Türk Dil Bayramı ile İlgili Kompozisyon

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Türk Dil Bayramı ile İlgili Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Türk Dil Bayramı ile İlgili Kompozisyon

  Reklam  Türk Dil Bayramı ile İlgili Kompozisyon

  Forum Alev
  Türk Dil Bayramı ile İlgili Kompozisyon-Türk Dil Bayramı Konulu Kompozisyon

  İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylül, Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır.

  Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kültür kurumlarından biri olan Türk Dil Kurumu 69 yıl önce, 12 Temmuz 1932’de kurulmuştu. Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nde dil ve tarih, Atatürk’ün en çok önem verdiği olgulardı. Önce 1931’de Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti kuruldu. Uluslaşmanın en önemli temellerinden bir diğeri de dil idi. Bunun bilincinde olan ulu önder Atatürk, 11 Temmuz 1932 gecesi sofrasında bulunanlara “Dil işlerini düşünmek zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?” diye sorar. Oradakilerin bu düşünceye katılması üzerine "Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş bir dil cemiyeti kuralım. Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun." diyerek Türk Dil Kurumunun temellerini atar. Ertesi gün Samih Rifat, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri İçişleri Bakanlığına başvururlar. Sonradan adı Türk Dil Kurumuna çevrilecek olan Türk Dili Tetkik Cemiyeti kurulur.

  Cemiyetin kuruluşuyla birlikte başlayan çalışmalar sürerken, Türk Dil Kurultayının hazırlıkları da başlamıştır. Bu coşku ve heyecan içerisinde Türk Dil Kurultayı toplanır. Kurultaya çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı katılır. Atatürk, Kurultayı baştan sona kadar izlemiştir. Türkçenin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi yolunda Türk Dil Kurultaylarının çok önemli yeri vardır.

  Not: İnternetten alıntıdır.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Türk Dil Bayramı ile İlgili Kompozisyon

  Reklam  Bunu alıorum inşallah hoca sorun yapmaz :D 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzeldi bu konudan yine çok yararlandım 4. 4
  Filiz
  Bayan Üye
  Dil bir milletin kültürel özelliklerinin başında gelmektedir.Dilimizi korumamız ve dilimizin içine giren yabancı kelimelerden temizlememiz gerekmektedir.Dil ulusal bütünlüğümüzün de bir parçasıdır.

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler çok işime yaradı

+ Yorum Gönder
türk dil kurumu ile ilgili kompozisyon,  türk dil bayramı kompozisyon,  turk dil bayraminin kabul gunu dilini kaybeden milletler milli kimliklerini kaybederler konu ile ilgili arastirma kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi