İki Dirhem Bir Çekirdek - İskender PALA

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kitap - Dergi Tanıtımları Bölümünden İki Dirhem Bir Çekirdek - İskender PALA ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  İki Dirhem Bir Çekirdek - İskender PALA

  Reklam  İki Dirhem Bir Çekirdek - İskender PALA

  Forum Alev
  Anlatımı güzelleştirmek savunulan fikir ve düşünceyi daha etkili kalmak ve daha etkili kalmak üzere her dilde kalıplaşmış bazı sözler bulunur. Atasözleri dua ve temenni cümlecikleri sövgü ve ilençler bilmece ve tekerlemeler... Bu tür kalıplaşmış sözler arasında dilin bünyesinde en sık rastlanılanlar ise deyimdir. Dilin bünyesinde kalıplaşmış ve kökleşmiş olarak değişmeden kullanılan deyimler hiç şüphe yok ki anlatıma canlılık ve güç katarlar. Bu sayede düşüncelerin ve olayların muhataba daha etkili biçimde yansıtıldığı bir gerçektir.

  Bazı kişilerle ilgili anılar ve hikâyeler tarihten alınmış olaylar ve deyimlerin ortaya çıkış nedenleri arasında ön sıraları paylaşırlar. Bu bakımdan deyimlerin kaynaklarını arayıp bulmak oldukça meşakkatli bir iştir. Bazen rastgele bir sayfada bazen bir dipnotta bazen de hiç ummadığınız bir el yazması sayfasında bir deyimin ortaya çıkış hikâyesiyle karşılaşmak mümkündür.

  Deyimlerimizin ortaya çıkış hikâyelerini bilmenin dilimizin kültüre yansıyan yüzüne bir renk katacağı kesindir. Umarız bu konuda daha geniş araştırma yapacaklar için bu küçük kitap bir başlangıç olur.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: İki Dirhem Bir Çekirdek - İskender PALA

  Reklam  Yayınlanma Tarihi: 2000 yılıdır İki Dirhem Bir Çekirdek, İskender Pala'nın 2011 yılında yayınlanan ve deyimlerin tarihi kaynağını ve ilk çıkış hikayelerini anlatan eserdir.+ Yorum Gönder
2 dirhem 1 çekirdek özeti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi