasinda Geçmektedir. George Biraz Uyanik, Hayalleri çok Olan Bir Insandir. Her Zaman Lennie’ Yi Kollamak Zorunda Olduğu Için Hayallerini Gerçekleştirememiştir. Lennie Ise Kafasi Biraz Yavaş Işleyen, Temiz Kalpli, Kendi Başina Yaşayamayan Bir Insandir.

  5.kitap Hakkinda şahsi Görüşler :

  Steinbeck Bu Romanda Insan Ruhunun Derinlerne Dalan Keskin Gözlerinin Gördüklerini, Kendine özgü, Yalin, Ve Alçakgönüllü Bir Dille Aktarmiştir.bu Nedenle Sürükleyici Bir Romandir.

  6.kitabin Yazari Hakkinda Bilgi :
  John Steinbeck

  Amerikali Roman, Oyun Ve Köşe Yazari. 1962’de Nobel Edebiyat ödülü Aldi. En ünlü Romanlari Gazap üzümleri Bir 20.yüzyil Edebiyat Klasiği Olarak Kabul Edilmektedir. ünlü Eserleri Arasinda Al Midilli, Cennet çayirlari, Fareler Ve Insanlar Yer Almaktadir.california’ Da Doğmuştur.olaylari Genelde Monterey Körfezinde Geçmektedir.20 Aralik 1968’ De New York’ta ölmüştür.
 2. 2
  angel-girll
  Bayan Üye

  --->: Kitap Özetleri

  Reklam  sağol ablacım lazımdı banada 3. 3
  Gönülce
  Özel Üye
  Yüzleri Arayan Adam
  KİTABIN YAZARI Ilgın OLUT
  YAYIN EVİ VE ADRESİ REMZİ KİTAPEVİ
  BASIM YILI 2000

  1.KİTABIN KONUSU :


  Ölümün ve aşkın insan üzerindeki etkisi.

  2.KİTABIN ÖZETİ :

  Başarılı bir tıp öğrencisi olan Efe daha önceden birlikte olduğu Sevi’yi Ankara’da bir trafik kazasında kaybeder. Efe bunun etkisinden 3-4 yıl kurtulamaz. Daha sonra Çiğdem’le tanışır. Tabi Efe bu arada tıpı bitirip doktor olmuştur. Çiğdem ile hiç yaşamadığı duyguları tadan Efe ona iyice bağlanır. Evlenme hazırlıkları yaparken gelen bir telefon Efe’nin kumar borcu olduğunu söyler. Çiğdem de buna inanır ve borcu ödemek için adamı eve çağırır, gelen adam Çiğdeme’e zorla sahip olur ve Efe’yi öldürmekle tehdit eder. Bu pişmanlıkla İstanbul’a ailesinin yanına kaçar. Efe’nin tüm bu olanlardan haberi yoktur. İstanbul’a Çiğdem’in yanına giden Efe Çiğdem’e neden kaçtığını sorunca Çiğdem herşeyi anlatır. Asıl terslik Efe’nin hayatında hiç kumar oynamamış olmasıdır. Bütün bu olanların, daha sonra polislerden öğrenir bu pisliği yapan bir sapıktır. Efe ikinci defa sevdiği insanı kaybetmesi ile ruhsal açıdan çöker ve tedaviye başlar. Efe’nin doktorunun ve stajyer öğrencisinin çabasıyla Efeyi iyileştirmeye başlarlar.

  3.KİTABIN ANA FİKRİ :

  Aslında dünyanın en mantıklı insanları bile zaman zaman mucişzelere inanmak isterler.

  4. KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

  EFE :Başarılı bir öğrenci be doktor, karşısındaki ansana değer veren duygusal.
  ÇİĞDEM ağınık olmasına rağmen başarılı, çok güzel ve çekici bir kadın.
  BURÇAK :Ufaklığından beri psikiyatrist olmak isteyen meraklı, araştırmacı, hocasıyla evlenen bir kadın.
  TEOMAN :Efe’nin doktoru, başarılı ve yardım sever Efenin iyileşmesinde en etkili rol sahibi.
  OLAYLAR :Kitapta geçen tüm olaylar zaten yaşanmış çok zor ancak gözümüzde böyle olayların olmaması da imkansız değildir.
  ŞAHISLAR :Kitapta seyreden olayların gerçek olması kişilerinde gerçek olduğuna kanıttır.


  5.KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

  Sıradışı yaşanmış gerçek ,bir hikaye belki de yazarın deyimiyle bir efsane karşılıklı ilişkilerin, üniversite yaşamının ve hasta ile doktor arasındaki diyaloğu anlatan akıcı, nefes kesen, heyecan verici bir kitap.

  6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:
  1969 yılında İzmir’de doğdu.1987’de Bornova Anadolu Lisesi’ni 1993’te Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesini bitirdi. Hacettepe Üniversi’nde İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji İhtisası yaptı. Asistanlığı sırasında yazdığı ilk romanı büyük ilgi uyandırdı va 2000 yılı, Dünya Aktüel Ödülleri Çok satan roman Ödülünü aldı.Yüzleri Arayan Adam ikinci romanıdır.
 4. 4
  Gönülce
  Özel Üye
  KİTABIN ADI : Sevdalinka
  KİTABIN YAZARI : Ayşe KULİN
  YAYINEVİ VE ADRESİ : Remzi Kitabevi
  BASIM TARİHİ Birinci Basım : Şubat,1999 ,Otuz Yedinci Basım : Şubat,2000


  KİTABIN YAYIM MAKSADI

  Bu kitap, Osmanlı öncesinde dini nedenlerle Haçlı Orduları tarafından, Birinci ve İkinci dünya Savaşları sonrasında ve 1992 Savaşı’nda ise Sırplar ve Hırvatlar tarafından sürekli soykırıma tabi tutulan ama asla yok edilemeyen Boşnak halkının acılarını,Türk halkına biraz olsun tanıtabilmek amacıyla yazılmıştır.
  Roman, savaş öncesinde Tito’nun kurduğu altı federe devletten oluşan Yugoslavya Federatif Cumhuriyeti’nde, aşırı milliyetçiliği azdırarak savaşı tırmandıran ve sonuçta Yugoslavya’yı alevler içinde bırakan günleri anlatıyor, savaşın ilk üç yılında yaşananları okura aktarıyor.
  Kitapta yazılan olaylar belgesel nitelikli, tarihi ve siyasi kişilerin dışındaki karakterler kurgudur.

  KİTABIN ÖZETİ

  Sevdalinka,belgesel nitelikli bir romandır. Boşnakların tarihteki rolü, Bosna Savaşı ve öncesinde gelişen olaylar kronolojik bir sıra takip edilmeksizin roman kurgusu içinde anlatılmaktadır.
  Roman kahramanı, Nimeta, bir inşaat mühendisi ile evli ve iki çocuk annesidir. Bosna Televizyonu’nda haber görevlisi olarak çalışmaktadır. Mesleği gereği, Bosna Savaşının başlamasına kadar ülke içinde meydana gelen olayları yerinde gözlemler. Bu görevlerden birinde Zagreb’de çalışan gazeteci Stefan ile tanışır. Kısa zamanda ilişkileri aşka dönüşür. Nimeta , ailesi ve Stefan arasında bir tercih yapma zorunluluğu karşısında kendi içinde psikolojik bir savaş vermektedir. Aynı günlerde ülke içerisinde de mevcut düzen yavaş yavaş bozulmakta , Yugoslavya Federasyonu muhtemel bir iç savaşa doğru ilerlemektedir. Daha net bir ifade ile , Sırbistan , “Büyük Sırbistan” arzusuyla federasyonu sonu meçhul lakin muhakkak kan ve acı dolu bir savaşa ; faturasını Boşnaklar’ın çok ağır ödeyeceği kanlı bir savaşa sürüklemektedir.
  “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” düsturunun insanlığın mutluluğu açısından ne kadar vazgeçilmez bir anlam taşıdığını çarpıcı bir biçimde okuyucuya gösteren bir kitaptır.


 5. 5
  eflatun10
  Üye
  cook güzel bir konu cook güzel bir paylasım olmus devamını bekliyorum

 6. 6
  sen_AY
  Usta Üye
  The Grand Chessboard - Zbigniew K. Brzezinski

  Dev Satranç Tahtası  Kıtaların beş yüz küsur yıl önce politik etkileşime girmesinden bu yana, Avrasya dünya gücünün merkezi olmuştur. Avrasya halkları - genellikle Batı Avrupa kanadındakiler - güç sahibi olmanın verdiği haklarla dünyanın öteki bölgelerine nüfuz etmiş ve egemenlik kurmuştur.

  20. yüzyılın son on yılında dünya dengelerinde bir kayma görülmüştür. İlk kez Avrasya’dan olmayan bir güç, Avrasya’nın güç ilişkilerinde yalnızca baş hakem olarak değil, aynı zamanda dünyanın süper gücü olarak ortaya çıkmıştır. Sovyetler Birliği’nin parçalanması Amerika’nın tek ve gerçekten global güce ulaşmasında son adım olmuştur.

  Ancak Avrasya jeopolitik önemini korumaktadır. Dünyanın ekonomik ve siyasi gücünün kayda değer bölümünü hala elinde tutan batı kanadı yani Avrupa kadar, doğu kanadı yani Asya da ekonomik büyümenin ve siyasi etkinliğin önemli bir merkezi haline gelmiştir. Hitler ve Stalin’in açıkça ifade ettiği gibi “Avrasya’ya hükmeden, dünyaya hükmeder”. Dolayısıyla Avrasya, üzerinde global birincilik mücadelesi oynanan bir satranç tahtasıdır ve bu mücadele jeopolitik çıkarların stratejik yönetimini gerektirir.

  Amerikan dış politikası Avrasya üzerindeki etkisini kullanmalıdır ki istikrarlı bir denge yaratılsın, siyasi hakem de Amerika olsun. Amerika’nın nihai amacı iyi niyetli ve vizyoner olmalıdır: uzun vadeli eğilimlere ve insanlığın temel çıkarlarına paralel ve gerçek işbirliği içinde bir global toplum oluşturmak. Fakat bu arada Avrasya’ya hükmedecek ve Amerika’ya kafa tutacak bir rakip çıkmaması da şarttır. Bu kitabın amacı da kapsamlı ve entegre bir Avrasya stratejisinin formülasyonudur.


 7. 7
  AdamusS
  Yeni Üye
  Tşkler cok güzel olmus elleırne saglık

 8. 8
  asac
  Emekli
  teşekkür ederim.bunların hepsini okudum ama özetlerini de çocuğuma okutacağım.kendim ayrıntılı özet çıkaramadığım için lazım oldu...sağolun 2niz deee

 9. 9
  jackef
  Üye
  emeğinize sağlık arkadaslar .. çok güzel bir paylaşım olmuss..işime yarayacak bazı kitaplar..hatta hepsi de diyebiliriz..teşekürler..

 10. 10
  ???selkon???
  Yeni Üye
  finalden şimdıden puanı garantıledım

 11. 11
  Gönülce
  Özel Üye

  --->: Kitap Özetleri

  Reklam  Uğultulu Tepeler


  Yazarı : Emily Bronte
  Orjinal adı : Wuthering Heights
  Sayfa sayısı : 416
  Konu:

  Emily BRONTE, Wuthering Heights’a olayların sırasını izleyerek dümdüz bir şekilde başlayarak anlattığı için; romanda biri anne biri kız iki Catherine, biri Heathcliff’in oğlu biri bu çocuğun dayısı iki Linton vardır. Wuthering Heights adı verilen evin sahibi Earnshaw, Liverpool’dan 6 yaşlarında çingene gibi esmer bir erkek çocuğuyla geri döner günün birinde. Heathcliff adını taktığı, soyadı olmayan bu çocuğu oğlu Hindley ve kızı Catherine ile birlikte, kendi çocuğuymuş gibi büyütmek ister. Catherine ile Heathcliff birbirlerini hemen severler. Babaları öldükten sonra Catherine’nin ayyaş ve kötü bir deli kanlı olan ağabeyi Hindley, Heathcliff’e eziyet eder, sıradan bir uşakmış gibi davranır ona. Çocuklar büyüyünce Heathcliff, Catherine’nin onun gibi biriyle evlenmesinin kendisini küçük düşüreceğini duyar bir rastlantı sonucu. Bunun üzerine Wuthering Heights’tan kaçar. 3 yıl ortadan yok olduktan sonra, varlıklı bir adam olarak geri döner. Bu arada Catherine Trushcross Grange denilen komşu malikânenin sahibi genç Edgar Linton ile evlenmiştir. Catherine ile Heathcliff karşılaşınca aralarındaki tutku yeniden başlar. Catherine kendi adını taşıyan kızını romanın ortalarında doğurduktan hemen sonra ölür. Heathcliff de Edgar Linton ‘a kötülük olsun diye, onun kardeşi İsabella ile evlenir. İsabella’dan, dayısının adı verilen bir oğlu olur. Aradan 20 yıl kadar geçer ve Heathcliff Earnshaw ailesinden de, Linton ailesinden de öcünü almayı sürdürür. Yine sırf kötülük etmek amacıyla kendi oğlunu, Edgar Linton ‘un ve Catherine’nin kızı Cathy ile zorla evlendirir. Earnshaw ile Linton ailelerinin malına mülküne, yani Wuthering Heights ile Trushcross Grange ‘e el koymanında yolunu bulur. Kendisine yapılan eziyetlerinin hıncını almak için, Hindley Earnshaw’a da, oğlu Hareton’a da bir köpek muamelesi yapar. Oğlu öldükten sonra, Heathcliff’de ölür. Romanın sonunda gencecikken dul kalan Cathy ile Hareton evlenir.
  KİTABIN ANA FİKRİ
  George Samphon, 1941’de çıkan The Condise Cambridge History of English Litherature’da Wuthering Heights bir düş gücünün büyük ürünü sayar. Wuthering Heights’a “Yüce bir düş gücüyle ta bir bilgisizliği birleşmesi” sayar. Wuthering Heights
  Yazar Hakkında : Viktorya döneminin katı kurallarina ragmen serpilmis bir kadin yazar… kadin cinselliginin yok sayildigi, varsa da ayıplandıgı bir dönemde şehvet, aşk ve şiddet dolu duygulari çok içten bir şekilde dile getirdigi wuthering heights romaniyla nerdeyse skandal yaratti… inanılmaz bir hayal gücünü yansıtan romanını yazdığında, hayatı boyunca baba evinden dışarı çıkmamıs, karsı cinsle bilinen hicbir iliski yasamamıştı… ondan daha popüler olan (ama kesinlikle daha iyi bir yazar olmayan) kızkardesi charlotte’un onu çok kıskandıgı ve hatta ölümüne sebep vermis olabilecegi dolasan rivayetler arasinda…


 12. 12
  Gönülce
  Özel Üye
  Kar Fırtınası


  Kitabın Yazarı:Kathy Hendy

  Kitabın Özeti
  Hadyn ve Maggie isimli kuzenler ayrı ayrı yaşamları sürdürmektedir,biri şehirde, diğeri dağlarda hayatını sürdürürken ikisi de birbirlerinde nefret eden iki kuzendir. Handy şehirde şımarıklık yaptığı zaman ailesi tarafından hiç sevmediği hatta nefret ettiği dağ evine gönderiliyordu ve üstüne üstelik kuzeni de ondan nefret ediyordu ama sevmese de gitmek zorundaydı.
  Handy bir kış gününde karlı bir havada dağ evine geldi,ama Maggie onu hiç hoş karşılamadı,zaten oda böyle bir şey bekliyordu.Akşam üzeri yemek saati yaklaşırken Maggie’in babası eve yaralı bir şekilde geldi,Maggie’in annesi onları beraber dağ evinde bırakıp şehre kocasını götürdü.Kızına da giderken dedi ki :
  -Kızım fırtına çıkabilir siz evden bir yere ayrılmayın dedi.
  Handy ve Maggie yalnız kaldılar,.Handy sabah olunca Maggie dedi ki:
  -Ben gideceğim dedi Maggie gitme yolu bulamazsın kaybolur fırtınada ölür gidersin dedi.
  Ama Handy onu dinlemedi ve ayrıldı.
  Öğlene doğru büyük bir kar fırtınası çıktı Maggie de onun peşinde gitti,uzun aramalar sonucunda onu baygın bir şekilde buldu fakat onunda fırtınadan dolayı takati kalmamıştı.Onunda ayakları buz tutmuştu ve sonra ateş yaktılar bir mağarada ısındılar. Kar fırtınası daha da kötüye gitmeye başladı onların bulunduğu mağaranın azgının kapanacağını anlayınca açmaya çalıştı kapanması için bir şeyler yaptı. Handy onun hayatını kurtardığını anlayınca Maggie karşı büyük bir sevgi beslemeye başladı.
  Çok büyük zorluklarla bir dağ evine sığındılar ve sonra fırtınanın geçmesini beklediler ve bu arada geçen sürede birbirlerine sevgileri daha da arttı.Eve ulaştıklarında anneleri çoktan babasıyla karşılaştılar ve başlarında geçen olayları anlattılar.Daha sonra Handy Maggie’i şehre götürmek için ikna etti.Onu şehre götürdü ona hediyeler aldı çok güzel günler geçirdiler ve sonra şehirden sonra beraber dağ evine gittiler orada bahar gelmeye başlamış çok güzel doğa güzellikleri ortaya çıkmıştı onlarla hayvanlar çok değişik bir yaşantını içinde buldu Handy kendine aslında sevdi de.Son bölümlerinde yazar biraz polyanacılık oynamış ve mutlu sona bağlamış biraz Türk filmlerini andırıyor.
  Kitabın özeti bu kadar aslında soğuk kış günlerinde okunacak güzel bir dostluk kitabı.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
1 sayfalık kitap özetleri,  3 sayfalık kitap özetleri,  1 sayfalık roman özetleri,  3 sayfalık hikaye özetleri,  3 sayfalık roman özetleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi