Kant'ın Felsefesi - Heinz Heimsoeth

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kitap - Dergi Tanıtımları Bölümünden Kant'ın Felsefesi - Heinz Heimsoeth ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Kant'ın Felsefesi - Heinz Heimsoeth

  Reklam  Kant'ın Felsefesi - Heinz Heimsoeth

  Forum Alev
  Kant'ın Felsefesi - Heinz Heimsoeth  Königsbergli filozofun düşünceleri şüphe yok ki bir dehanın tüm parıltısına kavuşmuştur. Güçsüz bir bedenden yükselen ateş insanın ve evrenin sırrına dahil edilme isteğini doğaya karşı aynı ölçülerde aynı mutlak kesinlikte karşılık verebilme iradesini göstermiştir. Kant’ın büyüsü şimdiye kadar hiç eksilmemiştir. “Üzerimdeki yıldızlı gök ve içimdeki ahlâk yasası” yeryüzünde var olduğu müddetçe de bu büyü yaşamaya devam edecektir.


  Akıl ahlâk blackemoblackemoblackemoblackemofizik değer bilgi inanç ve yargılarımız konusunda hiçbir düşünür Kant kadar eleştirel ve kuşatıcı olmamıştır. Kant insan doğasının kuruluşunu tüm nesnelliğiyle ele alır. Öncelikli olarak o kendinden önceki felsefi gelenekleri kendi merkezinde toplamayı başarabilmiştir. Kant tüm duyumcu emprisist blackemoblackemoblackemoblackemofizik cepheleri gözden geçirmiş tran-sen-den-tal idealizmin imkânlarını araştırmıştır. Etik ve estetik değerler konusunda “yüce”ye dair bilgimizi ortaya koymuştur. Aklın bilinebilir sınırlarını göstermiş ahlâk blackemoblackemoblackemoblackemofiziğinin ilkelerini saptamştır. Yani “Ne bilebiliriz?” sorusuna aklın bundan daha az önemli olmayan başka bir sorusunu ilâve etmiştir: “Ne yapmalıyız?” Nihayetinde teorik akıl ile pratik aklı temel bir sorun olarak günyüzüne çıkarabilmiştir.  Kant’ın felsefesi insanın içinde bir ‘özne’ olarak yer aldığı kusursuz bir matematiğe benzer. Doğanın özgürlüğü ile insanın ödev ahlâkı iniş ve çıkışlarıyla birlikte bu müziğin notalarını oluşturur. Akıl ve duygu iyi ve kötü gibi bütün karşıtlıklar bu denklemin her iki tarafında yer alır ve Kantçı felsefede mükemmel çözüme kavuşurlar.

  Bu kitapta Kantçı düşüncenin en önemli yorumcularından kabul edilen Heinz Heimsoeth Kant felsefesinin özüne dair çetrefil meseleleri sade bir üslup berrak bir anlatım ve büyük bir ustalıkla çözümlemektedir.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Kant'ın Felsefesi - Heinz Heimsoeth

  Reklam  Kantınn Felsefesi Heinz Heimsoeth ın eseridir Kant kendinden sonra gelen onlarca filozofu felsefesiyle etkilemiş, fikirleriyle devrim yaratmış bir düşünürdür+ Yorum Gönder
kant felsefesi özet
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi