Deprem Haftası konulu kompozisyon

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Deprem Haftası konulu kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Deprem Haftası konulu kompozisyon

  Reklam  Deprem Haftası konulu kompozisyon

  Forum Alev
  Deprem Haftası ile İlgili kompozisyon

  Afet, insanlar için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplara neden olan, normal yaşamı ve insan faaliyetlerini durdurarak veya kesintiye uğratarak, toplulukları olumsuz etkileyen doğal, teknolojik veya insan kökenli olaylar olarak tanımlanmaktadır. Bir olayın afet olarak adlandırılabilmesi için, insan toplulukları ve yerleşim yerleri üzerinde kayıplar meydana getirmesi ve insan faaliyetlerini durdurarak yada kesintiye uğratarak bir yada daha fazla yerleşim birimini etkilemesi gerekmektedir. Bu tanımlamalardan da anlaşılabileceği gibi afet, olayın kendisinden çok doğurduğu sonuçlar olarak görülmektedir. Bir afetin büyüklüğü ise insanlar açısından neden olduğu can ve ekonomik kayıplarla ölçülmektedir.
  Başta depremler olmak üzere çeşitli afet türlerinin etkisinde olan ülkemizde meydana gelen tabii veya teknolojik afetler özellikle ekonomik açıdan büyük kayıplara yol açmaktadır. Bunlara yakın zamanlarda meydana gelmiş örnekler 1992 Erzincan, 1995 Dinar depremleri, 1995 Senirkent heyelanıdır ve 17 Ağustos 1999 Gölcük depremi. Marmara havzasında İstanbul’u etkisi altına alabilecek bir büyük depremin ülkenin tamamını durma noktasına sürüklemesi akılda tutulması gereken bir ihtimaldir. Böyle bir durumda resmi kuruluşların da etkisinin yetersiz kalmaması beklenmelidir.
  Afet zararlarının azaltılması inşa edilmiş insan çevresinin iyi planlama ve teknik hizmetlerle afetlere dayanıklı hale getirilmesi ile mümkündür.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Deprem Haftası konulu kompozisyon

  Reklam  Deprem hayatımızın bir gerçeğidir.Şunu unutmayalım ki depremler her zaman olacaktır.Yağmur yağması kadar doğal bir olaydır.Sadece yıkımı büyük olmaktadır.Depremden korunma yöntemlerini bilmek ve uygulama gerekir.Binalarımızı depreme dayanıklı hale getirmek ve deprem sırasında yapılması gerekenleri yapmak ölüm sayısını azaltmaktadır.+ Yorum Gönder
deprem kompozisyonu,  deprem ile kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi