Acı Lokma (Fahri Erdinç)

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kitap - Dergi Tanıtımları Bölümünden Acı Lokma (Fahri Erdinç) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gökhan
  Emekli
  Reklam

  Acı Lokma (Fahri Erdinç)

  Reklam



  Acı Lokma (Fahri Erdinç)

  Forum Alev
  Eserin Konusu: Eser, yolunu arayan genç bir adamın otuz yıl boyunca yaşadıklarını, sıkıntılarını, mutsuzluklarını anlatır.

  Eserin Anafikri: İnsanlar yaşamları boyunca kendilerine bir amaç edinmeli ve bu amaçları doğrultusunda hareket etmelidirler. Gideceği yönü bilmeyen bir gemiye hiçbir rüzgar yarım edemez.

  Romanın Özeti

  Üç arkadaş yaşadıkları hayattan memnun değildirler. Yaşamlarını anlamlı kılmak için Türkiye’den Bulgaristan’a gizlice geçerler. Ancak gittikleri ilçenin muhtarı Bulgaristan’a gelme amaçlarını sorunca telaşa kapılırlar. Mustafa adlı genç hayatını tüm çıplaklığıyla anlatmaya başlar.
  Mustafa çok küçük yaşta annesini veremden kaybeder. Ferit adında bir abisi, Emine adında bir ablası vardır. Babası yardımcı öğretmendir. Aile çok büyük ekonomik sıkıntılar yaşar. Babası evi geçindirememektedir. Babası Halil Hoca tütün işine girer. Ancak başarılı olamaz. Abisi Ferit gizlice evden gider ve Urla’da bir öğretmen okulunu kazanır. Ancak kısa bir süre sonra abisi de annesinin hastalığına yakalanır ve ölür. Emine de İzmir Kız Öğretmen Lisesini kazanır. Mustafa Urla’ya abisinin gittiği okula gitmek ister. Çünkü analığı ve babası ablasıyla onu sıkça döver.
  Mustafa okumak için gittiği öğretmen okulunu zar zor bitirir. Ancak babası öğretmen olmasından hoşnut değildir. Öğretmenliğin ona bir getirisi olmayacağını düşünür. Tayini ilk olarak Afyon’un bir ilçesine çıkar. Fakat halk cahildir. Çocuklarını okula değil cami im----- gönderir. Mustafa başta inançlı ve kararlıdır. Ancak inatçılığı ve kararlılığı cami hocasının yanında pek bir işe yaramaz.
  II. Dünya Savaşının getirdiği sefalet, yokluk, fakirlik herkesi olduğu gibi onu da etkilemiştir. Öğretmenliği bir süreliğine bırakır. Tiyatrocu olmak ister. Babası yine karşı çıkar. Fakat engel olamaz. Orada Sebahattin Ali ve Muhsin Ertuğrul gibi ünlülerle tanışır. Mustafa hikâyeler yazmaya başlar. Bu konudaki akıl hocası Sebahattin Ali’dir. Ancak yazdığı hikâyeler başına bela olur. Hapse düşer. Bu dönemde çok bunalmıştır. Üç aylık hapis maratonunun ardından yanlış bir evlilik yapar. Artık yaşadığı olaylara tahammül edemez. Kendine yeni bir yol çizmeye karar verir.
  Gittikleri köyün muhtarı konuklarını en iyi şekilde ağırlamak ister. Hepsi Sofya’nın yolunu tutar.

  Yazar olayları başından geçmiş gibi anlatır. Yani “ben dilini” ön planda tutar. Bunun yanı sıra görünmeyen bir kimsenin gözüyle anlatma da söz konusudur.

  Anlatım Tutumu: Yazar eserin sonunda gidecekleri yeri bilmeyen, amaçlarını belirleyemeyen insanları eleştirir. Özeleştiri de bulunur. Eserin sonunda “Yolunu arayan bir genç adamın otuz kadar yılını anlattım. Ben lokmamı tatlandırmaya geldim.” der. Yani tenkit edici ve özeleştiride bulunucu bir anlatım söz konusudur.

  Mekan: Eserde birçok mekan vardır. Ama bunların çoğu tam olarak anlatılmamış, tasvir edilmemiştir. Önce Bulgaristan ve Türkiye sınırından bahsedilir. Bulgaristan’ın bir köyü tasvir edilir. Köyde tek tük evler vardır. Evler birkaç katlıdır. Sokakta çok az insan vardır. Caddeler tenhadır.
  Ele alınan diğer bir yer Mustafa’nın okuduğu Urla ilçesidir. Mustafa’nın tayini önce Afyon’a daha sonra da Anadolu’nun çeşitli yerlerine çıkar. (Manisa, Aydın, Ankara vs.)
  Romanda ön planda olan asıl yer Mustafa’nın kasabasıdır. Kasaba büyükçe, beş-altı bin evlidir. İnsanları otuz bini geçer. Kasabanın adı romanda verilmemiştir. Ancak çoğu yerli geride kalanlar ise göçmendir. Göçmenlerin dışındakiler özellikle memur ve askerdir. Kasaba üzümü, tütünü ve inciriyle ünlüdür.

  Zaman: Romanda flashback vardır. Romanın kahramanı Mustafa çocukluk yıllarına döner. Flashbacklerde kullanılan zaman 1930-40’lı yıllardır. Yani Atamızın yaşadığı yıllardır.

  Romandaki fictif zaman1930-40’lı yıllardır. II. Dünya Savaşı yıllardan da bahsedilir. Bu dönem halkın, milletin sefaletten, parasızlıktan yorulduğu bir dönemdir.

  Romanda kozmik zaman ise 1960’lı yıllardır.

  Şahıs Kadrosu:
  Mustafa: Belirli bir hedefi ve çizgisi olmayan bir gençtir. Ama dürüst ve aklı başındadır. Yolunu arayan, bir amaca bel bağlamak isteyen biridir. Çünkü yaşadığı ekonomik ve sosyal sıkıntılar onu sıkmıştır.

  Ferit: Ferit aklı başında ne istediğini bilen, akıllı bir gençtir. Ferit idealisttir. Ailesine bağlıdır. Kardeşlerine sahip çıkan biridir.

  Emine: Sessiz sakin bir genç kızdır. Çok konuşkan değildir. Babasına saygılıdır.

  Halil Hoca: Hem içki içen, küfür eden biridir. Hem de kuran okur. Yaşadığı hayattan hiç memnun değildir. Biraz şikayetçi ve dırdırcıdır.

  Üvey Ana: Hiçbir şeyden memnun olmayan, çok konuşan, dırdırcı bir kadındır.

  Mustafa’nın Arkadaşları: Bulgaristan sınırına geçerken yanındaki arkadaşlarının isimleri verilmemiştir. Arkadaşlarından birinin iki, diğerinin üç çocuğu vardır. Biri kıvırcık saçlı, diğeri kafasına dilekçe pulu yapıştıracak kadar az saçlıdır.

  Romana teknik açıdan bakacak olursak; eserin giriş bölümünde Mustafa ve arkadaşlarının tasvir edildiği görülür. Yani romana tasviriyle giriş yapılmıştır. Mustafa ve arkadaşları çok korkmaktadırlar. Ancak bu korkuya rağmen kendi aralarında şakalaşırlar.

  Gelişme bölümünde Mustafa adlı genç başından geçen olayları, mutsuzluklarını, yaşadığı sosyal, siyasal, ekonomik sorunları anlatır.
  Sonuç bölümünde ise okuyucuyu sürpriz bir son bekler. Okuyucu, muhtarın Mustafa ve arkadaşlarını Türkiye’ye geri yollayacağını düşünür. Ancak muhtar onları konuk eder.

  Dil ve Üslup

  Yazar konuşma diline çok yer vermiştir. Cümleler kısa ve açıktır. Bilinmeyen birkaç kelime vardır. Yazar karakterlerinin konuşmalarında bel aşağısı yani açık seçik konuşmalara çok yer vermiştir. Allah’la ilgili uygunsuz konuşmalar, şakalaşmalar yapılmıştır. Örneğin Mustafa ve arkadaşları arasında “Ulan ben …” gibi birçok küfür edilmiştir.



 2. 2
  Maximilyan
  Üye

  --->: Acı Lokma (Fahri Erdinç)

  Reklam



  EmeĞİne SaĞlik KardeŞİm GÜzel







+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi