Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer konulu kompozisyon

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer konulu kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  naberya?
  Bayan Üye
  Reklam

  Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer konulu kompozisyon

  Reklam  Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer konulu kompozisyon

  Forum Alev
  KONU: "YAZIN BAŞI PİŞENİN KIŞIN AŞI PİŞER."
  Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:
  Açıklamamızın amacı; ekmek parası kazanmak için çalışmak ve yorulmak gerektiğidir. Buna göre çalışma düzeni şöyle kurulabilir:
  1 - Geçim için çalışma zorunluluğu;
  2 - Çalışan insanların kazancı;
  3 - örnekler;
  4 - Fikir ve görüşlerin derlenmesi; sonuç;
  öRNEK ÇALIŞMA:
  "Her mutluluk, her geçim rahatlığı; sıkı, sürekli ye yorucu bir çalışmanın sonucu ve mükâfatıdır. Zamanında çalışmayan, elindeki fırsatları değerlendirmeyip vakit geçiren insanlar, geçim sıkıntılarından kurtulamazlar. Bunlar, başkalarının sırtından geçinmeye alışmış zararlı kişilerdir.
  Bin bir zorlukla dolu olan hayatta ekmek parası kazanmak zannedildiği kadar kolay bir iş değildir. "Ekmek aslanın ağzında" deyimi bu zorluğu çarpıcı bir benzetmeyle vurgular. Geçim yolunda herkes kendine göre bir çaba, bir gayret gösterecektir. Her işin yapılmasını gerektiren bir zaman vardır. Bu zamanda keyfimiz ve arzumuz dışında çalışmak belki bize ağır gelebilir. Bunun sonucu, geçim için başkalarına muhtaç duruma düşebiliriz. Onurlu kişiler hiçbir zaman böyle durumlara düşmek istemezler.
  Bu nedenle insan, çalışmasını gerektiren şartların güçlüğü karşısında yılgınlığa kapılmadan var gücüyle çalışmalıdır. Tarlada çiftçi, yazın güneşin altında; fırıncı, ateşin karşısında; madenci, toprağın derinliklerinde; gemici, fırtınalı denizlerde hep aynı amaç, geçinmek için çalışır. Ne mutlu kendi emeğiyle geçinenlere."
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer konulu kompozisyon

  Reklam  Ağustos böceği ile karınca misali vakti gelince çalışıp didinip evimizin rızkını kazanmak zorundayız.İşlerimiz zor olabilir ama genede çalışmalı ve gerekli ihtiyaçlarımızı alabilmeliyiz.Yaz aylarında tatil yapıp yan gelip yatmak yerine çalışarak para kazanırsak kışın rahat eder odunumuzu kömürümüzü alabiliriz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi