Gaziler Günü konulu Kompozisyon örneği

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Gaziler Günü konulu Kompozisyon örneği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Gaziler Günü konulu Kompozisyon örneği

  Reklam  Gaziler Günü konulu Kompozisyon örneği

  Forum Alev
  Gaziler Günü ile İlgili Kompozisyon-Gaziler Günü Konulu Kompozisyon

  Gaziler günü ülkemizde 19 Eylül günü düzenlenmektedir.

  Türkiye gazileri 19 Eylül 1983 tarihinde "Türkiye Muharip Gazileri Derneği" altında bütünleşmişlerdir.19 Eylül aynı zamanda Atatürk’e 1921 yılında Mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gündür. Bu nedenle, yurdumuzda her yıl 19 Eylül "Gaziler Günü" olarak kutlanmaktadır.

  Devletimizce gazilerimize madalya takılmış ayrıca maaş bağlanmıştır.

  Türk tarihinde İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik orunu vardır. Her Türk de bu orunlara kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağı, milli marşı, soydaşları ve kutsal değerleri için savaşır. Çünkü milli hasletimizde olan bu duyguların, Türk ulusu ve her bireyi için vazgeçilmez bir anlamı ve önemi vardır.

  Türk Milleti bunun en güzel örneğini Atatürk’ün önderliğinde verilen "Kurtuluş Savaşı"nda yaşamıştır. "Ya istiklal, ya ölüm!" demiştir. Türk tarihi böylesine "kahramanlık günleri" ile doludur. Kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz. Destanlar yaratan şehit ve gaziler tek tek birer onur abidemizdir.

  Vatanı uğruna ölümü göze almış kahraman Türk Ordusu, daha sonra dünya barışını korumak için görev almıştır.

  1950–1953 yılları arasında barış için Kore’de savaşmıştır. 1974 yılında soydaşlarımızı yok olmaktan kurtarmak için, "Kıbrıs Barış Harekâtı’nı gerçekleştirmiştir. Yine Mehmetçik barışı korumak için, Bosna-Hersek, Somali ve Kosova’ya barış gücü olarak Birleşmiş Milletler kararıyla gitmiştir.

  1. Dünya Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda Kore Savaşı’nda ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda birçok askerimiz şehit oldu, bir kısmı da gazi olarak geri döndü. Devletimiz bir yasa ile şehit yakınlarına "Övünç Madalyası" vererek şehitlik maaşı bağlar. Yine gazilere de madalya ile aylık maaş verir ve tedavi, ulaşım gibi hizmetlerde ücretsiz imkanlar tanır.

  Türk ulusu için, "şehitler nurlanmış" ve "gaziler onurlanmış" şahıslar demektir. Bunların en başında da; Başkomutan, Gazi, Mareşal ve Ulusal önder Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir.

  Aynı gün diğer bir deyimle "Kahramanlık Günü" olarak da kutlanmaktadır. Şehitlerimizin ruhlarını huzurlu kılmamız için, savaş arkadaşları gazilerimizi hak ettikleri değeri vererek, onları her yerde ve her zaman onurlandırmalıyız.

  Not: İnternetten alıntıdır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Gaziler Günü konulu Kompozisyon örneği

  Reklam  Ülkemiz için savaşıp bu savaşlardan sağ çıkmış olan askerlere gazi denmektedir.Bu uğurda bazen sakat kalmışlardır.Yakın tarihimizde Kıbrıs Savaşı,ve Kora savaşlarına katılmış olan askerlerimizden gazi olanlara hala rastlamaktayız.Devlet gazilerimiz için gerekli yardımları yapmakla beraber bizde toplum olarak onlara destek vermeliyiz.+ Yorum Gönder
şehitlik ve gazilik ile ilgili kompozisyon,  şehitlik ve gazilik kompozisyon,  şehitler ve gaziler ile ilgili yazılar,  gaziler günu kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi